Przypominamy o obowiązku złożenia do ZUS informacji IWA za rok 2017

Norbert Szymkiewicz
Norbert Szymkiewicz
22.01.2018ARCHIWALNY

Przypominamy o obowiązku złożenia do ZUS informacji IWA za rok 2017

Przypominamy o terminie złożenia do ZUS, do 31 stycznia br., „Informacji do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe" za 2017 r., czyli druku ZUS IWA. Jednak, obowiązek ten nie dotyczy każdego. Zatem, kto musi złożyć taką informację, a kto nie musi jej składać? Ponadto, jakie dane należy przekazać ZUS w tej informacji i do czego one posłużą? Spiesz się masz już coraz mniej czasu.

Odpowiadając na postawnie we wstępie pytania zacznijmy od przepisu art. 27 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej: ustawa o ubezpieczeniu społecznym), który mówi, że stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala się na rok składkowy. Rok składkowy obejmuje okres od dnia 1 kwietnia danego roku do dnia 31 marca następnego roku (art. 2 pkt 8 ustawy o ubezpieczeniu społecznym).

Wyjaśnijmy też, że na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym w przypadku płatników zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala ZUS. Jest to iloczyn stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe określonej dla grupy działalności, do której należy płatnik składek, i wskaźnika korygującego ustalonego dla płatnika składek.

Kto ma obowiązek złożenia druku ZUS IWA do 31 stycznia br.?

Mając już wskazane odpowiednie podstawy prawne, odpowiedzmy wprost na pytanie, kto musi złożyć informację ZUS IWA.

Informację do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS IWA sporządzają wyłącznie płatnicy zgłoszeni w ZUS nieprzerwanie od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia poprzedniego roku i co najmniej 1 dzień w styczniu danego roku. Dokument ten należy przekazać do ZUS do dnia 31 stycznia danego roku za poprzedni rok kalendarzowy (art. 31 ust. 6 i 7 ustawy o ubezpieczeniu społecznym). Przy czym płatnicy muszą figurować w rejestrze REGON na dzień 31 grudnia poprzedniego roku (art. 29 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym).

Obowiązek sporządzenia informacji ZUS IWA za rok 2017 do końca stycznia 2018 r. dotyczy więc tych płatników składek, którzy łącznie spełniają następujące warunki:

  • byli zgłoszeni nieprzerwanie w ZUS jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r. i co najmniej 1 dzień w styczniu 2018 r.,
  • w 2017 r. zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego średnio 10 ubezpieczonych,
  • w dniu 31 grudnia 2017 r. byli wpisani do rejestru REGON.

Płatnik przekazuje ZUS IWA w takiej samej formie, jaka obowiązuje go w odniesieniu do dokumentów określonych przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych, tj. dokumentów rozliczeniowych (art. 31 ust. 8 ustawy o ubezpieczeniu społecznym).

Wyjaśnimy też, że płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe jest płatnik, który w każdym miesiącu 2017 r. oraz przez co najmniej 1 dzień w styczniu 2018 r. zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego przynajmniej jedną osobę.

W związku z tym, jeśli choć w jednym miesiącu 2017 r. ani jeden ubezpieczony nie podlegał temu ubezpieczeniu, podmiot ten nie był płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe, nie spełnia więc warunku nieprzerwanego zgłoszenia. Zatem płatnik ten nie ma obowiązku złożenia informacji ZUS IWA za 2017 r.. Nie musi jej także składać firma, która choć była płatnikiem składki wypadkowej w 2017 r., to nie była płatnikiem ani jednego dnia w styczniu 2018 r.

Podsumowując, warunku nieprzerwanego zgłoszenia nie spełnia płatnik, który mimo zgłoszenia do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób w 2017 r.:

  • przynajmniej w jednym miesiącu 2017 r. nie był płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe,
  • był płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe przez cały 2017 r., ale nie był tym płatnikiem ani jednego dnia w styczniu 2018 r.

Jeśli w jakimkolwiek z miesięcy 2017 r., za który składana jest informacja ZUS IWA, ani jeden ubezpieczony nie podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu, płatnik składek nie przekazuje wymienionej informacji za ten rok.

Przykład 1

Firma Drucik od stycznia do listopada 2017 r. zgłosiła do ubezpieczenia wypadkowego 11 osób. W grudniu 2017 r. oraz w styczniu 2018 r. nie zgłosiła żadnej osoby do tego ubezpieczenia. Ponieważ przez co najmniej jeden miesiąc w 2018 r. nie była płatnikiem składki na ubezpieczenie wypadkowe, nie ma obowiązku składania ZUS IWA za 2017 r.

Przykład 2

Z powodu kryzysu finansowego firma Drzewko została zmuszona do zredukowania zatrudnienie z 28 osób do 3 w grudniu 2017 r. (pracownicy zostali zatrudnieni na umowę o dzieło, a więc nie podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu). Zatem w grudniu 2017 r. spółka nie zgłaszała żadnej osoby do ubezpieczenia wypadkowego. W związku z tym nie powinna składać formularza ZUS IWA za 2017 r., ponieważ nie była płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe nieprzerwanie przez cały 2017 r.

Przykład 3

Firma ABC rozpoczęła działalność w kwietniu 2017 r. W okresie od maja do grudnia 2017 r. w każdym miesiącu zgłaszała do ubezpieczenia wypadkowego 11 osób. Firma nie ma obowiązku przekazania informacji ZUS IWA za 2017 r., ponieważ nie można jej uznać za płatnika nieprzerwanie zgłoszonego w ZUS w 2017 r.

Do czego są wykorzystywane dane przesyłane w informacji ZUS IWA?

Do obowiązków ZUS należy ustalenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na kolejne lata składkowe. Dotyczy to jednak tylko tych płatników składek, którzy za trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe przesłali informację ZUS IWA. Pozostali płatnicy składek samodzielnie ustalają stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym, w przypadku płatników składek, którym stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustali ZUS, w terminie do 20 kwietnia danego roku zostanie przesłane zawiadomienie o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Jeżeli płatnik składek do dnia 30 kwietnia danego roku nie otrzyma zawiadomienia o wysokości stopy procentowej, powinien zwrócić się do jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na swoją siedzibę o podanie wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Pozostali płatnicy składek nie otrzymują w tej sprawie żadnego zawiadomienia.

Uwaga!

Warto zwrócić uwagę, że ZUS ustala stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe wyłącznie płatnikom składek, którzy za trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe mieli obowiązek i przekazali do ZUS informację ZUS IWA.

Jakie informacje, dane należy przekazać na druku ZUS IWA?

Zgodnie z art. 31 ust. 6 ustawy o ubezpieczeniu społecznym dokument ZUS IWA zawiera w szczególności:

  • dane identyfikacyjne płatnika składek, określone w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych (NIP, REGON),
  • rodzaj działalności według PKD,
  • liczbę ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego,
  • adres płatnika składek – art. 31 ust. 6 ustawy o ubezpieczeniu społecznym.

Zgodnie z art. 31 ust. 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym w celu ustalenia kategorii ryzyka w ZUS IWA należy także podać informacje dotyczące:

  • poszkodowanych w wypadkach przy pracy ogółem,
  • poszkodowanych w wypadkach przy pracy śmiertelnych i ciężkich,
  • zatrudnionych w warunkach zagrożenia.

Liczba ubezpieczonych

Stopa procentowa składki jest uzależniona od liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez danego płatnika do ubezpieczenia wypadkowego.

Art. 28 ust. 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym wskazuje, że liczbę ubezpieczonych, ustala się jako iloraz sumy ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy poprzedniego roku kalendarzowego i liczby miesięcy, przez które płatnik składek był w poprzednim roku kalendarzowym zgłoszony w ZUS co najmniej 1 dzień.

Ustalając liczbę ubezpieczonych w ciągu poszczególnych miesięcy roku, za który składana jest informacja ZUS IWA, należy uwzględniać wszystkich ubezpieczonych, którzy w danym miesiącu podlegali przynajmniej jeden dzień ubezpieczeniu wypadkowemu.

Liczbę ubezpieczonych w 2017 r. płatnik ustala więc w następujący sposób:

  • należy zsumować osoby ubezpieczone podlegające ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy 2017 r. uwzględniając wszystkie osoby, które podlegały ubezpieczeniu wypadkowemu przez przynajmniej jeden dzień miesiąca,
  • sumę ubezpieczonych trzeba podzielić zawsze przez 12 miesięcy (uwzględnia się bowiem wszystkie miesiące, w których co najmniej jeden ubezpieczony podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu),
  • liczbę ubezpieczonych zaokrąglić: w górę – jeżeli końcówka jest większa lub równa 0,5 (np. 4,5 zaokrąglamy do 5), a w dół – jeśli końcówka jest mniejsza od 0,5,
  • w liczbie ubezpieczonych wliczamy tylko tych, którzy w danym miesiącu podlegali ubezpieczeniu wypadkowemu przynajmniej przez jeden dzień,
  • przy ustalaniu ogólnej liczby ubezpieczonych danego ubezpieczonego liczy się tylko raz, nawet jeśli w danym miesiącu świadczy pracę na podstawie kilku tytułów (np. umowy o pracę i zlecenia czy kilku zleceń).

