Sklep
Jakie prace są szczególnie uciążliwe dla kobiet, które pracują w biurze na stanowisku pracownik administracyjno-biurowym? Czy pracodawca musi sporządzić wykaz takich pracy?
Halina Góralska
Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Będą zmiany w przepisach dotyczących zatrudniania kobiet w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. To już drugie podejście do zmiany tych przepisów. W czasie poprzedniej kadencji Sejmu projektowano zmianę art. 176 Kodeksu pracy i wynikających z tego artykułu przepisów wykonawczych. Przepisowi temu zarzuca się naruszanie zady równouprawnienia płci w dostępie do zatrudnienia.
Na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw czekają zmiany do rozporządzenie w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. Rozporządzeniem zmieniającym wprowadza się zmiany w wykazie prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. Zobacz, co ulegnie zmianie lada dzień i skąd wynikają wprowadzane zmiany.
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i bhp
Będą zmiany w rozporządzenia Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz.U. nr 114, poz. 545 ze zm.). Trzeba bowiem dostosować nasze krajowe przepisy do przepisów europejskich. Restart pracy przygotował projekt zmian. Jest on i tak nieco spóźniony, gdyż przedmiotowe przepisy UE obowiązują już od 1 czerwca br..
Kinga Grodzicka-Lisek
Już niebawem czekają nas kolejne zmiany w Kodeksie Pracy. Tym razem mają one dotyczyć doprecyzowania zakazu zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Komisja Europejska zgłosiła do tego przepisu zastrzeżenia, uznając go za niezgodny z postanowieniami dyrektywy dotyczącej zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w zakresie dostępu do zatrudnienia.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone