Sklep
Podczas szykowania materiałów do produkcji pracownik zagadał się z innym pracownikiem i nie zwracał uwagi na to gdzie odkłada potrzebne elementy. W wyniku nieodpowiedniego ułożenia materiału na płycie znajdującej się na rolkach transportowych materiał spadł pracownikowi na stopę powodując stłuczenie. Czy w takim przypadku można mówić o wypadku z winy pracownika? Pracownik wiedział, że układane elementy nie mogą być odkładane w ten sposób, jednak prowadząc rozmowę nie zwracał uwagi na wykonywaną czynność.
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Pracownik podwykonawcy zatrudniony na umowę zlecenie ulega ciężkiemu wypadkowi na budowie. Przypadkowo odsłania źle zabezpieczony i nieoznakowany otwór technologiczny w podłodze (zabezpieczeń dokonywał główny wykonawca robót). Kończy się to upadkiem z wysokości i ciężkimi obrażeniami ciała. Co z odpowiedzialnością w takim wypadku?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Jakie przepisy stosuje się w razie wypadku przy pracy osoby odbywającej praktykę absolwencką? Kto sporządza dokumentację powypadkową? Jaką dokumentację trzeba sporządzić?
Halina GóralskaGł. Specjalista ds. bhp,wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Jeżeli zdarzenie spełnia warunki definicji wypadku, ale poszkodowana po odłączeniu zabezpieczeń przystąpiła do ręcznego usunięcia zatoru w urządzeniu i podczas tej czynności nie zachowała należytej ostrożności i przyczyniła się do spowodowania urazu, to czy można nie uznać tego zdarzenia jako wypadek? Podczas badania okoliczności zdarzenia stwierdzono, że wyłączną przyczyną wypadku było naruszenie przez poszkodowanego pracownika przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub w skutek rażącego niedbalstwa. Jakie wówczas wskazać dowody?
Bohdan Michalski specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Celem protokołu powypadkowego nie jest stwierdzenie istnienia związku przyczynowego pomiędzy określonym zawinionym działaniem lub zaniechaniem pracodawcy a powstaniem wypadku przy pracy. Kwalifikacja zdarzenia jako wypadku przy pracy nie jest uzależniona od wykazania takiego związku – orzekł Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 5 lutego 2014 r., sygn. akt I ACa 945/13
Aneta Mościcka
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone