Poleć znajomemu

Czy pomiar temperatury wykonany termometrem bezdotykowym dostarcza wiarygodnych wyników?

Czy pomiar temperatury wykonany termometrem bezdotykowym dostarcza wiarygodnych wyników?

Pomiar temperatury to ostatnio jeden z najbardziej gorących tematów. Wszyscy przyzwyczajamy się do tego, że zostajemy poddani badaniu temperatury termometrem, skierowanym prosto na nasze czoło. Będące w powszechnym użyciu termometry bezdotykowe, obecnie bardzo popularne, niestety mają swoje wady. Jedną z najistotniejszych jest niedokładność pomiaru. I nie jest to bynajmniej tolerancja +/-0,3 stopnia Celsjusza, ale nawet +/-2,0 stopnie Celsjusza. Skąd taka rozbieżność?

Przede wszystkim samo urządzenie - o czym można przeczytać na ulotce służy do pomiarów orientacyjnych i nie wymaga wzorcowania. A jeśli nie wymaga wzorcowania, to znaczy że tolerancja pomiaru może być bardzo duża. W tej sytuacji, aby uzyskać jak najbardziej wiarygodny wynik, należałoby zmierzyć temperaturę w kilku miejscach, a nie tylko na czole, jak ma to miejsce najczęściej. Czy w dobie COVID-19 jest to rozwiązanie, na które można sobie pozwolić?

Jak skutecznie mierzyć temperaturę pracowników i osób wchodzących do zakładu?

W zasadzie jedynym skutecznym i jednocześnie bezpiecznym dla osób przeprowadzających pomiar rozwiązaniem, będzie wykorzystanie nowoczesnych technologii, jaką jest podczerwień. Jedną z najbardziej zaawansowanych oferuje Thermostand, który ma w swojej ofercie Zintegrowany System monitoringu temperatury ciała.

Z punktu widzenia pracodawcy pomiar temperatury powinien być przeprowadzony szybko, automatycznie i precyzyjnie. Wszystkie te kryteria spełnia Thermostand, ponieważ:

  • pomiar odbywa się w ciągu sekundy,

  • jest całkowicie automatyczny,

  • wykrywa zagrożenie wszędzie tam, gdzie jest duży ruch,

  • i co najważniejsze - wychwytuje najcieplejsze miejsce ciała już za pierwszym razem, a to znacznie usprawnia przeprowadzanie pomiaru.

System działa automatycznie i co należy podkreślić, jest bardzo intuicyjny w użyciu. Obsługa systemu nie wymaga uciążliwego montażu ani wysoko specjalistycznych umiejętności technicznych. Ponieważ jest to produkt typu plug and play, system działa natychmiast po podłączeniu do prądu.

Jak w praktyce działa Thermostand?

Pracownicy, tak jak zwykle, wchodzą do zakładu, a proces pomiaru jest bezdotykowy i działa na odległość. Sam pomiar temperatury jest możliwy dzięki wykorzystaniu termicznego obrazowania w podczerwieni. Urządzenie rozpoznaje twarze także osób wchodzących w maseczkach. W ciągu godziny system może wykonać nawet 3600 pomiarów. Odczyty są bardzo precyzyjne i wyświetlają się w czasie rzeczywistym na dużym ekranie. W razie potrzeby można podpiąć drugi, zdalny ekran lub w ten sposób przejżej dane zebranych pomiarów. System pozwala wychwycić nawet nieznaczne wahania temperatur:

±0.3ºc w zakresie temperatur: 35 ºc ~ 38 ºc

±0.6ºc w zakresie temperatur: 20 ºc ~ 33 ºc i 38 ºc ~ 50 ºc;

± 2 ºc pozostałe

Kiedy tylko pojawi się pomiar wskazujący na podwyższoną temperaturę, system wysyła powiadomienie w wybrany sposób. Na ekranie pojawia się wynik pomiaru, można również włączyć alarm dźwiękowy lub świetlny.

Wszystkie pomiary są automatycznie przechowywane i można je w dowolnej chwili podejrzeć, dzięki wbudowanej pamięci, która przechowuje do 50 000 odczytów.

Design systemu jest bardzo nowoczesny, a sam stand można dodatkowo wykorzystać jako nośnik reklamowy czy informacyjny.

kontakt: https://thermostand.pl/
VMG Sp z o.o.
Ul. Unii lubelskiej 1
61-249 Poznań
tel. +48 695 050 459
tel. 61 653 16 90

Źródło:

artykuł powstał przy współpracy z partnerem VMG Sp. z o.o.