Sklep
Pracodawca wyposażył pracowników w kilka kurtek „dyżurnych” do pracy w pomieszczeniach o niskiej temperaturze. Były one używane przez różnych pracowników wielokrotnie w trakcie pracy. Jednak takie rozwiązanie przysporzyło mu kłopotów. Zobacz, czy można wyposażyć kliku pracowników we wspólny środek ochrony.
Anna Słowińska
Pracownik administracyjno-biurowy przemieszcza się kilka razy dziennie przez hale produkcyjne drogami dla pieszych czy wobec tego musi mieć przydzieloną odzież roboczą lub ochronną i buty? A jeśli wchodzi w teren produkcji czy należy go wyposażyć w odpowiednią odzież i obuwie?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy istnieją jakieś uregulowania prawne dotyczące wypłacania ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej przyznanej pracownikowi podczas czasu jego nie obecności w pracy? Jeżeli koszty ekwiwalentu zostały ustalone miesięcznie, co w sytuacji gdy pracownik nie przepracował pełnego miesiąca?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Pracodawca oddelegował pracownika do nadzoru prac budowlanych realizowanych na terenie zakładu przez obcą firmę. Firma realizująca budowę w umowie zastrzegła, że na terenie budowy może przebywać osoba obca w odpowiednim obuwiu i odzieży roboczej – budowa będzie trwała ok. 12 m-cy. Na podstawie jakich dokumentów mogę wydać pracownikowi odzież i obuwie robocze, aby nie narazić się na konsekwencje ze strony ZUS i US?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone