Sklep
Pracodawca ponosi odpowiedzialność (gdy pracownicy wykonywali pracę na wysokości bez zabezpieczenia) za to, że tolerował łamanie zasad bhp. W każdym przypadku, nawet jeżeli bezpośrednim sprawcą naruszenia przepisów bhp jest pracownik, istotne jest ustalenie czy naruszenie to można zakwalifikować jako następstwo działania lub zaniechania pracodawcy – orzekł Sąd Najwyższyw sprawie sygn. akt II UK 415/14.
Aneta Mościcka
Dla zastosowania wobec pracodawcy sankcji w postaci podwyższenia stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe wystarczy, aby przy każdej kontroli ujawniło się chociaż jedno rażące naruszenie przepisów. Nie jest istotna liczba stwierdzonych uchybień, lecz to, czy chociaż jedno stwarzało zagrożenie dla życia lub zdrowia pracowników – orzekł Sąd Najwyższy w sprawie o sygn. akt II UK 415/14.
Konsekwencją przepisu, że na zakres odpowiedzialności pracodawcy nie wpływają obowiązki pracowników w dziedzinie bhp, jest bezwarunkowa odpowiedzialność pracodawcy. Oznacza to, że pracodawca nie może się od niej uwolnić mówiąc, że również pracownik nie dopełnił obowiązków z zakresu bhp – orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu. w wyroku z 1 sierpnia 2013 r., sygn. akt III APa 9/13.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone