Bezpieczne przechowywanie paliw płynnych

Norbert Szymkiewicz
Norbert Szymkiewicz
02.01.2017AKTUALNE

Bezpieczne przechowywanie paliw płynnych

Paliwa są ważną częścią naszego codziennego życia. To one pozwalają nam uruchomić samochody, ciężarówki, maszyny na terenie zakładów. Umożliwiają zachować trawę przed zakładem w dobrym stanie, poprzez zasilanie kosiarki i sprzętu do pielęgnacji trawników. Jednak paliwa mogą być niebezpieczne, jeśli nie są odpowiednio przechowywane. Oto kilka wskazówek, na temat właściwego przechowywania paliw płynnych.

Korzyści 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak często należy przeprowadzać badania zbiorników do magazynowania paliw płynnych

  • W jakie instalacje, urządzenia i systemy zabezpieczające należy wyposażyć bazy paliw płynnych

  • W jakiej odległości od budynków, dróg czy lasu można magazynować paliwa płynne

  Już na wstępie zaznaczmy, że paliwa powinny być używane tylko zgodnie z przeznaczeniem – jako paliwa silnikowe – i przechowywane tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

Po pierwsze wyznacz strefę zagrożenia wybuchem

Pierwszym krokiem, który należy zrobić do bezpiecznego magazynowania paliw płynnych jest wyznaczanie strefy zagrożenia wybuchem. Wielkości strefy zostały przedstawione w załączniku Rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie.

Jeśli na terenie zakładu znajduje się zbiornik z dachem stałym w obwałowaniu lub ze ścianą osłonową, zaleca się wyznaczyć:

  • strefę 1 – w promieniu 1,5 m od wylotu przewodu oddechowego,

  • strefę 2 – 2m od strefy 1 i płaszcza zbiornika oraz wewnątrz obwałowania.

Dopuszcza się przyjmowanie innych wymiarów stref zagrożenia wybuchem niż określone w załączniku do rozporządzenia, w przypadku zastosowania rozwiązań technicznych uzasadniających ich przyjęcie, zgodnie z wymaganiami określonymi w odrębnych przepisach dotyczących ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Jeśli jakieś stanowisko nie znajduje się w załączniku do rozporządzenia, wielkość strefy należy ustalać indywidualnie, zgodnie z odrębnymi przepisami oraz Polskimi Normami.

Pamiętaj o badaniach technicznych i próbach szczelności zbiorników do magazynowania paliw płynnych

Zbiorniki, które na terenie zakładu przeznaczone są do magazynowania ropy naftowej i produktów naftowych oraz rurociągi przesyłowe dalekosiężne i rurociągi technologiczne należy poddawać badaniom technicznym i próbom szczelności (jeśli odrębne przepisy nie stanowią inaczej). Zgodnie z § 6. rozporządzenia, badania powinny zostać wykonane w następujących terminach:

  • zbiorniki i rurociągi naziemne:

    • do 30 lat użytkowania – badanie co 10 lat,

    • powyżej 30 lat użytkowania – badanie co 6 lat;

  • zbiorniki i rurociągi podziemne:

    • do 20 lat użytkowania – badanie co 10 lat,

    • powyżej 20 lat użytkowania – badanie co 5 lat.

Nie poddaje się natomiast okresowym próbom szczelności zbiorników wyposażonych w urządzenie do stałego monitorowania szczelności przestrzeni międzyściennej lub międzydennej oraz rurociągów przesyłowych dalekosiężnych wyposażonych w systemy stałego monitorowania szczelności.

Ważne

Jeżeli zbiornik na terenie zakładu zostanie wyłączony z użytkowania, przedsiębiorca jest zobowiązany do zabezpieczania go przed wybuchem poprzez oczyszczenie i trwałe odłączenie od czynnych instalacji technologicznych.

Zgodnie z §  2. rozporządzenia ropę naftową i produkty naftowe, z wyjątkiem gazu płynnego, w zależności od temperatury zapłonu zalicza się do następujących klas:

  • do I klasy – ropę naftową i produkty naftowe o temperaturze zapłonu do 294,15 K (21°C);

  • do II klasy – produkty naftowe o temperaturze zapłonu od 294,15 K (21°C) do 328,15 K (55°C);

  • do III klasy – produkty naftowe o temperaturze zapłonu od 328,15 K (55°C) do 373,15 K (100°C).

Ważne jest właściwe opakowanie dla bezpiecznego przechowywania paliw i miejsce jego składowania

Produkty naftowe wszystkich klas można przechowywać w opakowaniach jednostkowych:

  • bębny,

  • pojemniki lub

  • kanistry,

mogą być składowane w wydzielonych pomieszczeniach magazynowych. Natomiast produkty naftowe III klasy mogą być także składowane pod wiatami lub na otwartych placach składowych.

Przechowując paliwa płynne pamiętaj o instalacjach, urządzeniach i systemach zabezpieczających

Zgodnie z §  11. rozporządzenia bazy paliw płynnych powinny być wyposażone w instalacje, urządzenia lub systemy przeznaczone do:

  • zabezpieczania przed przenikaniem produktów naftowych do gruntu, wód powierzchniowych i gruntowych oraz emisją par tych produktów do powietrza atmosferycznego w procesach ich przeładunku i magazynowania;

  • pomiaru i monitorowania stanu magazynowanych produktów naftowych oraz sygnalizacji przecieków tych produktów do gruntu, wód powierzchniowych i gruntowych;

  • hermetycznego magazynowania, napełniania i opróżniania produktami naftowymi I klasy, ograniczające roczne straty tych produktów naftowych w instalacji magazynowej bazy paliw płynnych do wartości poniżej 0,01% ich wydajności.

Rozporządzenie wymaga ponadto, aby wykonanie i użytkowanie instalacji i urządzeń służących do odzyskiwania par produktów naftowych I klasy umożliwiało osiągnięcie średniego stężenie par na wylocie z instalacji nieprzekraczającego 35 g/m3 na godzinę, mierzone w ciągu dnia pracy, przez co najmniej 7 godzin, przy normalnej ich wydajności. Pomiary stężenia par na wylocie mogą być wykonywane w sposób ciągły lub nieciągły.

W przypadku wykonywania pomiarów w sposób nieciągły należy wykonać co najmniej cztery pomiary na godzinę. Całkowity błąd pomiaru nie może przekraczać 10% wartości mierzonej, a zastosowany sprzęt pomiarowy powinien posiadać zdolność mierzenia stężeń co najmniej 3 g/m3, z dokładnością nie mniejszą niż 95% wartości mierzonej.

Zwróć uwagę w jakiej odległości od budynków, dróg czy lasu magazynujesz paliwa płynne

Zgodnie z § 17 rozporządzenia bazy paliw płynnych powinny być usytuowane w taki sposób, aby zbiorniki oddzielone były od budynków, granicy pasa kolejowego lub zewnętrznej krawędzi jezdni oraz granicy lasu pasem terenu ochronnego o szerokości nie mniejszej niż:

p.

Rodzaj zbiornika

Szerokość pasa terenu ochronnego w metrach od:

budynków

granicy pasa kolejowego lub zewnętrznej krawędzi jezdni

granicy lasu

mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i obiektów użyteczności publicznej

innych

 

1

2

3

4

5

6

1

Zbiornik naziemny z dachem pływającym do magazynowania ropy naftowej

150

100

80

100

2

Zbiornik naziemny z dachem stałym do magazynowania produktów naftowych I i II klasy

80

60

50

100

3

Zbiornik naziemny z dachem pływającym do magazynowania produktów naftowych I i II klasy

40

30

25

100

4

Zbiornik naziemny o osi głównej poziomej do magazynowania produktów naftowych I i II klasy