Od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r. firma Drucik jest płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe. W poszczególnych miesiącach 2017 r. zgłaszała do ubezpieczenia wypadkowego następującą liczbę ubezpieczonych: 

  • styczeń – 13
  • luty – 12
  • marzec – 14
  • kwiecień – 17
  • maj – 34
  • czerwiec – 35
  • lipiec – 33
  • sierpień – 36
  • wrzesień – 35
  • październik – 15
  • listopad – 14
  • grudzień – 13.

Suma ubezpieczonych wynosi 271. Przeciętna liczba ubezpieczonych w 2017 r. wyniosła 23 osób (271 osób : 12 miesięcy = 22,58, a po zaokrągleniu 23 osoby).

 

Odmienne zasady ustalania liczby ubezpieczonych gdy płatnik składek zgłaszany jest w ZUS w okresie od 1 stycznia danego roku do 31 marca następnego roku. W tej sytuacji liczbę ubezpieczonych, ustala się w oparciu o liczbę ubezpieczonych podlegających zgłoszeniu do ubezpieczenia wypadkowego w miesiącu kalendarzowym, od którego płatnik składek został zgłoszony w ZUS (art. 28 ust. 4 ustawy o ubezpieczeniu społecznym).

Zasada ta ma zastosowanie tylko w przypadku:

  • płatników, którzy są zgłaszani po raz pierwszy w ZUS, przy czym przy ustalaniu liczby ubezpieczonych bierze się pod uwagę miesiąc, w którym podlega ubezpieczeniu wypadkowemu pierwszy ubezpieczony,
  • płatników, którzy w poprzednim roku kalendarzowym nie byli płatnikami składek na ubezpieczenie wypadkowe, tj. byli zarejestrowani w ZUS, ale w ciągu poszczególnych miesięcy poprzedniego roku nie zgłaszali ani jednej osoby do tego ubezpieczenia, płatników, którzy byli skreśleni z krajowego rejestru gospodarki narodowej REGON na dzień 31 grudnia poprzedniego roku.

Przykład 2

Pracownik od 7 kwietnia do 16 października był chory i otrzymywał za ten okres najpierw wynagrodzenie za czas choroby, a następnie zasiłek chorobowy. W każdym z tych miesięcy powinien być uwzględniony w liczbie ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu. Osoba przebywająca cały miesiąc na zasiłku chorobowym lub pobierająca wynagrodzenie chorobowe nadal podlega ubezpieczeniom społecznym jako pracownik. Okres pobierania zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za czas choroby jest jedynie okresem przerwy w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne.

Jak długo i w jakiej formie należy przechowywać kopię ZUS IWA

Warto zwrócić uwagę na to, że kopie informacji ZUS IWA oraz korekty tych informacji należy przechowywać przez okres 10 lat, licząc od dnia ich przekazania do ZUS, w formie dokumentu pisemnego lub elektronicznego.

Źródła:

  • Ustalanie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, Poradnik,
  • Informacja ZUS IWA za rok 2015, Kozłowska Małgorzata.
Autor: 

Norbert Szymkiewicz,
Inspektor ds. BHP/PPOŻ i Ochrony środowiska

Autor
Norbert Szymkiewicz
Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Biologii, specjalizacja Ochrona środowiska. Ukończone Studia Podyplomowe BHP oraz kurs Inspektorów PPOŻ. Pełnienie zadań służby BHP w firmach branży młynarskiej, przemyśle energetyki wiatrowej, deweloperstwie powierzchni magazynowych oraz bankowości. Realizuje również zadania z zakresu Ochrony środowiska – stała obsługa klienta, przygotowywanie Instrukcji magazynowania substancji chemicznych, Instrukcji składowania odpadów. Specjalność: prace na wysokości, bezpieczeństwo pracy z substancjami chemicznymi, gospodarka odpadami, ochrona wód.