Sklep
Każdy pracownik powinien wiedzieć jak się zachować w chwili pożaru. Oczywiście w każdej firmie odbywają się ćwiczenia z ewakuacji, jednak doroczne ćwiczenia warto uzupełnić dostępnym pracownikom na co dzień plakatem. Warto także zasady ewakuacji w przypadku pożaru udostępnić pracownikom w formie graficznej podczas szkolenia. Z całą pewnością jest to łatwiejsza forma przyswojenia informacji niż wykład. Informacje w formie graficznej, o prawidłowym zachowaniu w przypadku konieczności ewakuacji z powodu pożaru, mogą być również wywieszone w zakładzie pracy, obok instrukcji na wypadek pożaru. Mając na uwadze powyższe, ekspert Portalu BHP opracował grafikę, z której możesz skorzystać.
Zgodnie z przepisami, jest zobowiązany do wyznaczenia osoby do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników. Natomiast na każdym szkoleniu bhp omawiane są kwestie ochrony przeciwpożarowej oraz ewakuacji. Jednak w chwili zagrożenia, pożaru pracownicy mogą się pogubić. Mając to na uwadze, warto zapewnić mi wskazówki, jasne i czytelne, mówiące co powinni z robić w chwil zagrożenia pożarem. Takie wskazówki powinny być ogólnodostępne niezależnie od zagrożenia pożarem. Warto takie informacje udostępniać codziennie w formie np. plakatu na ścianie. Większość z ludzi lepiej zapamiętuje informacje jeżeli mają z nimi styczność na co dzień i są one w formie piktogramów. Pobierz plakat/infografikę: zasady ewakuacji w przypadku pożaru i udostępnij pracownikom.
29 stycznia 2019 r., wchodzą w życie zmiany w rozporządzeniu w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Są one efektem reakcji na tragedię do której doszło na początku roku w Koszalinie w tzw. escape roomie. Gdzie w wyniku pożaru zginęło pięć dziewcząt, a jeden mężczyzna został ciężko poparzony. Zmiany dotyczą m.in. zasad przeprowadzania próbnych ewakuacji ludzi. Sprawdź szczegóły.
Marek Kalman
specjalista z zakresu bhp
Zgodnie z normą ISO 7011 z 2012 miejsce zbiórek do ewakuacji musi być oznakowane. W normie jest symbol bez napisu „Miejsce zbiórki do Ewakuacji" czy to jest zgodne z przepisami?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Nieodpowiednie zachowanie podczas pożaru może nieść ze sobą poważne konsekwencje. W takich sytuacjach nawet codzienne czynności takie jak np. jazda windą, mogą okazać się niebezpieczne. Dzięki znajomości podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz ewakuacji, można uniknąć nawet wyjątkowo groźnych sytuacji. Oto kilka wskazówek bezpiecznych zachowań podczas pożaru.
Czy osoba w zakładzie pracy wyznaczona do udzielenia pierwszej pomocy może być jednocześnie osobą wyznaczoną do przeprowadzania ewakuacji podczas pożaru?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone