Sklep
Czy zgrzewarka punktowa powinna mieć osłonę? Mam trudności z odpowiedzią pracodawcy na to pytanie bowiem gdyby zainstalowano osłony to dostęp i praca na niej byłyby utrudnione.
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Chcielibyśmy do maszyny dorobić schody, które w zamyśle nie będą na stałe z nią związane, o wysokości wchodzenia poniżej 1 metra. Schody mają spełniać wymogi normy PN EN ISO 14122 -3. Jaką powinniśmy posiadać dokumentacje, aby móc dopuścić takie schody do eksploatacji? Jak wygląda analogiczna sytuacja w przypadku podestu?
Użytkowanie urządzeń podlegających dozorowi technicznemu może być źródłem wielu różnych zagrożeń, które przyczyniają się do wypadków przy pracy o charakterze ciężkim lub śmiertelnym. Dlatego istotne jest, aby ich użytkowanie i konserwacja były prowadzone zgodnie z przepisami i zasadami bhp. Czy wiesz, o jakich to urządzeniach mowa i na czym polega owy dozór? Oto kilka wskazówek dotyczących tego problemu.
Waldemar Klucha specjalista ds. bezpieczeństwa pracy
Ten artykuł pozwoli Ci:
Zapewnić właściwą konserwację urządzeń i maszyn
Zidentyfikować w firmie urządzenia do obsługi, których wymagane są odpowiednie kwalifikacje
Poznać zakres uprawnień inspektora dozoru technicznego.
Czy wszystkie elementy ruchome maszyn muszą być osłonięte? W szczególności mam tutaj na myśli taśmy podające produkt. Czy są określone prędkości danego elementu do którego nie musi zostać wykonana osłona? Proszę o podstawę prawną.
Lesław Zieliński, były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Przygotowując się do przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego na stanowisku z urządzeniami i maszynami dobrze jest wcześniej określić i sprawdzić zagrożenia oraz zabezpieczenia jakie mogą być związane z występującymi w zakładzie pracy maszynami. Przygotowana przez ekspertów przykładowa lista kontrolna zagrożeń maszynami z cała pewnością ułatwi to zadanie.
Jesteśmy firmą produkcyjną, która ma w posiadaniu duże maszyny, do których jest utrudniony dostęp z poziomu podłogi. Proszę o informacje na temat wymiarów schodków, które chcemy ustawić przy maszynach produkcyjnych. Czy obowiązują nas przepisy, zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75, poz. 690 ze zm.), czy wymiary z normy 14122-3? Każdy z tych dokumentów ustala inny graniczny wymiar schodów.
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Maszyny, urządzenia i narzędzia w okresie eksploatacji ulegają fizycznemu zużyciu. Natomiast obowiązkiem pracodawcy jest utrzymanie maszyn w należytym stanie, w gotowości do pracy. Właściwą formą realizacji tego obowiązku jest wdrożenie systemu planowo-zapobiegawczego dot. gospodarki maszynami. Kluczową rolę w tym systemie odgrywa gospodarka remontowa. Sprawdź, co się na nią składa i na czym polega.
Waldemar Kluchaspecjalista ds. bezpieczeństwa pracy
Z tego artykułu dowiesz się:
Na rynku pojawiło się urządzenie do mycia metalowych części maszyn. To optymalne rozwiązanie w zakresie produkcji, konserwacji i utrzymania maszyn w dobrym stanie. Urządzenie BIO-CIRCLE przystosowana jest także do mycia części aluminiowych. Jego kolejną zaletą jest dbanie o środowisko, jest bowiem ekologiczne, ponieważ nie używa w ogóle rozpuszczalników. To urządzenie sprawdzi się w każdej firmie.
Jak wynika z badań CIOP-PIBponad 20% incydentów przy obsłudze maszyn wynika z obchodzenia systemów ochronnych. Oczywiście nie jest to jedyna przyczyna wypadków przy pracy związanej z użytkowaniem maszyn i urządzeń. Wiele zależy, jak zawsze od samej wiedzy o bhp pracowników, ale i od projektantów oraz osób organizujących pracę. To ich działania bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo pracy, z użyciem maszyny i różnego rodzaju urządzenia. Właśnie „Bezpieczeństwo użytkowania maszyn i urządzeń” było tematem przewodnim Konferencji Bezpieczeństwa Przemysłowego, która odbyła się w dniach 4-5 grudnia w Łodzi.
Czy istnieje obowiązek wykonania pomiarów natężenia np. hałasu przy użyciu maszyny którą pracodawca posiada natomiast nie jest ona używana przez pracowników?
Lesław Zieliński
Czy maszyna, urządzenie nie posiadająca DTR/DTE może zostać dopuszczona do użytkowania?
15 lutego sześciu pracodawców z województwa kujawsko-pomorskiego zostało uhonorowanych za udział w programie informacyjno - prewencyjnym Państwowej Inspekcji Pracy „dostosowanie do minimalnych wymagań maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych”.
W zakładzie zainstalowano obrabiarkę CNC, w której przedmiot obrabiany jest na wysokości 1,20m. Jakie wymiary powinny mieć schody i podest, umożliwiające pracę przy takiej maszynie?
25 października 2011 r. podczas obrad rady Ochrony Pracy, których tematem było znaczenie bezpiecznej obsługi i konserwacji urządzeń technicznych dla zapewnienia bezpieczeństwa korzystających z nich pracowników oraz osób wykonujących te czynności, Dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli GIP Leszek Zając przedstawił wyniki kontroli PIP w zakresie spełniania zasadniczych i minimalnych wymagań przez maszyny i urządzenia techniczne, zwracając uwagę na nieprawidłowości, które rzutują na ich bezpieczną obsługę i konserwację.
Moje pytanie dotyczy dostosowania maszyn do minimalnych warunków bhp. Konkretnie chodzi o zamontowanie krańcówek oraz wyłączników awaryjnego zatrzymania w tokarkach i innych urządzeniach , w których ich nie było.Czy takie zmiany w maszynie mogą przeprowadzić pracownicy którzy są odpowiedzialni za utrzymanie maszyn oraz posiadają odpowiednie kwalifikacje np elektryczne?Czy nie ma przeciwwskazań prawnych do tego, aby takie zmiany przeprowadzać we własnym zakresie?
Waldemar Klucha Specjalista z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone