Niebawem testy urządzeń radiologicznych według zmienionych przepisów

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
24.04.2015AKTUALNE

Niebawem testy urządzeń radiologicznych według zmienionych przepisów

Już wkrótce zmieni się zakres oraz częstotliwość testów wchodzących w skład kontroli fizycznych parametrów urządzeń radiologicznych. Ministerstwo Zdrowia skierowało bowiem do konsultacji społecznych przygotowany przez siebie projekt zmian do rozporządzenia w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej. Oto projektowane zmiany.

Resort Zdrowia przygotował zmiany do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 18 lutego 2011 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej (Dz. U. z 2013 r. poz. 1015). Zmiany te mają uaktualnić i dostosować przepisy rozporządzenia do obowiązującego stanu prawnego. Szczególnie uwzględnić mają nową terminologię testów wchodzących w skład kontroli fizycznych parametrów urządzeń radiologicznych, wprowadzoną ustawą z 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo atomowe (Dz. U. poz. 1512). Ponadto podyktowane są rozwojem technologicznym, w ostatnich latach, w zakresie urządzeń radiologicznych. Zmiany szeroko dotkną załącznik nr 6 do rozporządzenia i polegać będą na:

  • uaktualnieniu przepisów odnoszących się do poszczególnych rodzajów testów, wynikających ze zmian norm oraz wytycznych międzynarodowych,
  • zaproponowaniu ilościowych kryteriów oceny dla możliwie największej liczby testów,
  • określeniu parametrów dla nowych urządzeń radiologicznych, a także
  • usunięciu z zakresu testów oceny parametrów urządzeń wycofanych z eksploatacji,
  • wprowadzeniu jednoznacznych określeń pojęć stosowanych na użytek opracowanego dokumentu,
  • określeniu zakresów testów obejmujących urządzenia radiologiczne z zapisem cyfrowym,
  • uproszczeniu wymagań dotyczących kontroli parametrów fizycznych urządzeń radiologicznych stosowanych w stomatologii, oraz
  • uszczegółowieniu zapisów dotyczących wykonywania poszczególnych testów w zakresie radioterapii i określeniu ich tolerancji.

Wskazane wyżej zmiany do załącznika nr 6 rozporządzenia określają zakres oraz częstotliwość wykonywania testów eksploatacyjnych, testów specjalistycznych i testów podstawowych.

Zaktualizowana definicja technika elektroradiologii

Wśród proponowanych zmian do rozporządzenia znalazła się również konieczność zmiany definicji technika elektroradiologii, aby była ona zgodna, w zakresie podmiotowym, z definicjami występującymi na gruncie innych przepisów. Proponowana w projekcie definicja technika elektroradiologii mówi o osobie posiadającej dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunkach kształcących w zakresie elektroradiologii i tytuł zawodowy inżyniera.

Zmiany związane z użyciem rentgenowskich aparatów do zdjęć wewnątrzustnych

Przygotowując projekt resort pracy zaproponował również zmiany, które odpowiadają na wnioski i wystąpienia Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej, zwłaszcza w zakresie uproszczenia procedur związanych z użyciem rentgenowskich aparatów do zdjęć wewnątrzustnych.

Projekt zakłada bowiem, m.in. zmianę częstotliwości wykonywania testów specjalistycznych w stomatologii, w zakresie testów specjalistycznych aparatów do zdjęć wewnątrzustnych. Obecnie testy te wykonywane są co najmniej raz na 12 miesięcy. Natomiast według projektowanych zmian – które uwzględniają niski poziom narażenia pacjenta na promieniowanie jonizujące w trakcie procedur stomatologicznych wewnątrzustnych, w porównaniu z innymi procedurami radiologicznymi – testy te mają być wykonywane co najmniej raz na 24 miesiące.

Planowane wejście w życie zmian do rozporządzenia

Ministerstwo Zdrowia planuje, że zmiany zaczną obowiązywać po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Przewiduje jednak okres przejściowy wykonywania testów specjalistycznych i testów eksploatacyjnych, zgodnie z przepisami dotychczasowymi – na podstawie załącznika numer 6 do rozporządzenia – do 31 grudnia 2016 r. Ministerstwo zdaje sobie bowiem sprawę z obszerności zmian wprowadzanych w załączniku nr 6 do rozporządzenia, które dotyczyć mają m.in.: liczby, rodzaju, oraz kryteriów testów kontroli jakości urządzeń radiologicznych. Resort bierze również pod uwagę czas jaki należy dać podmiotom akredytowanym wykonującym przedmiotowe testy, na dostosowanie się do zmiany przepisów. Trzeba tylko zaznaczyć, że okres przejściowy nie będzie dotyczył testów specjalistycznych w zakresie stomatologii wewnątrzustnej. W tym przypadku testy specjalistyczne przeprowadzane będą zgodnie ze zmianami do załącznika nr 6.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.