Sklep
Praca w sezonie letnim może wiązać się z narażeniem na wysoką temperaturę. Jeżeli połączyć to dodatkowo z wysiłkiem fizycznym, realizowanym w pozycji stojącej nie można wykluczyć zasłabnięcia czy omdlenia. Takie incydenty w żadnym razie nie mogą być przez pracodawców bagatelizowane. Nie oznacza to jednak, że istnieje podstawa, aby je kwalifikować w kategoriach wypadków przy pracy.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Wysoka temperatura daje się we znaki pracownikom w firmach, które z różnych przyczyn – najczęściej finansowych – nie zadbały o instalację klimatyzacji we wszystkich pomieszczeniach biurowych. Cierpią z tego powodu nie tylko pracownicy, skarżący się na duszne i gorące powietrze, ale także pracodawcy, bowiem wydajność pracowników w takich warunkach spada. Zobacz, z jakimi wyzwaniami powinna zmierzyć się służba bhp i pracodawcy.
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Dziennikarz
Czy prowadzi się postępowanie powypadkowe w przypadku omdlenia pracownika? Pracownik nie doznał żadnych zewnętrznych obrażeń. Przyczyną omdlenia okazał się ropień na potylicy stwierdzony po badaniach w szpitalu.
Halina Góralska
Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Omdlenia to częste zdarzenia, jednak nie można ich bagatelizować. Osobie, która zemdlała należy udzielić pierwszej pomocy. Jak to zrobić? Jak zabezpieczyć osobę nieprzytomną? Ten materiał filmowy pokaże, krok po kroku, jak właściwie udzielić pierwszej pomocy przy omdleniu. Wskazówki udzielane przez lekarza medycyny ratunkowej, gwarantują przekazanie profesjonalnej wiedzy podczas szkolenia.
Co do zasady, wykonywanie zwykłych, choćby stresujących lub wymagających dużego wysiłku fizycznego obowiązków przez pracownika nie można uznać za zewnętrzną przyczyn wypadku przy pracy. Jednak nawet codzienne czynności wykonywane w normalnych warunkach przez pracownika o zmniejszonej sprawności można uznać za podjęte przy użyciu nadmiernego dla tego pracownika wysiłku – orzekł Sąd Okręgowy w Legnicy.
Aneta Mościcka
Pracownik stracił przytomność podczas wykonywania swoich codziennych czynności służbowych - nie znamy przyczyny omdlenia. Czy przeprowadzamy postępowanie powypadkowe i czy takie zdarzenie może być uznane za wypadek przy pracy?
Mariusz Foremniak specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Co powoduje i jak udzielić pierwszej pomocy w razie zaburzeń świadomości, omdleń, zawrotów głowy?
Adam M. Pietrzak specjalista w zakresie anestezjologii oraz medycyny ratunkowej, członek Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Katastrof
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone