Sklep
Czy pracownik projektujący i testujący urządzenia o napięciu do 24V musi posiadać uprawnienia "SEP"?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Instalacje elektryczne w obiektach o zwiększonym zagrożeniu pożarem o kubaturze strefy pożarowej przekraczającej 1000 m3 oraz w strefach zagrożonych wybuchem powinny być wyposażone w wyłączniki przeciwpożarowe. Jednak jak i gdzie do zainstalować, aby spełnione zostały wymagania ochrony przeciwpożarowej?
inż. Michał Świerżewski
specjalista w zakresie instalacji elektrycznych w wykonaniu przeciwwybuchowym; biegły sądowy ds. bezpieczeństwa przeciwpożarowego i przeciwwybuchowego instalacji elektrycznych.
Informacje zawarte w tym tekście pozwolą Ci sprawdzić prawidłowe:
zainstalowanie wyłącznika przeciwpożarowego;
działanie wyłącznika przeciwpożarowego,
umiejscowienie i oznaczenie wyłącznika przeciwpożarowego
Właściwy dobór przewodów elektrycznych do zasilania urządzeń funkcjonujących w czasie pożaru jest kluczowy dla zapewnienia bezpiecznej ewakuacji ludzi. To również jeden z podstawowych wymogów stawianych obiektom budowlanym. Zatem jeżeli planujecie w firmie wymianę instalacji elektrycznych, systemów ppoż. lub prowadzicie remonty bądź dostosowujecie/adoptujecie obiekty budowlane na potrzeb zakładu pracy powinniście przeczytać ten artykuł.
specjalista w zakresie instalacji elektrycznych w wykonaniu przeciwwybuchowym; biegły sądowy ds. bezpieczeństwa przeciwpożarowego i przeciwwybuchowego instalacji elektrycznych
Z tego tekstu dowiesz się:
Zasadą ogólną powinno być wykonywanie wszystkich prac przy instalacjach i urządzeniach elektrycznych przy wyłączonym napięciu i odpowiednim zabezpieczeniu przed przypadkowym załączeniem napięcia. Czasami jednak zachodzi potrzeba przeprowadzenia prac pod napięciem przy instalacjach i urządzeniach. Wówczas należy pamiętać, że muszą one być przeprowadzane według określonej procedury. Oto kilka wskazówek, które musicie mieć na uwadze organizując prace pod napięciem.
mgr inż. Janusz Strzyżewski, członek Centralnego Kolegium Sekcji Instalacji i Urządzeń Elektrycznych, Polskiego Komitetu Oświetleniowego SEP oraz Izby Inżynierów Budownictwa
Korzyści:
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
Jakie przepisy regulują wymagania co do wyposażenia pomieszczeń archiwalnych, m.in. sposoby prowadzenia instalacji elektrycznej i jej wymogi, zastosowania lamp hermetycznych?
Jan Pióro
Czy do sporządzenia dokumentacji technicznej wymiany (modernizacji) instalacji elektrycznej w budynku wymagane są uprawnienia projektowe.
Na terenie produkcji używa się różnych maszyn i narzędzi, które są podłączone do zasilania elektrycznego przewodami leżącymi na podłodze, często stosowane są przedłużacze. Ponieważ w zakładzie prowadzone są próby maszyn do przemysłu spożywczego, często spotyka się wodę na podłodze, na której znajdują się przewody elektryczne. Nie można umieścić przewodów wyżej, ponieważ górą jeździ suwnica, która to uniemożliwia. Jak należy postąpić w takiej sytuacji?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy zwykłemu pracownikowi w zakładzie pracy nie wolno wykonywać żadnych czynności naprawczych związanych z prądem? Czy może to robić tylko elektryk? Jakie przepisy regulują tę kwestię?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Proszę o podanie obowiązkowych rodzajów i terminów (czasokresów) przeprowadzania okresowych kontroli urządzeń i instalacji elektrycznych oraz badań przewodów kominowych - opalanie gazem, węglem.
