Badanie Satysfakcji, Rekomendacji i Poleceń naszych klientów

Chwalimy się! Większość naszych klientów to Ambasadorzy Portalu Oświatowego

Przedstawiamy wyniki Badania Satysfakcji, Rekomendacji i Poleceń klientów Wiedzy i Praktyki oraz Portalu Oświatowego, przeprowadzonego przez firmę Marketing Relacji.

Badanie SRP© zostało przeprowadzone w kwietniu i maju 2018 r. przez Marketing Relacji Sp. z o.o. wśród Klientów czterech portali internetowych Wiedzy i Praktyki: www.portalfk.pl, www.portalkadrowy.pl, www.portalbhp.pl oraz www.portaloswiatowy.pl.

Ankieterzy zapytali losowo dobranych 1000 Klientów Wiedzy i Praktyki, na ile są zadowoleni z portalu, co według nich jest jego największą zaletą i czy jest coś, co należałoby poprawić. Klientów, którzy ocenili dany portal w skali od 4 do 6, zapytaliśmy także, czy byliby skłonni polecić go swojemu znajomemu.

Wskaźnik satysfakcji Klientów WIP

wyniósł aż +56. Jest to wyjątkowo wysoki wynik w stosunku do średniej statystycznej wynoszącej -27.

Kluczowe zalety Portalu BHP wskazane przez ankietowanych:

43%
Najbardziej docenia aktualność treści
27%
Najbardziej docenia merytoryczność treści
16%
Najbardziej docenia możliwość indywidulanej konsultacji z ekspertem
55%
Klientów nie wskazuje jakichkolwiek obszarów do poprawy
9%
Klientów proponuje poprawę w zakresie merytoryki treści
68%
Klientów potwierdziło, że byliby skłonni do polecenia swoim znajomym portalu

Inne wskazywane zalety to:

 • Szkolenia i konferencje online
 • Obsługa klienta
 • Wzory dokumentów

Takie wyniki zobowiązują!

Jesteśmy wdzięczni za tak pozytywną ocenę Portalu BHP. Jednocześnie nie spoczywamy na laurach – zależy nam na dalszym rozwoju i na udoskonaleniu obszarów, które – według naszych Klientów – wymagają jeszcze poprawy. Dlatego zapraszamy do wypełnienia ankiety.

Powiedz nam proszę, jakich tematów, materiałów lub nowych funkcjonalności oczekujesz od Portalu BHP. W podziękowaniu za wypełnienie ankiety przygotowaliśmy drobne upominki.

Aby przejść do ankiety, kliknij tutaj

Redakcja Portalu BHP

Poleć znajomemu

Wskazówki, kiedy i jak wybrać komorę rękawicową do ochrony pracownika?

Wskazówki, kiedy i jak wybrać komorę rękawicową do ochrony pracownika?

Komory rękawicowe to środek ochronny, na który coraz częściej decydują się firmy, uczelnie czy laboratoria. I słusznie – komora chroni pracownika przed negatywnymi skutkami dla jego zdrowia w przypadku zetknięcia się z różnymi substancjami, m.in. nanomateriałami, mikroorganizmami, substancjami patogennymi, materiałem radiochemicznym oraz chemicznym kancerogennym. Oto kilka wskazówek, jak ją wybrać i kiedy zdecydować się na jej zakup?

Pracodawca ma ustawowy obowiązek ochrony pracowników przed szkodliwymi substancjami w miejscu pracy. Na rynku dostępnych jest wiele środków ochrony osobistej i zbiorowej. Raport z badania opinii pracodawców „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2017” pokazuje, że najchętniej wybieranymi środkami stosowanymi w sektorze MSP są odzież ochronna, obuwie ochronne i rękawice. Nie zawsze jednak są one wystarczające do tego, aby w rzeczywistości ochronić pracownika przed wpływem szkodliwych substancji.

