Sklep
Czy inspektor ds. BHP może wystawić mandat za nieprzestrzeganie przepisów BHP, na terenie swojego zakładu pracy, pracownikowi podwykonawcy lub dla jego pracodawcy. W regulaminie zakładu pracy jest zapis, iż nieprzestrzeganie przepisów BHP przez podwykonawcę zagrożone jest mandatem, po czym wskazana jest wysokość mandatu za konkretne zdarzenia np. za brak środków ochrony indywidualnej - 500 PLN, za brak hełmu ochronnego - 100 PLN
Czy pracownik stojąc na krześle podczas wykonywania czynności służbowych (sprzątaczka) rażąco łapie przepisy? W zakładzie pracy obowiązuje wykaz prac szczególnie niebezpiecznych, który wprost zabrania używania krzeseł do takich celów. Pracownik był zapoznany z tym wykazem, instrukcją stanowiskową, itp. Potwierdził zapoznanie się z tymi dokumentami na piśmie.
Halina Góralska
Jak zatem powinno przebiegać wysłuchanie pracownika, zgodnie z art. 109 § 2 kp. – przy nakładaniu kary porządkowej? Czy wystarczające jest pisemne oświadczenie/wyjaśnienie obwinionego w przeznaczonym do tego miejscu na formularzu wniosku o nałożenie kary? Czy też może pracodawca ma obowiązek wysłuchać pracownika w trakcie rozmowy?
Sebastian Kryczka,
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy pracownik służby bhp może być upoważniony, w drodze pełnomocnictwa pracodawcy, na podstawie Kodeksu pracy, do nakładania kary porządkowej, pieniężnej na pracownika? Czy nie jest to obciążanie innymi zadaniami pracownika służby bhp? Czy taki sposób postępowania jest dopuszczalny? Pracownik ma możliwość odwołania się od kary do pracodawcy?
Świadek dopuścił się przewinienia, które mogło wpłynąć na zaistnienie wypadku, nie było to przewinienie związane z samą procedurą powypadkową. Pytanie, czy członek zespołu powypadkowego (pracownik służby BHP wnioskujący o nałożenie kary) jest w tym wypadku "pracodawcą"? Czy 14-dniowy termin na nałożenie kary porządkowej zaczyna płynąć od momentu dokonania oględzin miejsca wypadku i zebrania informacji od poszkodowanego i świadków (powzięcie informacji o przewinieniu), czy od zakończenia procedury powypadkowej, czyli dnia sporządzenia protokołu powypadkowego i przedstawienie go do zatwierdzenia prezesowi spółki?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania.
Zanim dopuścisz pracownika do pracy na danym stanowisku musisz mieć pewność, że spełnia ono wymagania pod względem bhp. Jeżeli tego nie dopilnujesz możesz ponieść konsekwencje. Szczególnie krytyczna staje się sytuacja w przypadku wypadku przy pracy na takim stanowisku. Zobacz, co grozi i komu za dopuszczenie pracownika do pracy na stanowisku niespełniającym wymagań bhp, gdy dojdzie na nim do wypadku.
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Z tego artykułu dowiesz się:
Nie ma przeszkody do rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia na podstawie tego samego zdarzenia, za które została nałożona kara porządkowa, gdy kara tego przewinienia jest na tyle znacząca, że okoliczności i konsekwencje (nawet ewentualne) jego popełnienia uzasadniają przekonanie pracodawcy o niemożności dalszego zatrudnienia pracownika – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 18 lutego 2015 r. I PK 171/14.
Anna Słowińska
Prawnik; Vox Poland Pomoc Prawna
Czy można ukarać pracownika za opóźnione zgłoszenie wypadku? Jeżeli tak, to jaka to może być kara?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W I kwartale 2011 r. prawie o 20% zmniejszyła się kwota kar nałożonych przez Państwową Inspekcję Pracy na pracodawców łamiących prawa pracownicze. Łączna kwota sankcji spadła o ponad 1 mln złotych. Ale to wcale nie oznacza końca kontroli!
Marcin Papierz Redaktor Portalbhp.pl
W marcu 2011 roku Sąd w Strzelcach Opolskich wydał wyrok, w którym skazał kierownika działu na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata i 1500 złotych grzywny za nieumyślne doprowadzenie do śmierci pracownika.
Marcin PapierzRedaktorPortalBHP.pl
Jeżeli nie można wniosku o ukaranie zapisać w treść protokołu powypadkowego, to kto ma wnioskować o ukaranie pracownika w związku ze stwierdzeniem przez zespół powypadkowy naruszenia przez pracownika przepisów bhp? Jeżeli mistrz nadzorujący prace tego nie zrobi, to kto, powinien ukarać pracownika - pracownik służby bhp w odwołaniu się do postępowania powypadkowego?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone