Sprawozdanie PIP za 2009r.

08.06.2010AKTUALNE

18 maja 2010r.Główny inspektor pracy Tadeusz Jan Zając, zaprezentował Radzie Ochrony Pracy w siedzibie Sejmu sprawozdanie z działalności inspekcji pracy w 2009 r. Stwierdził, że zawiera ono rzetelnie udokumentowane informacje na temat stanu przestrzegania prawa pracy w kraju.

Szef Państwowej Inspekcji Pracy zwrócił uwagę, iż w roku sprawozdawczym na poziom ochrony pracy w państwie wpłynął kryzys gospodarczy, który odcisnął wyraźne piętno na sytuacji ekonomicznej wielu przedsiębiorstw. W tej sytuacji inspekcja pracy dołożyła wielu starań, by zapewnić wszechstronną pomoc prawną i doradczą pracownikom i pracodawcom zakładów zagrożonych likwidacją. Uruchomiła sieć punktów informacyjnych, często wspólnie z urzędami pracy, na terenie zakładów oraz w inspektoratach pracy.

Co kwartał dokonywała szczegółowej analizy wyników kontroli, sprawdzając jak kryzys przekłada się na stan przestrzegania prawa pracy.

Dla wyeliminowania stwierdzonych w roku ubiegłym naruszeń przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy inspektorzy PIP wydali ponad 354 tys. decyzji nakazowych - o 0,5 proc. mniej niż w 2008 r., przy większej o 10 proc. liczbie skontrolowanych podmiotów gospodarczych. Blisko jedną trzecią spośród nich stanowiły decyzje z rygorem natychmiastowej wykonalności ze względu na ochronę życia i zdrowia ludzkiego.

Decyzji nakazujących natychmiastowe wstrzymanie prac było o 17 proc. mniej niż rok wcześniej, co można uznać za przejaw poprawy bezpieczeństwa pracy. Tym bardziej, że w roku ubiegłym odnotowano spadek liczby poszkodowanych w wypadkach przy pracy we wszystkich sekcjach gospodarki, zmniejszyła się też liczba śmiertelnych ofiar wypadków.

W porównaniu z okresem wcześniejszym wzrosła skala naruszeń przepisów w zakresie zgłaszania pracowników do ubezpieczenia społecznego. Nieprawidłowości takie stwierdzono w co czwartym kontrolowanym podmiocie.

Działania Państwowej Inspekcji Pracy doprowadziły w roku sprawozdawczym m.in. do zlikwidowania bezpośrednich zagrożeń dla zdrowia i życia ponad 80 tysięcy pracowników. Dla 121 tys. pracowników wyegzekwowano należności na kwotę 103,5 mln zł. Wyeliminowano nieprawidłowości z zakresu legalności zatrudnienia dotyczące ponad 90 tys. osób. Pracownicy PIP udzielili ponad miliona czterystu tysięcy porad prawnych i technicznych.

Źródło:www.pip.gov.pl


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.