Alarm dla specjalisty ds. BHP

Które czynniki występujące w środowisku pracy powinny zwrócić uwagę specjalisty ds. BHP i skłonić go do wyboru mniej standardowych, ale i skuteczniejszych środków ochrony, czyli komór rękawicowych? Przede wszystkim substancje radioaktywne, mogące spowodować skażenie biologiczne czy chemiczne, ale też nanomateriały, mikroorganizmy, materiały kancerogenne. Wbrew pozorom nie są to substancje występujące jedynie w wyspecjalizowanych laboratoriach. Tak naprawdę ze szkodliwymi substancjami spotykamy się w wielu zakładach produkcyjnych i przemysłowych, a nawet w małych firmach, często świadczących usługi.

Statystyki pokazują, że ponad 70% chorób zawodowych spowodowanych jest ekspozycją pracowników na niebezpieczne substancje chemiczne i pyły. Zatem problem jest naprawdę poważny.

Na rynku są już jednak dostępne skuteczne środki ochrony pracownika przed takimi substancjami. Komory rękawicowe – co istotne dla wielu przedsiębiorców i dyrektorów instytucji – mogą chronić jednocześnie pracownika, jak i produkty czy procesy (te ostatnie chroni przed szkodliwym dla nich wpływem środowiska zewnętrznego, czyli np. tlenu czy wilgoci).

Ważne

Nie ma jednej komory rękawicowej, którą można zastosować do wszystkiego. Kupujący mają do dyspozycji szeroki wachlarz konfiguracji.

Jak wybrać komorę, która spełni wszelkie oczekiwania?

Przeznaczenie

Najważniejsze jest to, czy komora ma służyć do ochrony pracownika, czyli operatora, czy do ochrony produktów i procesów wykonywanych w jej wnętrzu. Czasem odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest łatwa. Może zdarzyć się, że chcemy chronić operatora przed procesem wykonywanym z użyciem potencjalnie szkodliwych substancji oraz jednocześnie sam proces prowadzić w atmosferze ochronnej. Taka sytuacja całe szczęście nie jest wcale problematyczna.

- Producenci komór są przygotowani do tego, aby zaproponować firmom i instytucjom produkty, które spełnią ich oczekiwania związane z ochroną. Na przykład Hoger ma rozwiązania, które pozwolą na ochronę zarówno operatora lub procesu, jak i pracownika i procesu jednocześnie. Wszystko zależy od odpowiedniej konstrukcji i konfiguracji komory rękawicowej – tłumaczy Paweł Boratyński, dyrektor ds. technologii marki Hoger, producenta specjalistycznych komór rękawicowych.

Wielkość

Wybierając komorę, należy także zaplanować, jakie urządzenia będą umieszczone w jej wnętrzu i ile miejsca potrzeba, abyśmy mogli je swobodnie obsługiwać. Warto się również zastanowić, ile przestrzeni potrzebujemy do sterowania procesami, które będziemy prowadzić w komorze.

Ważnym aspektem jest sama wielkość pomieszczenia, w którym komora będzie stała – to zresztą czynniki mocno ze sobą powiązane. Dostępne miejsce oraz umieszczenie komory – przy ścianie czy na środku – wpływa nie tylko na to, czy komora może być jedno- czy obustronna, ale też na jej dopuszczalną wielkość. W tym przypadku do wyboru mamy komory dwu-, trzy-, czteroportowe oraz systemy połączonych komór.

Ważne

Komory możemy swobodnie łączyć, wszystko zależy od tego, do czego chcemy ich używać w codziennej pracy.

Materiał

Aby komora spełniała swoje zadania, musi być wykonana z właściwego materiału. Do wyboru mamy trzy:

 • akryl,
 • stal i
 • szkło.

Możliwości niby ograniczone, niemniej i tak eliminacja nieodpowiednich dla nas opcji może sprawić kłopot.
Podpowiadamy, aby właściwie dobrać odpowiedni materiał komory, trzeba przeanalizować:

 • jakie substancje będą przechowywane wewnątrz komory,
 • jakie procesy będą w niej prowadzone
 • w jakiej atmosferze będą prowadzone procesy.