Ze względu na dezynfekcję, mycie gabinetów lekarskich i zabiegowych proszę o informację dotyczącą sposobu montażu przedłużaczy elektrycznych powyżej poziomu podłogi. Czy można przedłużacz (część z gniazdami) przymocować bezpośrednio do bocznej szerokiej podstawy (nogi) biurka drewnianego na wysokości ok.20-30 cm od poziomu podłogi, aby była możliwość umycia podłogi nie dotykając kabla od przedłużacza, ani części z gniazdami? Nasz zakład powstał w latach 70-tych i gniazda elektryczne są często rozmieszczone w dalszej odległości od stanowiska pracy (biurka) i aby podłączyć komputer i inne urządzenia trzeba korzystać z przedłużaczy spełniających normy (z zabezpieczeniem). Sama instalacja elektryczna spełnia wymagania określone przepisami, jedynie jest zbyt mało gniazdek. Wychodzę z założenia że kable od przedłużacza nie powinny leżeć na ziemi, aby nie było możliwości ich zaczepienia, zerwania czy zalania wodą podczas mycia , dezynfekcji podłogi. Dlatego kabel od przedłużacza chcemy zamontować na klej nad listwą przypodłogową, aby nie leżał bezpośrednio na podłodze. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z przepisami i możliwe do akceptacji?
Czy uprawnienia budowlane uzyskane w 1984 r. o specjalności instalacyjno-inżynieryjnej w zakresie instalacji elektrycznych o powszechnie znanych rozwiązaniach konstrukcyjnych uzyskane jako technik są ważne w pełnym zakresie po ukończeniu studiów i uzyskaniu tytułu inżyniera?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Mam pytanie dotyczące interpretacji przepisów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 17 września 1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach i instalacjach energetycznych (Dz. U. Nr 80, poz. 912 z 1999r). Jakie kwalifikacje powinien mieć kierujący zespołem? Przepis (2) określa w § 2 pkt 19:kierującym zespołem pracowników - należy przez to rozumieć wyznaczonego przez poleceniodawcę pracownika posiadającego ważne świadectwo kwalifikacyjne na stanowisku eksploatacji. Z powyższego zapisu wynika, że kierujący zespołem pracowników powinien posiadać kwalifikacje kategorii E. Z kolei z zapisu przepisu (1) wynika, że kwalifikacje D, są wymagane dla pracowników kierujących czynnościami osób wykonujących prace eksploatacyjne (E). Moim zdaniem zachodzi tu kolizja prawna w obu zapisach. Kierujący zespołem i jednocześnie fizycznie wykonujący prace przy urządzeniach energetycznych, powinien posiadać uprawnienia kategorii E (wykonywanie robót) i D (kierowanie zespołem). Czy w świetle podanych zapisów, faktycznie dla kierującego zespołem wystarczy zaświadczenie kategorii E?
Jan M. Piórospecjalista w zakresie prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Część maszyn w firmie ma przewody zasilające niewpuszczone w studzienkę, lecz dołączone do skrzynek elektrycznych w ścianie. W związku z czym przewody leżą na podłodze stanowiska pracy. Dodatkowo niektóre maszyny przesuwane są na stanowisku pracy ze względu na potrzeby produkcyjne i stąd kable leżą w różnym ułożeniu przy maszynie. Czy istnieją przepisy jednoznacznie wskazujące na obowiązek usunięcia tak leżących kabli? Argumenty o stwarzaniu zagrożenia przez tak leżące kable nie przemawiają do pracodawcy. Gdzie mogę znaleźć zapisy w przepisach o obowiązku usunięcia nieprawidłowości, obowiązku usunięcia tak leżących kabli?
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy na budowach obowiązuje norma nakazująca używanie sprzętu i osprzętu instalacyjnego (instalacje elektryczne) posiadającego stopień ochrony IP 44.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone