Działania prewencyjne PIP

28.08.2014AKTUALNE

Jednym z priorytetów w działalności Państwowej Inspekcji Pracy są kampanie informacyjne i programy prewencyjne adresowane do możliwie największej liczby adresatów, wspomagające działania nadzorczo-kontrolne. Państwowa Inspekcja Pracy, przygotowując swoje programy prewencyjne koncentruje się na obszarach o największym ryzyku wypadków przy pracy.

Obecnie programy prewencyjne PIP skierowane są do:

  • pracodawców, u których odnotowano wypadki przy pracy (m.in. śmiertelne, ciężkie, zbiorowe lub stwierdzono powtarzalność wypadków przy pracy) – Program „Zarządzanie bezpieczeństwem pracy – prewencja wypadkowa”;

  • przedsiębiorców z branży budowlanej – program informacyjno-prewencyjny w budownictwie;

  • pracodawców u których występują zagrożenia przy obsłudze maszyn – „Dostosowanie maszyn do minimalnych wymagań w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy”;

  • pracodawców prowadzących zakłady produkcyjne, handlowe i usługowe, z których działalnością wiążą się zagrożenia zawodowe i zdrowotne, zatrudniających do 9 pracowników – Program „Zdobądź dyplom PIP.

Przy doborze zakładów, które są zapraszane do programu „Zarządzanie bezpieczeństwem pracy – prewencja wypadkowa” inspekcja opiera się na analizie danych z bazy wypadkowej ZUS IWA oraz bazy danych PIP aby dotrzeć do zakładów gdzie ryzyko wypadku jest największe.

Samokontrole

Idea programów prewencyjnych oparta jest na zasadzie samokontroli. Pracodawca używając narzędzi przygotowanych przez PIP:

  • ankiet specjalistycznych i list kontrolnych (dla programów: „Zarządzanie bezpieczeństwem pracy – prewencja wypadkowa”, „Dostosowanie maszyn do minimalnych wymagań w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy” i programu informacyjno-prewencyjnego w budownictwie;

  • interaktywnego programu komputerowego p.t.: Dostosuj swój zakład do obowiązującego prawa pracy – lista kontrolna z komentarzem (dla programu „Zdobądź Dyplom PIP”)

identyfikuje występujące w zakładzie nieprawidłowości, ocenia ich skalę, określa sposoby i terminy ich usunięcia. Po przeprowadzeniu przez inspektora pracy końcowego audytu, pracodawca uzyskuje Dyplom PIP lub Świadectwo ukończenia programu prewencyjnego PIP.

Adresatami branże o największym ryzyku wypadkowym

Adresatami programów prewencyjnych są pracodawcy z branż o największym ryzyku wypadkowym. I tak np. w 2013 r.:

  • w programie „Zarządzanie bezpieczeństwem pracy – prewencja wypadkowa” dominowały zakłady przetwórstwa przemysłowego – 32% i firmy budowlane – 20%;

  • program dotyczący bezpieczeństwa pracy przy maszynach – program był ukierunkowany na maszyny do obróbki drewna. W działaniach prewencyjnych uczestniczyło łącznie 411 pracodawców i przedsiębiorców;

  • w programie informacyjno-prewencyjnym w budownictwie ponad 1000 pracodawców i przedsiębiorców zostało przeszkolonych i wyposażonych w narzędzia ułatwiające samokontrolę standardów bhp. Spośród 373 pracodawców, którzy złożyli pisemną deklarację udziału w programie poprawy warunków pracy, 204 ukończyło go pozytywnie przechodząc weryfikację inspektorów pracy;

  • w programie „Zdobądź dyplom PIP” 9% laureatów zajmowało się przetwórstwem przemysłowym a zakłady budowlane stanowiły 11%.

Bezpieczeństwo pracy zależy od Ciebie

Ponadto w 2013 r. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła I etap trzyletniej kampanii „Bezpieczeństwo pracy zależy od Ciebie”, której adresatami są pracownicy i pracodawcy zatrudnieni w sektorach o wysokim poziomie zagrożeń zawodowych – w szczególności w przemyśle przetwórczym. Oprócz zwiększenia świadomości zagrożeń zawodowych głównym celem kampanii jest zapobieganie wypadkom przy pracy powodowanym przyczynami ludzkimi, w tym zwłaszcza nieprawidłowym lub samowolnym zachowaniem pracownika, nieużywaniem sprzętu ochronnego. Bardzo istotne jest również inspirowanie pracowników i pracodawców do zmiany postaw poprzez popularyzację bezpieczeństwa pracy, odpowiedzialności za ochronę życia i zdrowia oraz wskazywanie na konsekwencje niewłaściwych zachowań w środowisku pracy.

Ograniczenie wypadków w budownictwie

Na szczególną uwagę zasługuje współpraca z największymi polskimi przedsiębiorstwami budowlanymi, sygnatariuszami Porozumienia dla Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie. W roku 2013 we współpracy z tymi firmami 29 kontynuowano projekt o charakterze systemowym, którego celem jest ograniczenie wypadków w grupie robotników budowlanych, poprzez podniesienie jakości i efektywności szkoleń wstępnych i okresowych, a także zapewnienie właściwego nadzoru nad wykonywaną pracą. Przygotowano m.in. nowe, bogato ilustrowane materiały wspomagające instruktaż stanowiskowy, a także zorganizowano szkolenia dla nadzoru budowlanego (kierowników budów, brygadzistów i podwykonawców).

Słowa kluczowe:
PIP


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.