Nowy wzór kart charakterystyki substancji chemicznych

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
09.06.2017AKTUALNE

Nowy wzór kart charakterystyki substancji chemicznych

Od 1 czerwca 2017 r. obowiązuje już tylko jeden nowy wzór karty charakterystyki. Zatem użytkownicy niebezpiecznych substancji chemicznych i ich mieszanin muszą posiadać karty charakterystyki według nowego wzoru. Zobacz z czego powinna składać się aktualna karta charakterystyki i czy musisz poprosić dostawców o uaktualnienie posiadanych kart i dostarczenie nowych zgodnych z nowym wzorem.  

31 maja 2017 r. upłynął okres przejściowy dla kart charakterystyki wprowadzonych do obrotu przed 1 czerwca 2015 r. Oznacza to, że od 1 czerwca br. wszystkie karty charakterystyki dla substancji chemicznych i ich mieszanin powinny odpowiadać nowemu wzorowi.  

Karta charakterystyki to dokument, który dostarcza producent lub importer odbiorcom niebezpiecznych substancji chemicznych i ich mieszanin na terenie Unii Europejskiej. W myśl art. 31 ust. 5 rozporządzenia REACH, karty charakterystyki należy dostarczać w językach urzędowych państw członkowskich, na których terytoriach substancja lub mieszanina są wprowadzane do obrotu, chyba że zainteresowane państwa członkowskie postanowią inaczej. Karta charakterystyki stanowi zbiór informacji o niebezpiecznych właściwościach substancji lub preparatu oraz zasadach i zaleceniach niezbędnych do zapewnienia ich bezpiecznego stosowania.

Aktualna karta charakterystyki powinna składać się z 16 sekcji dotyczących:

1)    identyfikacji substancji/mieszaniny i identyfikacji przedsiębiorstwa,

2)    identyfikacji zagrożeń,

3)    składu/informacji o składnikach,

4)    środków pierwszej pomocy,

5)    postępowania w przypadku pożaru,

6)    postępowania w przypadku niezamierzonego uwolnienia do środowiska,

7)    postępowania z substancjami i mieszaninami oraz ich magazynowania,

8)    kontroli narażenia/środków ochrony indywidualnej,

9)    właściwości fizycznych i chemicznych,

10) stabilności i reaktywności,

11) informacji toksykologicznych,

12) informacji ekologicznych,

13) postępowania z odpadami,

14) informacji dotyczących transportu,

15) informacji dotyczących przepisów prawnych,

16) innych informacji.

Nowy wzór karty został określony w załączniku do rozporządzenia Komisji (UE) nr 2015/830 z 28.05.2015 r. zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) (Dz.Urz.UE L 132, s. 8 ze zm.; dalej rozporządzenie 2015/830).

Natomiast w art. 2 rozporządzenia 2015/830 ustanowiono okres przejściowy na przeprowadzenie zmiany z wersji załącznika II do rozporządzenia REACH znajdującej się w załączniku I lub II do rozporządzenia Komisji (UE) nr 453/2010 z 20.05.2010 r. zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) na wersję znajdującą się właśnie w załączniku do rozporządzenia 2015/830. Zgodnie z zapisem tego przepisy karta charakterystyki dostarczona odbiorcy przed 1 czerwca 2015 r. może jednak nadal być wykorzystywana do 31 maja 2017 r. bez dostosowywania jej do wersji znajdującej się w załączniku do rozporządzenia 2015/830.

Tak więc, po 1 czerwca 2017 r. w przypadku substancji, jak i mieszanin, dopuszczone będą wyłącznie karty charakterystyki sporządzone zgodne z załącznikiem do rozporządzenia 2015/830.
Proszę zatem zwrócić uwagę, czy wydane lub zaktualizowane po 1 czerwca 2015 r. są zgodne z wymaganiami określonymi w wersji znajdującej się w rozporządzeniu 2015/830.

Proszę mieć na uwadze również, że 17 stycznia 2017 r. ukazało się sprostowanie do rozporządzenia 2015/830, które w niewielkim stopniu zmienia format karty charakterystyki. Niemniej jednak wszystkie karty charakterystyki sporządzone według przepisów rozporządzenia 2015/830 zachowują ważność do momentu aktualizacji. Czyli sprostowanie ze stycznia 2017 r. będzie trzeba uwzględnić dopiero podczas sporządzania kart charakterystyki dla nowych produktów, a także podczas dokonywania aktualizacji.

Trzeba też jasno powiedzieć, że na mocy art. 31 ust. 9 rozporządzenia REACH, w przypadku każdej aktualizacji, aktualizacje te (zaktualizowane karty charakterystyki oznaczone jako "Aktualizacja” i opatrzone datą) muszą zostać dostarczona nieodpłatnie (w formie papierowej lub elektronicznej) wszystkim poprzednim odbiorcom, którzy otrzymali substancję lub preparat w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dostawca może również (dodatkowo) zdecydować o ponownym wydaniu kart charakterystyki z mocą wsteczną w przypadku innych aktualizacji, które jego zdaniem uzasadniają takie dodatkowe działanie.

Wynika z tego, że użytkownik końcowy nie ma obowiązku, ani prawa, samodzielnie wprowadzać zmian w kartach charakterystyki.

Zatem jeżeli użytkownik ma wątpliwości, co do aktualności posiadanej karty charakterystyki, powinien zgłosić problem producentowi (dostawcy) substancji lub mieszaniny, tzn. zażądać dostarczenia zaktualizowanej karty.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Prawnik

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.