25

15

10

-

5

Zbiornik naziemny z dachem stałym do magazynowania produktów naftowych III klasy

20

15

10

-

6

Zbiornik naziemny o osi głównej poziomej do magazynowania produktów naftowych III klasy

15

10

6

-

7

Zbiornik podziemny o osi głównej poziomej do magazynowania produktów naftowych I i II klasy

20

15

10

-

Obiekty technologiczne takie jak: pompownia, stanowisko nalewcze oraz stanowiska służące do przeładunku ropy naftowej lub produktów naftowych I i II klasy, powinny być oddalone od ogrodzenia bazy paliw płynnych co najmniej o 10 m, a obiekty technologiczne związane z przeładunkiem produktów naftowych III klasy – co najmniej o 5 m.

Uwaga!

Należy pamiętać, że zbiorniki, a także obiekty technologiczne i budynki powinny być chronione przed wyładowaniami atmosferycznymi, elektrycznością statyczną oraz przepięciami, zgodnie z wymaganiami określonymi w Polskich Normach.

Dbaj o środowisko i zabezpiecz je przez przenikaniem do gruntu, wód produktów naftowych

W otoczeniu obiektów technologicznych, tam gdzie mogą wystąpić wycieki ropy naftowej i produktów naftowych, należy wykonać uszczelnienie terenu zabezpieczające przed przenikaniem produktów naftowych do gruntu, wód powierzchniowych i gruntowych.

Na przewodach odprowadzających ścieki na zewnątrz bazy paliw płynnych powinna znajdować się oczyszczalnia ścieków zapewniająca redukcję zanieczyszczeń do wartości określonych przez właściwy organ administracji publicznej.

Pamiętaj o wymaganiach ochrony przeciwpożarowej przy przechowywaniu paliw płynnych

Do zbiorników naziemnych, w których magazynuje się ropę naftową lub produkty naftowe I i II klasy, należy doprowadzić drogi pożarowe:

  • z jednej strony, o dwóch pasach ruchu, jeżeli pojemność zbiornika nie przekracza 10 000 m3;

  • z dwóch stron i o dwóch pasach ruchu, jeżeli pojemność zbiornika przekracza 10 000 m3.

Baza paliw płynnych wyposażona w stałe urządzenia gaśnicze pianowe i zraszaczowe powinna być zasilana w energię elektryczną z dwóch niezależnych źródeł. Natomiast w przypadku zasilania z jednego źródła energii elektrycznej powinna być dodatkowo wyposażona w agregat prądotwórczy o takiej mocy, aby możliwe było funkcjonowanie pompowni przeciwpożarowych i podstawowych urządzeń technologicznych.

Baza paliw płynnych może być zasilana w wodę z zewnętrznej sieci wodociągowej lub z ujęć własnych wody. Jeśli baza paliw płynnych posiada ujęcia własne, wody powinny zapewniać zapotrzebowanie na wodę do celów sanitarno-higienicznych, przeciwpożarowych i gospodarczych tej bazy.

Podstawa prawna 
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie (tekst jedn.:Dz.U. z 2014 poz.1853).

Autor: 

Norbert Szymkiewicz,
Inspektor ds. BHP i Ochrony środowiska

Autor
Norbert Szymkiewicz
Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Biologii, specjalizacja Ochrona środowiska. Ukończone Studia Podyplomowe BHP oraz kurs Inspektorów PPOŻ. Pełnienie zadań służby BHP w firmach branży młynarskiej, przemyśle energetyki wiatrowej, deweloperstwie powierzchni magazynowych oraz bankowości. Realizuje również zadania z zakresu Ochrony środowiska – stała obsługa klienta, przygotowywanie Instrukcji magazynowania substancji chemicznych, Instrukcji składowania odpadów. Specjalność: prace na wysokości, bezpieczeństwo pracy z substancjami chemicznymi, gospodarka odpadami, ochrona wód.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.