Sklep
Butle z tlenem czy innymi gazami wykorzystywane są w wielu branżach. Prace z użyciem butli z gazami należą do niebezpiecznych. Jednak, jak wiemy nie tylko użytkowanie butli wymaga ostrożności, także ich przechowywanie wymaga przestrzegania określonych zasad. Mając to na uwadze, przypominamy najważniejsze zasady bezpiecznego magazynowania butli z gazami. Informacje te pozwolą Ci zweryfikować prawidłowość przechowywania butli z gazem w Twojej firmie.
Norbert Szymkiewicz
Starszy inspektor ds. BHP i PPOŻ
Czy butle z gazami inertnymi mogą być przechowywane wewnątrz budynku, w specjalnie do tego przeznaczonych szafach? Jeśli mogą, to jakie wymagania muszą spełniać?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Organizuję magazyn do przechowywania substancji i preparatów chemicznych. Będą w nim składowane min. substancje i preparaty rakotwórcze, żrące, łatwopalne, toksyczne, niebezpieczne dla środowiska, szkodliwe. Jak powinno wyglądać oznakowanie tego magazynu? Jakie znaki graficzne powinny znaleźć się na drzwiach wejściowych?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Magazyn z gazami technicznymi należy do miejsc, w których występują zagrożenia dla pracowników z kilku powodów – urządzenia (butle) pod wysokim ciśnieniem, materiały palne i wybuchowe (acetylen), materiały utleniające (tlen). Wynika stąd konieczność specjalnego oznakowania obiektu.
- Stosowanie separatorów i wygrodzeń ostrzegawczych to kwestia służąca nie tylko organizacji pracy w magazynie, ale także – obowiązek regulowany przepisami prawa w zakresie bhp – tłumaczy Marcin Hankiewicz, ekspert ds. zarządzania przestrzenią magazynową.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone