SAWO 2016 – wydarzenie branży bhp na którym trzeba być

27.04.2016AKTUALNE

SAWO 2016 – wydarzenie branży bhp na którym trzeba być

26-28 kwietnia odbywają się największe targi branży BHP w Europie Środkowo – Wschodniej SAWO 2016 r. Prezentowane są tu nowości rynkowe, odbywają się konferencje i pokazy. Przyznawane są też nagrody za produkty, rozwiązania mające zastosowane w branży bhp. Jak zauważył Roman Giedrojć SAWO 2016 r. służy poprawie bezpieczeństwa pracy poprzez eksponowanie środków dzięki którym można wyeliminować zagrożenia występujące w środowisku pracy.

Na wydarzeniu jakim są targi SAWO - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa – z cała pewnością znajdą coś dla siebie zarówno osoby reprezentujące pracodawców i kierujące pracownikami, pracownicy służb bhp, przedstawiciele związków zawodowych, społeczni inspektorzy pracy, jak i przedstawicieli stowarzyszeń pracodawców, czy lekarze medycyny pracy.

Oprócz wystawy najważniejsza częścią targów SAWO jest ich program. Wśród wydarzeń programowych znalazła się m.in. II konferencja panelowa WSOZZ 2013-2020 Ograniczanie zagrożeń zawodowych związanych z czynnikami szkodliwymi w środowisku pracy.  We wtorek 26 kwietnia przedstawiciele organów nadzoru nad warunkami pracy m.in.: Państwowej Inspekcji Pracy, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Urzędu Dozoru Technicznego, Transportowego Dozoru Technicznego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz lekarze z Wielkopolskiego Centrum Medycyny Pracy zaprezentowali 20 referatów dotyczących zagrożeń zawodowych związanych z występowaniem czynników szkodliwych na stanowiskach pracy.

Kolejnym wydarzeniem programowym jest VII forum Ergonomiczne, organizowane po raz pierwszy poza Warszawą. W ramach wydarzenia odbyły się 3 wykłady, a także warsztaty poszerzające tematykę wykładów . Wykłady dotyczyły:

  • Projektowania i aranżacji ergonomicznej przestrzeni produkcyjnej
  • Wpływu oświetlenia oraz pracy zmianowej na koncentrację pracowników
  • Najczęściej popełnianych błędów podczas aranżacji open space?

Odbyła się również II konferencja Bezpieczna praca na wysokości. Prelegenci przedstawiali przykłady wdrożeń nowych rozwiązań i zarządzania sytuacjami nietypowymi w miejscu pracy. Podczas swoich wystąpień wskazywali jak pomóc poszkodowanemu wskutek upadku z wysokości czy w przypadku „suspension trauma” oraz na co należy zwrócić uwagę podczas prowadzenia postępowania powypadkowego przez służby bhp. Omawiane były również najczęstsze błędy związane z użytkowaniem sprzętu do prac wysokościowych.

W drugim dniu targów (27 kwietnia) konferencja zorganizowana przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP. „Zdrowie pracownika zyskiem firmy” wraz z debatą „Służba bhp - dziś i jutro”. Konferencja dotyczy  konsekwencji niewłaściwych warunków pracy w Polsce zarówno dla pracowników, jak i dla całego społeczeństwa, a także dla przedsiębiorców z uwagi na koszty ponoszone przez nich. Zaprezentowane zostaną przykłady konsekwencji prawnych dla firm i osób za nieprzestrzeganie przepisów bhp, a także przykłady skutecznych inicjatyw i dobrych praktyk w zakresie prewencji i promocji zdrowia w miejscu pracy.

Natomiast podczas debaty Służba bhp – dziś i jutro, zostanie podjęta dyskusja nie tylko nad realiami codziennej pracy służby bhp, ale przede wszystkim nad interpretacją definicji wypadku, która przysparza w wielu sytuacjach wiele trudności i nieporozumień.  Przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP poruszą też zagadnienia dotyczące potrzeby integracji środowiska służby bhp.

Roman Giedrojć który objął  patronat honorowy nad targami w swoim liście, odczytanym przez Stanisławę Ziółkowską Okręgowego Inspektora Pracy w Poznaniu, na otwarcie targów   zauważył ze Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa - SAWO 2016 r. służą poprawie bezpieczeństwa pracy poprzez eksponowanie środków dzięki którym można wyeliminować zagrożenia występujące w środowisku pracy. Bez zaangażowania pracodawców nie jest możliwa poprawa warunków pracy. Nawet najdoskonalsze przepisy i nadzór nad ich stosowaniem nie przyniosą efektu jeśli podmioty które mają je stosować nie są przekonane do ich słuszności i celowości. Właśnie na takich targach doskonale uświadamiają sobie ich odpowiedzialność i obowiązki za ludzi, którym powierzają pracę. Wyniki tego pozytywnego oddziaływania widać podczas kontroli PIP. Coraz więcej przedsiębiorców świadomie inwestuje w bhp w swoich firmach. Wiedząc że w ten sposób nie tylko zapobiegają wypadkom przy pracy, chorobom zawodowym, ale budują również swój własny wizerunek pod którym działają, swoją markę. PIP aktywnie uczestniczy w procesie budowania Kultury bezpieczeństwa pracy. Z dniem 1 marca rozpoczęliśmy audytowe kontrole w formule instruktarzu  mikro, małych i średnich, przedsiębiorstwach wcześniej nie kontrolowanych. Inspektorzy pracy przeprowadzaj audyt w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w tym szczególnie bezpiecznego stosowania narzędzia i urządzeń oraz wywiązywania się z obowiązku zapewnienia środków ochrony indywidulnej. Wskazując na nieprawidłowości nie stosują sankcji i kar po takiej i kontroli. Oczywiście z wyjątkiem rażącego naruszenia przepisów prawa pracy. Roman Giedrojć pogratulował laureatom nagrody o ZŁOTY MEDAL MTP, GRAND PRIX SAWO 2016. Uczestniczącym w tegorocznych targach, organizatorom , wystawcom i odwiedzającym  Roman Giedrojć podziękował za wkład wniesiony w kształtowanie  kultury bezpiecznej pracy w naszym kraju

Każda transakcja zawarta na targach będzie służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa osób wykonujących pracę.

Natomiast patronat honorowy nad targami objęli Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Główny Inspektor Pracy, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, Prezes Urzędu Dozory Technicznego. 


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.