Jeżeli nie będziemy używać lotnych rozpuszczalników organicznych oraz substancje przechowywane w komorze nie będą agresywne dla PMMA (potocznie szkło akrylowe), to można z powodzeniem zastosować komorę akrylową.

Ciekawą alternatywą dla komory akrylowej jest nowość na rynku – komora szklana. Oferuje ona taki sam poziom zabezpieczenia materiału i operatora (w zależności od wybranej konfiguracji) jak komora akrylowa. Natomiast przy zachowaniu porównywalnej ceny wyróżnia ją możliwość pracy z rozpuszczalnikami organicznymi.

Najwyższy poziom ochrony zarówno pracownika (operatora), jak i materiału zapewnia komora wykonana ze stali nierdzewnej kwasoodpornej. Wybierając taką komorę, uzyskuje się największe możliwości aplikacyjne przy pracy w podciśnieniu oraz nadciśnieniu.

Atmosfera ochronna

Przy wyborze komory do pracy w trybie ochrony materiału, czyli do pracy w atmosferze ochronnej, należy się jeszcze zastanowić nad dopuszczalnym maksymalnym stężeniem tlenu i wilgoci, które będą znajdować się w składzie atmosfery obojętnej. W zależności od składu wymaganej atmosfery ochronnej możemy wybrać konfigurację pracy:

 • w przepływie gazu obojętnego,
 • w przepływie gazu obojętnego z automatyką sterującą

lub układ z recyrkulacją atmosfery ochronnej przez jednostkę oczyszczania atmosfery.

Ważne
 • Jeżeli dopuszczalne ilości tlenu i wilgoci są na poziomie 500-1000 ppm, to możemy wybrać komorę akrylową lub szklaną w przepływie gazu obojętnego.
 • Jeżeli nasz materiał lub proces wymaga atmosfery całkowicie suchej i beztlenowej, z zawartością tlenu i wilgoci poniżej 1 ppm, to należy zdecydować się na komorę stalową, wyposażoną w jednostkę oczyszczania atmosfery.

Dodatkowe elementy

Każda komora może zostać dostosowana do specyficznych potrzeb ludzi, którzy będą jej używać. Można zmieniać położenie poszczególnych elementów komory, wybrać stronę, po której umieszczona zostanie śluza załadowcza itd. Wielość opcji nie powinna nikogo przerażać. To raczej szansa na to, że każdy zainteresowany kupnem komory dostanie dokładnie taki produkt, o jaki mu chodzi i który najlepiej sprawdzi się w jego warunkach pracy.

- Warto pamiętać o tym, że producenci komór z chęcią doradzą i pomogą w wyborze. Komora rękawicowa to niezwykle skuteczny środek ochronny, ale też dość mało znane urządzenie. Nie ma sensu wybierać w ciemno przypadkowego modelu z katalogu. Lepiej porozmawiać ze specjalistami, którzy podpowiedzą, w co najlepiej zainwestować. Co więcej – zbudują komorę dokładnie odpowiadającą potrzebom zamawiającego. One są naprawdę różne. Dla przykładu, nasze komory działają dziś w tak odległych od siebie – wydawałoby się – miejscach jak Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku i działająca w branży motoryzacyjnej firma Aptiv. W obu przypadkach chroni pracowników przed niebezpieczeństwami w miejscu pracy – dodaje Paweł Boratyński, ekspert marki Hoger.

Wraz z rozwojem technologii w firmach i instytucjach pojawiają się nowe zagrożenia, negatywnie wpływające na zdrowie pracowników. Zagrożenia, przed którymi nie ochronią standardowe rękawice czy maski. W takich przypadkach warto postawić na nowe rozwiązania, które zapewnią bezpieczeństwo i pozwolą pracodawcom stworzyć przyjazne i zdrowe miejsce pracy.

Źródło: Hoger