Sklep
Czy zaświadczenia o ukończeniu szkolenia okresowego można wypisywać tylko na zakupionych i specjalnie do tego przeznaczonych drukach, czy można je również przygotowywać samodzielnie?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Czy kierowca zatrudniony przez przedsiębiorcę, wykonując przewozy na potrzeby własne, powinien posiadać zaświadczenie (wystawione przez przedsiębiorcę) poświadczające zatrudnienie kierowcy i spełnianie przez niego wymagań określonych w Ustawie o transporcie drogowym?
Pracownik otrzymał podczas badań okresowych zaświadczenie o pracy przy komputerze w okularach korygujących wzrok w roku 2011. W roku 2012 pracownik zgłosił chęć zakupu okularów i uzyskania refundacji od swojego pracodawcy. Czy pracownika trzeba wysłać na powtórne badania celem uzyskania zaświadczenia, czy nie jest to konieczne, skoro takie zaświadczenie uzyskał przy badaniach okresowych?
Czy na przewóz oleju napędowego w ilości do 1000 litrów potrzebny jest kurs zakończony egzaminem i wydaniem upoważnienia, czy wystarczy szkolenie w zakładzie pracy? Czy osoba po szkoleniu może otrzymać zaświadczenie uprawniające do przewozu oleju napędowego w ilości do 1000 litrów podpisane przez pracodawcę?
Jestem inspektorem ds. bhp i obecnie przeprowadzam szkolenia okresowe bhp. Z powodu choroby inspektora ds. ppoż. mam obowiązek przeprowadzać szkolenia w zakresie ppoż. (mam odpowiednie uprawnienia). Czy muszę wystawiać dwa zaświadczenia, tj. w zakresie bhp i ppoż.? Pragnę podkreślić, iż w tematyce szkolenia bhp są ujęte zagadnienia w zakresie ppoż.
Pracownik wystąpił (na piśmie) do dyrektora z zapytaniem dotyczącym wystawienia zaświadczenia potwierdzającego pracę w szczególnych warunkach. W przyjętym w zakładzie sposobie ewidencjonowania tych warunków, były robione wykazy stanowisk i na ich podstawie w aktach osobowych pracowników były odnotowane okresy pracy w takich warunkach. Ten pracownik nie ma tego odnotowane. W angażach raz ma wstawione stolarz, potem zmiany były na szlifierza lub zaprawiacza wad drewna. Praca polegała na szlifowaniu elementów z drewna litego szlifierkami oscylacyjnymi. Praca w takich okresach została zaliczona temu pracownikowi do pracy w warunkach szczególnych i takie zaświadczenie otrzymał. Jednak jest to tylko 10 lat, brakuje niecałe 5 lat. Czy ja jako pracownik bhp, mam prawo do weryfikacji warunków pracy w okresie, w którym nie pracowałem w zakładzie? Od kiedy pracuję w tym zakładzie nie ma już obróbki drewna litego. W skierowaniach na badania okresowe mistrzowie wystawiali dla tego pracownika pracę w warunkach szkodliwych, zapylenie - pył drzewny. Takie zaświadczenie wystawił też lekarz medycyny pracy. Czy raczej nie brać tego pod uwagę i opierać się tylko na zgromadzonej dokumentacji w aktach?
Czy przeprowadzając szkolenia dla osób wykonujących pracę na tzw. umowę o dzieło, powinno się wystawiać zaświadczenia wg. wzoru jak dla pracowników, którzy ukończyli instruktaż ogólny? Czy przy wypełnianiu instruktażu stanowiskowego powinno się wpisywać stanowisko pracy?
Czy błędem jest, gdy w zaświadczeniu o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bhp skasowałam niepotrzebną mi w konkretnym przypadku kolumnę „Liczba godzin zajęć praktycznych (ćwiczeń)” i pozostawiłam tylko kolumnę „Liczba godzin zajęć teoretycznych (wykładów)”?
Tomasz Zwolak, prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone