Program działania PIP na 2014 r. oraz plan długofalowy na lata 2013 – 2015 w zakresie bhp

26.02.2014AKTUALNE

W odniesieniu do problematyki bezpieczeństwa i higieny pracy program koncentruje się na ograniczeniu skali zagrożeń zawodowych w miejscu pracy. Priorytetem pozostaje zmniejszenie liczby wypadków przy pracy i narażenia na działanie szkodliwych czynników środowiska pracy.

Przewidziana na lata 2013-2020 Wspólnotowa strategia na rzecz bezpieczeństwa i ochrony zdrowia – do której nawiązuje program – formułuje zasadę „prewencja przed rehabilitacją zdrowotną” – i podkreśla znaczenie działań zapobiegawczych na poziomie przedsiębiorstw, polegających na pogłębianiu wiedzy i umiejętności kadry zarządzającej oraz systematycznym instytucjonalnym nadzorze nad warunkami pracy. W 2014 r. Państwowa Inspekcja Pracy rozwijać będzie różnorodne działania służące kulturze bezpieczeństwa w środowisku pracy – przede wszystkim poprzez kształtowanie świadomości w zakresie bezpiecznych zachowań w miejscu pracy i zachęcanie pracowników do współudziału w zarządzaniu bhp, które ma stanowić integralną część ogólnego zarządzania przedsiębiorstwem.

Przedsięwzięcia te będą podejmowane we współpracy m.in. ze związkami zawodowymi, społeczną inspekcją pracy, organizacjami pracodawców i samorządami. W szczególności PIP planuje:

  • prowadzenie działań informacyjnych i doradczych w branżach o najwyższej wypadkowości i obserwowanym najwyższym poziomie zagrożeń zawodowych;

  • promowanie praktycznego podejścia do zarządzania bezpieczeństwem pracy i ochroną zdrowia w małych i średnich przedsiębiorstwach, opartego na prawidłowej ocenie ryzyka zawodowego, ocenie zaistniałych zdarzeń wypadkowych i wyciąganiu wniosków pozwalających ograniczyć zagrożenia wypadkowe;

  • mobilizowanie pracodawców do poprawy warunków pracy i obniżenia skali zagrożeń zawodowych poprzez udział w programach prewencyjnych PIP;

  • szeroko rozumiane działania edukacyjne dotyczące praworządności w stosunkach pracy, kultury pracy i bezpieczeństwa jej wykonywania.

W działalności kontrolno-nadzorczej kontynuowana będzie zasada konsekwentnych kontroli sprawdzających, zwłaszcza gdy wydane uprzednio środki prawne dotyczyły likwidacji zagrożeń dla życia lub zdrowia ludzi czy rażących naruszeń uprawnień pracowniczych.

Zgodnie z przyjętymi założeniami, w 2014 r. przeprowadzonych zostanie 88 tys. kontroli, natomiast różnorodne przedsięwzięcia prewencyjne i promocyjne obejmą co najmniej 200 tys. adresatów - pracodawców i przedsiębiorców, pracowników i inne osoby świadczące pracę, rolników indywidualnych, uczniów, studentów.

Zadania długofalowe – na lata 2013 – 2015

Obniżenie poziomu ryzyka zawodowego w wybranej grupie zakładów o wysokiej skali zagrożeń zawodowych (wzmożony nadzór)

W 2014 r. kontynuowane będą działania nadzorczo-kontrolne w wytypowanych przez okręgowe inspektoraty pracy zakładach, w których odnotowano dużą liczbę wypadków przy pracy oraz wysoki poziom narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia, skutkujące chorobami zawodowymi lub innymi dolegliwościami związanymi z wykonywaniem pracy. Założonym celem programu wzmożonego nadzoru, zaplanowanego na lata 2013-2015, jest egzekwowanie systematycznej poprawy warunków pracy w tych zakładach.

Ograniczenie zagrożeń wypadkowych poprzez wdrażanie elementów zarządzania bezpieczeństwem pracy w zakładach, w których wystąpiły wypadki przy pracy – kontrole

Długofalowe działania kontrolne w grupie zakładów, w których stwierdzono najwyższe wskaźniki wypadków przy pracy, w tym wypadków o cechach powtarzalnych, mają na celu doprowadzenie do podjęcia przez pracodawców skutecznych środków zapobiegających tym wypadkom. Szczególna uwaga kontrolujących zwrócona zostanie na efektywne zarządzanie ryzykiem wypadkowym przez pracodawców oraz aktywny udział pracowników w ocenie tego ryzyka na stanowiskach pracy.

Program prewencyjny dla małych przedsiębiorstw (zatrudniających poniżej 50 pracowników): „Zarządzanie bhp – prewencja wypadkowa”

Zakłady, w których odnotowano największą liczbę wypadków przy pracy typowane są do udziału w programie prewencyjnym, mającym na celu wyeliminowanie zagrożeń wypadkowych poprzez praktyczną implementację elementów zarządzania bezpieczeństwem pracy, w tym przepisów dotyczących oceny ryzyka zawodowego oraz ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy.

Ograniczeniu zagrożeń wypadkowych służyć będzie zarówno wykorzystanie zarządzania bezpieczeństwem pracy – jako skutecznego narzędzia prewencji wypadkowej w przedsiębiorstwie, jak i wsparcie merytoryczne pracodawców zaangażowanych w osiągnięcie poprawy stanu bezpieczeństwa pracy.

Kampania informacyjno-promocyjna „Bezpieczeństwo pracy zależy od Ciebie”

W 2014 r. kontynuowana będzie kampania informacyjno-promocyjna „Bezpieczeństwo pracy zależy od Ciebie”, której celem jest inspirowanie do zmiany postaw dotyczących bezpieczeństwa pracy, poprzez popularyzowanie pozytywnych, zgodnych z przepisami zachowań przełamujących dotychczasowy stereotyp lekceważenia spraw bhp, a także wzmacnianie poczucia odpowiedzialności za bezpieczną pracę wśród wszystkich uczestników procesu pracy.

Kampania adresowana jest do pracowników i ich bezpośrednich przełożonych, zatrudnionych w sektorach o wysokim poziomie zagrożeń zawodowych, w szczególności w przemyśle przetwórczym. Podczas realizacji kampanii jej adresaci będą informowani o możliwości udziału małych i średnich przedsiębiorstw w programach prewencyjnych PIP, ułatwiających dostosowanie zakładu do obowiązujących przepisów i poprawę warunków pracy.

Kampania informacyjno-prewencyjna „Szanuj życie – bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym”

Kontynuowana będzie kampania pn. „Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym”. Dla wzmocnienia działań, w 2013 r. zainicjowano kampanię społeczną, wykorzystującą środki masowego przekazu dla lepszego i szerszego upowszechnienia informacji nt. ochrony zdrowia i zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwach rolnych. Dzięki wykorzystaniu wielu kanałów komunikacji, zaangażowaniu partnerów społecznych i patronów medialnych, udało się dotrzeć z przekazem do znacznie większej liczby rolników indywidualnych niż w latach poprzednich. W 2014 r. Państwowa Inspekcja Pracy będzie kontynuowała działania medialne oraz tradycyjne przedsięwzięcia prewencyjne (szkolenia, wizytacje, pokazy bezpiecznej obsługi maszyn, konkursy). Kampania jest realizowana we współpracy z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a do współdziałania zostaną także zaproszeni sygnatariusze Porozumienia w sprawie współpracy na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie, zawartego w 2001 r.

Działania kontrolne w celu ograniczenia zagrożeń związanych z nanomateriałami

W 2014 r. rozpoczęte zostaną działania kontrolne w zakładach produkujących lub stosujących nanomateriały w procesach pracy oraz w laboratoriach na wyższych uczelniach. Kontrole będą prowadzone w ramach programu zadań długofalowych przewidzianych na lata 2013-2015, ukierunkowanego na kompleksowe ustalenie stanu przestrzegania podstawowych zasad ochrony zdrowia pracowników w podmiotach wytypowanych do kontroli. Wpisywać się będą zarazem w europejski kierunek działań w zakresie rozpoznania szkodliwości nanoobiektów w środowisku pracy, realizowany wraz z wdrażaniem europejskich regulacji dotyczących chemikaliów. Z uwagi na wciąż niewielki stan wiedzy w tym zakresie, małą świadomość ewentualnych zagrożeń oraz liczne wątpliwości co do wpływu nanocząstek na organizm człowieka, kontrole powinny przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa pracujących w narażeniu na chemikalia w postaci nanometrycznej. Działania kontrolne zostały poprzedzone, w roku 2013, przedsięwzięciami o charakterze informacyjnoprewencyjnym adresowanymi do wszystkich pracodawców, przedsiębiorców i pracowników zainteresowanych wskazaną tematyką.

Zadania roczne

Egzekwowanie przestrzegania przepisów prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy, w podmiotach leczniczych

W 2014 r., podobnie jak rok wcześniej, Państwowa Inspekcja Pracy prowadzić będzie kontrole w podmiotach leczniczych ukierunkowane na egzekwowanie przestrzegania przepisów prawnej ochrony pracy w zakresie dotyczącym: zgodności charakteru świadczonej pracy z rodzajem zawartej umowy, czasu pracy (w tym odpoczynku dobowego i tygodniowego), wypłaty wynagrodzenia, urlopów wypoczynkowych oraz zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Przedmiotem kontroli będą również zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy, dotyczące zwłaszcza oceny ryzyka zawodowego, szkoleń bhp, badań profilaktycznych, pomiaru czynników szkodliwych dla zdrowia, wyposażenia pracowników w odzież, obuwie robocze i środki ochrony indywidualnej, a także wypadków przy pracy oraz organizacji nadzoru i kontroli stanu bhp.

Kontrolami objęte zostaną podmioty prowadzące działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia lecznicze (m.in. szpitale, w tym szpitalne oddziały ratunkowe) oraz ambulatoryjne świadczenia zdrowotne.

Ocena przestrzegania przepisów prawa pracy, w tym bhp, w instytucjach kultury

W związku z sygnałami dotyczącymi naruszeń prawa pracy w instytucjach kultury, na 2014 r. zaplanowano rozpoznanie sytuacji w tym zakresie. Kontrolami zostaną objęte przede wszystkim takie instytucje, jak teatry, opery, operetki, filharmonie, orkiestry, instytucje filmowe, kina, muzea, biblioteki, domy kultury, galerie sztuki. Czynności kontrolne będą miały kompleksowy charakter obejmujący zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy (w tym dotyczące ogólnej organizacji pracy oraz organizacji stanowisk pracy, a także stosowania środków zapobiegających wypadkom przy pracy, zwłaszcza przy pracach wykonywanych na wysokości).

Eliminowanie zagrożeń wypadkowych w budownictwie

Kontynuowane będą, rozpoczęte w latach poprzednich, intensywne działania kontrolne służące ograniczaniu i eliminowaniu zagrożeń na terenach budów. W ramach kontroli prac budowlanych i rozbiórkowych oraz budów i remontów dróg szczególna uwaga poświęcona zostanie eliminacji bezpośrednich zagrożeń życia lub zdrowia pracowników budowlanych. Kontrole będą konsekwentnie powtarzane na wszystkich etapach realizacji inwestycji u pracodawców lekceważących obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracy.

W 2014 r. kontynuowany będzie program prewencyjny dla zakładów branży budowlanej. Program obejmuje m.in. część szkoleniowo-informacyjną, skierowaną do szerokiego grona pracodawców budowlanych. Druga część programu przygotowana została dla zakładów, w których w ostatnich latach odnotowano wypadki śmiertelne, ciężkie lub zbiorowe, albo też wystąpiła powtarzalność wypadków o podobnych przyczynach. Udział w programie umożliwi uczestnikom dostosowanie ich przedsiębiorstw do poziomu zapewniającego bezpieczne i higieniczne warunki pracy. W drodze samokontroli, z użyciem narzędzi dostarczonych przez PIP, możliwe będzie wdrażanie rozwiązań prezentowanych na szkoleniach i w materiałach edukacyjnych (w czasie programu uczestnicy będą mogli korzystać z eksperckiej pomocy inspektorów pracy). Sygnatariusze Porozumienia dla bezpieczeństwa pracy w budownictwie będą współdziałać w realizacji celów programu prewencyjnego.

Ograniczenie narażenia pracowników zatrudnionych w warunkach przekroczenia norm czynników szkodliwych dla zdrowia (w szczególności pyłów) w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych

W 2014 r. kontynuowane będą kontrole w podziemnych zakładach górniczych w zakresie zapewnienia pracownikom wymaganych przepisami bhp warunków pracy. Szczególna uwaga kontrolujących zakłady inspektorów pracy zwrócona zostanie na skuteczność stosowania środków zapobiegających pylicom płuc.

Egzekwowanie przestrzegania przepisów prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy w firmach świadczących usługi górnicze w podziemnych zakładach górniczych

Dalszych działań kontrolnych w zakresie przestrzegania przepisów bhp wymagają firmy świadczące usługi górnicze w podziemnych zakładach górniczych. Kontrole obejmą m.in. tematykę stosowania przez pracowników środków ochrony dróg oddechowych (w tym ich doboru do rodzaju i stężenia pyłu w miejscu pracy), środków ochrony indywidualnej przed hałasem (pod względem ich doboru do rodzaju występującego hałasu i jego poziomu) oraz prawidłowego wykonywania obowiązków w tym zakresie przez osoby sprawujące nadzór.

Ograniczenie wpływu szkodliwych czynników środowiska pracy w zakładach odlewniczych

Ze względu na wciąż niezadowalający stan bezpieczeństwa pracy w odlewniach metali, w szczególności - pracy w warunkach narażenia na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, w 2014 r. inspektorzy ponownie skontrolują przestrzeganie przez pracodawców obowiązków w zakresie stosowania środków zapobiegających wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym.

Zapewnienie bezpiecznych warunków pracy w zakładach nowo powstałych

Celem zaplanowanych kontroli jest ocena zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz właściwego przygotowania zatrudnionych do wykonywania pracy w sposób bezpieczny. Inspektorzy sprawdzą w nowo otwartych zakładach m.in. stan techniczny i wyposażenie obiektów i pomieszczeń pracy (biorąc pod uwagę charakter i rodzaj działalności zakładu), organizację stanowisk pracy oraz stosowanie wymaganych środków ochrony. Tak jak w poprzednich latach, w stosunku do pracodawców rozpoczynających działalność, u których nie zostaną stwierdzone bezpośrednie zagrożenia dla życia lub zdrowia pracowników, inspektorzy poprzestaną na ustnym pouczeniu oraz odebraniu od kontrolowanego podmiotu oświadczenia o terminie usunięcia ujawnionych uchybień. W ramach zadania planuje się przeprowadzenie rekontroli wytypowanych zakładów, które były kontrolowane w 2013 r.

Poprawa stanu bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracowników w zakładach gospodarki komunalnej

W 2014 r. inspektorzy pracy ponownie skontrolują zakłady zajmujące się gospodarką odpadami komunalnymi, ze szczególnym uwzględnieniem narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych występujących na składowiskach tych odpadów. Problem dotyczy zwłaszcza pracowników wykonujących czynności związane z sortowaniem, przesypywaniem oraz recyklingiem.

Eliminowanie zagrożeń występujących podczas eksploatacji urządzeń energetycznych u odbiorców przyłączonych bezpośrednio do sieci średnich napięć

Inspektorzy pracy sprawdzą przestrzeganie zasad bezpiecznej pracy przy urządzeniach energetycznych w zakładach przyłączonych bezpośrednio do sieci średnich napięć. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na sprawy organizacji bezpiecznej pracy (na wszystkich etapach: przygotowania, rozpoczęcia oraz zakończenia pracy), a także kwalifikacji osób uprawnionych do prowadzenia eksploatacji oraz upoważnionych do wykonywania określonych prac eksploatacyjnych, w świetle nowego rozporządzenia ministra gospodarki z 28 marca 2013 r. w sprawie bhp przy urządzeniach energetycznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 492).

Ograniczenie zagrożeń środowiska pracy w wybranych zakładach branży paliwowej

W 2014 r. kontrolami PIP objęte zostaną kolejne zakłady dużego lub zwiększonego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, należące do sektora branży paliwowej. W ramach etapu poprzedzającego kontrole sprawdzające przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, poszczególnym przedsiębiorcom udostępniona zostanie lista kontrolna do przeprowadzenia samokontroli, opracowana wspólnie z przedstawicielami branży oraz innymi organami nadzoru nad warunkami pracy. Przedsiębiorcy, dokonując samokontroli, będą mieli sposobność zidentyfikowania i usunięcia nieprawidłowości jeszcze przed wizytą inspektorów pracy.

Egzekwowanie spełniania wymagań: minimalnych – dla maszyn do obróbki drewna; zasadniczych – dla maszyn do obróbki drewna; zasadniczych – dla odzieży ochronnej

Inspektorzy pracy ponownie skontrolują zakłady, w których użytkowane są maszyny do obróbki drewna. Jest to grupa maszyn stwarzających szczególnie wysokie ryzyko zawodowe (wypadki śmiertelne i ciężkie).

W zakładach eksploatujących obrabiarki do drewna ocenione zostanie również spełnianie wymagań zasadniczych dla tej grupy maszyn. Działania powyższe realizowane będą w ramach nadzoru rynku.

Planowane są także kontrole w zakresie spełniania wymagań zasadniczych dla odzieży ochronnej (szczególnie I i II kategorii), która ma w istotny sposób ograniczać narażenie pracowników na występujące w procesach pracy czynniki szkodliwe i niebezpieczne.

Program prewencyjny w zakresie spełniania minimalnych wymagań bhp przez maszyny i urządzenia użytkowane w produkcji przemysłowej

W programie prewencyjnym „Spełnianie minimalnych wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy przez użytkowane maszyny i urządzenia” podstawowe działania polegać będą na wspieraniu przedsiębiorców w zakresie obniżania poziomu ryzyka zawodowego związanego z użytkowaniem maszyn w sektorze przetwórstwa przemysłowego, który dominuje w gospodarce narodowej pod względem liczby poszkodowanych przy obsłudze maszyn.

Pracodawcy biorący udział w programie będą mogli uczestniczyć w specjalistycznych szkoleniach na temat minimalnych wymagań bhp dot. wykorzystywanych maszyn oraz dobrych praktyk z tym związanych. Korzystając z udostępnionej listy kontrolnej (do oceny spełniania wymagań minimalnych), będą także mogli samodzielnie skontrolować użytkowane maszyny, a także dokonać ewaluacji przeprowadzonych działań, za pomocą specjalnie opracowanej przez PIP ankiety.

Ograniczenie zagrożeń środowiska pracy w wybranych zakładach azotowych

W ramach zadania kontrolnego, którym objęte zostaną kolejne niebezpieczne instalacje w 5 największych zakładach azotowych, gdzie może wystąpić duże ryzyko wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, przewidziana jest kompleksowa ocena przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, z wykorzystaniem list kontrolnych wspólnie opracowanych przez PIP we współpracy z PSP i IOŚ oraz przedstawicieli branży. Listy zostaną wykorzystane dwukrotnie: na etapie samokontroli oraz kontroli sprawdzających efekty podjętych przez zakłady działań.

Eliminowanie nieprawidłowości związanych z niewłaściwą organizacją stanowisk pracy w strefach zagrożenia wybuchem

Inspektorzy pracy ponownie ocenią poziom przestrzegania przez pracodawców przepisów dotyczących bezpieczeństwa przy magazynowaniu, wytwarzaniu i stosowaniu substancji chemicznych i ich mieszanin, zwracając szczególną uwagę na zagrożenia związane z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej.

W planie kontroli w szczególności uwzględnione zostaną firmy, gdzie w poprzednich latach miały miejsce wypadki przy pracy (lub zdarzenia potencjalnie wypadkowe) związane z wystąpieniem atmosfery wybuchowej lub naruszeniem przepisów bhp przy magazynowaniu, wytwarzaniu i stosowaniu substancji chemicznych.

Egzekwowanie przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac w leśnictwie związanych z pozyskiwaniem i zrywką drewna

Skontrolowane zostaną zakłady usług leśnych (a także niektóre nadleśnictwa wykonujące we własnym zakresie część ww. prac) – wytypowane na podstawie analizy wyników kontroli z lat poprzednich oraz napływających skarg. Inspektorzy PIP zwrócą uwagę na poszczególne etapy organizacji procesu technologicznego (przygotowanie techniczne i organizacyjne do wykonania zlecenia, nadzór nad prawidłowym przebiegiem prac).

Wsparcie dla działań kontrolnych stanowić będzie realizacja opracowanego przez PIP programu informacyjnego – adresowanego specjalnie do zakładów usług leśnych.

Ograniczanie zagrożeń zawodowych pracowników wykonujących roboty torowe

Problematyka bezpieczeństwa pracy na kolei znalazła się w sferze szczególnego zainteresowania Państwowej Inspekcji Pracy ze względu na szereg poważnych zagrożeń występujących przy wykonywaniu robót torowych. W 2014 r. inspektorzy pracy sprawdzą poprawność wywiązywania się pracodawców z obowiązków określonych w przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy oraz instrukcjach kolejowych dotyczących wykonywania robót konserwacyjnych torów i rozjazdów, a także robót związanych z utrzymaniem nawierzchni torowej oraz właściwego zabezpieczenia i oznakowania miejsca robót.

Zadanie realizowane będzie w ścisłej współpracy z jednostkami organizacyjnymi Urzędu Transportu Kolejowego, zwłaszcza w formie wspólnych kontroli lub kontroli na wniosek organu współdziałającego.

Ograniczanie zagrożeń wypadkowych przy eksploatacji wózków jezdniowych z napędem silnikowym:

  • w magazynach wielkopowierzchniowych

  • w pozostałych miejscach wykonywania pracy

Prawidłowe dopuszczanie do eksploatacji wózków jezdniowych z napędem silnikowym oraz posiadanie odpowiednich kwalifikacji przez pracowników wykonujących czynności związane z ich użytkowaniem, to podstawowe elementy właściwej organizacji pracy w wielu branżach i zakładach, w tym w szczególności w magazynach wielkopowierzchniowych. Wciąż dochodzi do wielu tragicznych w skutkach wypadków przy pracy z powodu nieprzestrzegania podstawowych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników obsługujących wózki jezdniowe.

Jednostki organizacyjne PIP i Urzędu Dozoru Technicznego w ramach swoich kompetencji będą wzajemnie wspomagać się w realizacji celu zadania (wspólne kontrole, kontrole na wniosek organu współdziałającego, wzajemne zawiadamianie się o stwierdzonych nieprawidłowościach).

Przeciwdziałanie zagrożeniom wypadkowym w zakładach chowu koni lub bydła

Ze względu na wciąż dużą liczbę wypadków przy obsłudze zwierząt gospodarskich, inspektorzy pracy skontrolują zakłady zajmujące się chowem koni lub bydła domowego. W ramach kontroli sprawdzą zwłaszcza stan pomieszczeń inwentarskich, przestrzeganie środków ostrożności (organizacyjnych i technicznych) przy obsłudze zwierząt niebezpiecznych, wyposażenie pracowników w obuwie i środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed urazami.

Ograniczenie zagrożeń powodujących potknięcia i poślizgnięcia w miejscu pracy w przedsiębiorstwach zajmujących się handlem hurtowym, ze szczególnym uwzględnieniem magazynów (w ramach kampanii SLIC)

Wypadki przy pracy, polegające na potknięciach i poślizgnięciach na płaszczyźnie poziomej należą do najczęściej odnotowywanych w statystykach wszystkich państw europejskich. W 2014 r. działania PIP poświęcone ograniczeniu zagrożeń skutkujących wypadkami przy pracy w handlu hurtowym (ze szczególnym uwzględnieniem pomieszczeń magazynowych) przeprowadzone zostaną wg jednolitych kryteriów kontroli opracowanych przez Grupę Roboczą SLIC, w której biorą udział przedstawiciele polskiej inspekcji.

W związku z realizowaną w 2014 r. europejską kampanią „Poślizgnięcia i upadki na tym samym poziomie” rozpoznany zostanie - w ramach kampanii „Bezpieczeństwo pracy zależy od Ciebie” – stan bezpieczeństwa pracy w sektorze handlu hurtowego (ze szczególnym uwzględnieniem magazynów), pod kątem najczęstszej przyczyny wypadków przy pracy – upadków. Przygotowane zostaną również materiały edukacyjne i informacyjne dla pracowników i pracodawców tego sektora; przewiduje się zorganizowanie szkolenia dla podmiotów objętych działaniem programu informacyjnego.

Przeciwdziałanie negatywnym skutkom stresu oraz innych zagrożeń psychospołecznych w pracy (program prewencyjno – informacyjny)

W 2014 r. przewidywane jest wznowienie programu prewencyjno-informacyjnego „Przeciwdziałanie negatywnym skutkom stresu zawodowego w miejscu pracy”. Badania i analizy wskazują, że stres w pracy to jeden z najczęstszych powodów zmniejszania się wydajności pracy, dużej liczby zwolnień lekarskich oraz wysokich kosztów z tym związanych. Stres jest czynnikiem niekorzystnie wpływającym na relacje interpersonalne w miejscu pracy; może wynikać z patologii tychże relacji, może także do nich doprowadzić. Mając na względzie wagę powyższego zjawiska, PIP podejmie działania służące rozpowszechnieniu narzędzi do badania stresogenności cech pracy i prewencji zagrożeń psychospołecznych.

Promocja zagadnień ochrony pracy wśród uczniów i studentów – program edukacyjny „Kultura bezpieczeństwa”

Planowana jest intensyfikacja działań edukacyjnych wśród młodzieży szkolnej i akademickiej w zakresie praw i obowiązków pracownika i pracodawcy oraz prawa do bezpiecznej i higienicznej pracy. Działania prowadzone w szkołach i na uczelniach w formie programu edukacyjnego „Kultura bezpieczeństwa” będą, podobnie jak w roku 2013, uzupełnione o akcję informacyjną skierowaną bezpośrednio do młodzieży podejmującej pracę sezonową – szczególnie w okresie wakacyjnym.

Zmniejszenie zagrożeń i eliminacja nieprawidłowości w mikrozakładach: program prewencyjny „Zdobądź Dyplom PIP”

Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazują, że w mikroprzedsiębiorstwach prawa pracownicze łamane są najczęściej. Zwykle nie działają w nich związki zawodowe, a sami pracownicy znacznie rzadziej upominają się o swoje prawa w obawie o utratę pracy. Od kilku lat proponujemy właścicielom mikroprzedsiębiorstw pomoc w przezwyciężeniu tych problemów, zapraszając do udziału w programie „Zdobądź Dyplom PIP”. Pracodawca, przy pomocy przygotowanych przez PIP narzędzi i eksperckiej pomocy pracowników inspekcji, identyfikuje występujące w zakładzie nieprawidłowości i zagrożenia, ocenia ich skalę oraz określa sposoby ich likwidacji. Program kończy się przyznaniem Dyplomu PIP.

Konkursy:

  • Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej

  • Najaktywniejszy zakładowy społeczny inspektor pracy

  • Konkurs dla pracowników młodocianych

  • Buduj bezpiecznie

  • Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

Słowa kluczowe:
PIP


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.