Unieruchomioną maszynę drogową należy zabezpieczyć i oznakować

15.04.2013AKTUALNE

Wszyscy doskonale wiemy, jak wyglądają nasze drogi po zimie. Właśnie rozpoczyna się okres intensywnych remontów oraz innych robót drogowych. Nie każdą pracę uda się wykonać w ciągu jednego dnia. I tu pojawia się problem postoju maszyn drogowych w oczekiwaniu na pracę. Każda unieruchomiona maszyna musi być odpowiednio zabezpieczona. Najczęściej polega to na zaciągnięciu hamulca i podłożeniu podkładów pod koła. Jeżeli jednak mamy do czynienia z dłuższym postojem maszyn, powyższe środki są już niewystarczające.

Na czas dłuższego postoju maszyn należy je ustawić jedna za drugą poza miejscem wykonywania robót w taki sposób, aby zajmowały jak najkrótszy odcinek drogi. Tuż za maszynami, z obu stron, trzeba ustawić zastawy i oznakować je tablicami z odpowiednim napisem:

  • „objazd w lewo”,

  • „objazd w prawo”.

Po zapadnięciu zmroku należy je oświetlić latarniami.

Dodatkowo, ok. 150 m przed miejscem postoju maszyn, z obu stron, należy ustawić na prawym poboczu drogi (patrząc w kierunku jazdy) przenośne znaki ostrzegawcze ogólnego niebezpieczeństwa (trójkątne).

Jeżeli droga, na której wykonywane są prace nie jest zamknięta dla ruchu, maszyny na postój trzeba ustawić na jednej połowie drogi tak, aby na drugiej mógł odbywać się normalny ruch.

Autor: 

Henryk Musa

Słowa kluczowe:
maszyny drogowe


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.