Domniemanie znajomości obowiązków pracowniczych a zapoznanie z regulaminem pracy.

Anna Słowińska
Anna Słowińska
21.03.2017AKTUALNE

Domniemanie znajomości obowiązków pracowniczych a zapoznanie z regulaminem pracy.

Zobowiązanie pracownika w regulaminie pracy do zapoznawania się z innymi regulaminami, instrukcjami i przepisami obowiązującymi na jego stanowisku pracy, nie wyłącza obowiązku pracodawcy zaznajamiania pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków i sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach (art. 94 pkt 1 k.p.) – stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 29 maja 2007 r., sygn. akt. II PK 317/06.

Pracownik wystąpił o uznanie za bezskutecznie wypowiedzenia umowy o pracę oraz o uchylenie dwóch nagan. Kwestionował zasadność podanych przyczyn wypowiedzenia i podstawy ukarania dyscyplinarnego. 

Stan faktyczny

Powód od lipca 1999 r. był zatrudniany przez pozwaną spółkę C. jako pracownik działu ochrony. Został zapoznany z regulaminem pracy oraz obowiązującymi procedurami. W początkowym okresie właściwie wywiązywał się ze swoich obowiązków, wykazywał się sumiennością i zaangażowaniem, otrzymywał premie. Później zdarzały mu się przypadki niewłaściwego wykonywania obowiązków. Według pracodawcy nie stosował się do procedur, które obowiązywały u pozwanego i usiłował swe obowiązki wykonywać w inny sposób. Utrudniał również pracę swoim współpracownikom oraz nie wykonywał poleceń przełożonych. Udzielono mu dwóch nagan oraz wypowiedziano mu umowę o pracę.

Rozstrzygnięcia sądów

Sąd Rejonowy w uzasadnieniu rozstrzygnięcia odwołał się do stanowiska Sądu Najwyższego wyrażonego w wyroku z 2 października 1996 r., I PRN 69/96, iż ,,pracodawca może zasadnie wypowiedzieć umowę o pracę w ramach realizacji zasady doboru pracowników w sposób zapewniający najlepsze wykonywanie realizowanych zadań, jeżeli może przewidywać, że zatrudnienie nowych pracowników pozwoli na osiągnięcie lepszych rezultatów pracy".

Pozwany wniósł o oddalenie apelacji. Sąd Okręgowy we Wrocławiu, rozpatrujący apelację odrzucił ją w części dotyczącej odszkodowania, jako że nie było ono przedmiotem postępowania przed pierwszą instancją (art. 373 k.p.c.). Oddalił apelację co do żądania przywrócenia do pracy i uchylenia nagany.

W uzasadnieniu stwierdził, że wyrok pierwszej instancji nie jest wadliwy i nie narusza przepisów prawa. Sąd Rejonowy w zakresie sposobu wykonywania przez powoda obowiązków pracowniczych przeprowadził właściwe postępowanie dowodowe wyjaśniając w sposób zgodny z prawem i bez naruszenia przepisów dotyczących prowadzonego postępowania dowodowego wszystkie istotne okoliczności sprawy. ,,W świetle stanu faktycznego leżącego u podstaw niniejszego sporu Sąd Okręgowy podzielił pogląd jak i motywy zawarte w uzasadnieniu zaskarżonego wyroku, że powód jako pracownik strony pozwanej wykonywał swoje obowiązki w sposób niewłaściwy. Z tego względu ukaranie powoda karą porządkową oraz wypowiedzenie umowy o pracę z tych przyczyn było uzasadnione i nie naruszało prawa''. 

Skarga powoda i zagadnienia prawne dotyczące potwierdzenia zapoznania z regulaminem

Od tego wyroku powód wniósł skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Jednak skarga kasacyjna nie miała podstaw i podlegała oddaleniu. W uzasadnieniu wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania m.in. wskazano na istotne i ciekawe zagadnienia prawne wymagające rozstrzygnięcia:

1)      czy pracodawca jest zobowiązany uzyskać od pracownika pisemne potwierdzenie, iż został on zapoznany z każdym regulaminem i z każdą z procedur obowiązujących pracownika w zakładzie pracy na danym stanowisku, czy też wystarczy domniemanie, że skoro zapoznał się z regulaminem pracy, to powinien był również zapoznać się ze wszystkimi regulaminami i procedurami obowiązującymi pracownika na danym stanowisku? 

2)      czy można ukarać pracownika za nieprzestrzeganie procedur, co do których brakuje pisemnego potwierdzenia, że pracownik został z nimi zapoznany?

3)      czy można zarzucać pracownikowi niestaranne lub niesumienne wykonywanie pracy, jeżeli staje on wobec kolizji dwóch obowiązków i w trosce o dobro pracodawcy decyduje się na podjęcie czynności przynoszącej mniej negatywnych konsekwencji niż czynność wypływająca z drugiego obowiązku?

Niezależnie od tego rozstrzygnięcia, na jego tle Sąd Najwyższy przyjął, że wypowiedzenie umowy o pracę było uzasadnione, gdyż powód wykonywał swoje obowiązki pracownicze w sposób niewłaściwy. Podzielił też pogląd prawny pierwszej instancji, oparty na orzecznictwie, przyjmującym, że wypowiedzenie jest zwykłym sposobem rozwiązania stosunku pracy, w którym po stronie pracownika nie muszą zachodzić szczególnie uchybienia, gdyż pracodawcy pozostawia się prawo doboru pracowników, jeżeli ma to zapewnić lepsze wykonanie zadań. Taki kierunek pojmowania zasadności wypowiedzenia i wykładni art. 45 § 1 k.p. w orzecznictwie jest utrwalony.

Ważne

Wypowiedzenie jest zwykłym sposobem rozwiązania stosunku pracy, w którym po stronie pracownika nie muszą zachodzić szczególnie uchybienia, gdyż pracodawcy pozostawia się prawo doboru pracowników, jeżeli ma to zapewnić lepsze wykonanie zadań.

Zapoznanie pracownika z regulaminem pracy nie oznacza zapoznania go ze wszystkimi obowiązującymi dokumentami wewnątrzzakładowym

Przyczyny podane w wypowiedzeniu umowy o pracę obejmowały różne zachowania powoda. Chodziło o ocenę zasadności wypowiedzenia łączoną z brakiem staranności w wypełnianiu obowiązków, których się podejmował a nie o sam aspekt formalny obowiązywania procedury. Nawet gdy określone czynności nie były ujmowane jako procedura sformalizowana (pisemna), to nie oznaczało to, że w praktyce nie była stosowana. W takiej formie może też stanowić punkt odniesienia dla oceny wykonywania pracy przez pracownika. 

Nie przyjęto w szczególności – tak jak twierdził skarżący pracownik, że przez zapoznanie się powoda z regulaminem pracy pozwany pracodawca został zwolniony z zapoznawania pracownika z innymi przepisami i instrukcjami obowiązującymi u pracodawcy.

Niemniej, można zgodzić się z twierdzeniem, że zawarty w regulaminie pracy obowiązek pracownika zapoznawania się z obowiązującymi u pracodawcy przepisami nie wyłącza odrębnego obowiązku pracodawcy z art. 94 pkt 1 k.p. Domniemanie znajomości obowiązków wynikających z zapoznania się pracownika z regulaminem pracy obejmuje jedynie obowiązki w nim zawarte i określone (art. 104 k.p.). Nie może obejmować natomiast wszystkich tych procedur wewnątrzzakładowych (technicznych, organizacyjnych, kontrolnych), które nie stanowią przedmiotu regulaminu pracy (art. 1041 k.p.)

Uwaga!

Domniemanie znajomości obowiązków wynikających z zapoznania się pracownika z regulaminem pracy obejmuje jedynie obowiązki w nim zawarte i określone (art. 104 k.p.). Nie może obejmować natomiast wszystkich tych procedur wewnątrzzakładowych (technicznych, organizacyjnych, kontrolnych), które nie stanowią przedmiotu regulaminu pracy (art. 1041 k.p.)

Warte zapamiętania

Jako pracodawca powinieneś zapoznać pracownika z regulaminem pracy, a ponadto osobno z procedurami, instrukcjami czy innymi regulaminami występującymi w zakładzie pracy. Nie możesz poprzestać na zapoznaniu pracownika tylko i wyłącznie z regulaminem pracy ponieważ będzie to oznaczało, ograniczenie znajomości praw i obowiązków pracowniczych tylko do zamieszczonych w regulaminie.

Będąc pracodawcą spoczywa na Tobie również realizacja obowiązku informacyjnego wynikającego z art.2071 k.p.  Jako pracodawca jesteś zobowiązany przekazywać pracownikom informacje o zagrożeniach dla zdrowia i życia występujących w zakładzie pracy, na poszczególnych stanowiskach pracy i przy wykonywanych pracach. Obowiązek ten obejmuje także zasady postępowania w przypadku awarii i innych sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu pracowników. Twoim obowiązkiem jako pracodawcy jest ponadto powiadomienie pracowników o działaniach ochronnych i zapobiegawczych podjętych w celu wyeliminowania lub ograniczenia powyższych zagrożeń.

Wskazówki z orzeczenia sądu:

  1. Po stronie pracownika nie muszą zachodzić szczególnie uchybienia w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę.
  2. Domniemanie znajomości obowiązków wynikających z zapoznania się pracownika z regulaminem pracy obejmuje jedynie obowiązki w nim zawarte.
  3. Przez zapoznanie się pracownika z regulaminem pracy pracodawca nie jest zwolniony z zapoznawania pracownika z innymi przepisami i instrukcjami obowiązującymi u pracodawcy.
  4. Nawet gdy określone czynności pracownicze nie są ujmowane jako procedura sformalizowana na piśmie, nie oznacza to, że w praktyce nie jest stosowana.

Anna Słowińska

prawnik

Autor
Anna Słowińska
prawnik, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Szczecińskiego i studiów podyplomowych "Prawa i Wolności człowieka" zorganizowanych przez Instytut Nauk Prawnych PAN i Helsińską Fundacje Praw Człowieka.