Zmiany w prawie dotyczące bhp

Każdy specjalista z dziedziny bhp, pracownik służby bhp czy pracodawca musi być na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami prawa. Jak wiemy nieznajomość prawa szkodzi. W dziale Zmiany w prawie znajdziesz informacje o wszystkich zmieniających się aktach prawnych dotyczących bhp. Z tego działu dowiesz się kiedy i jakie zmiany w prawie, dotyczące bhp, wchodzą w życie. Tu powiemy Ci jakie przepisy przestają obowiązywać, jakim aktem prawnym zostały zastąpione, a także wskażemy przyczyny i przewidywane skutki zmian w przepisach bhp.

20 sty

Od 17 stycznia 2020 r. obowiązują nowe wartości NDS dla 17 substancji chemicznych, pojawiło się również 10 nowych substancji chemicznych z wartościami NDS, weszły bowiem w życie zmiany do rozporządzenia w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

10
31 gru

W tym roku zmianie uległy wzory kilku dokumentów bhp, m.in. protokół powypadkowy, druki dokumentów z zakresu szkoleń bhp. Przypominamy, że wraz z końcem roku upływa również koniec okresu przejściowego, kiedy to można było używać zarówno starych wzorów tych druków jak i nowych.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

10
28 lis

Od 29 listopada 2019 r. zaczynają obowiązywać nowe zasady powołania Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy. Teraz jej skład nie będzie powoływany już imiennie, ale funkcjonalnie. Wprowadzane zmiany pozwolą zachować jasność składu Komisji.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

10
05 lis

5 listopada 2019 r. weszły w życie zmiany do wzoru rejestru czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowisku pracy. Nie są to spektakularne zmiany, i nie wpłyną na dotychczas prowadzone rejestry. Natomiast z całą pewnością nieco ułatwią zakładanie i prowadzenie nowych rejestrów.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

10
15 paź

Pojawiły się zmiany w rozporządzeniu w sprawie bhp przy użytkowaniu wózków jezdniowych. Wyjaśniają kwestie uprawnień do obsługi wózka jezdniowego podnośnikowego z mechanicznym napędem podnoszenia. Wydłużają również terminy ważności imiennych zezwoleń. Sprawdź, jakie zmiany zostały wprowadzone i porównaj je z dotychczas obowiązującymi przepisami.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

10
06 wrz

7 września 2019 r. weszły w życie zmiany do Kodeksu pracy dotyczące m.in. przepisów o mobbingu oraz równego traktowania. W myśl tych zmian mobbingowany pracownik będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie niezależnie od tego, czy stosunek pracy nadal trwa czy też został rozwiązany. Dzięki tym zmianom pracownicy będą mogli łatwiej realizować swoje uprawnienia pracownicze.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Prawnik specjalizujący się w prawie pracy

10
01 lip

Od 2 lipca 2019 r., wchodzą w życie zmiany do rozporządzenia w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. Mają one na celu ułatwienie pracodawcom wywiązywanie się z obowiązku zapewniania pracownikom posiłków profilaktycznych. Są one szczególnie korzystne dla pracodawców, których pracownicy wykonują zadania w terenie. Dowiedź się, co i jak ulegnie zmianie w przepisach dotyczących posiłków i napojów profilaktycznych.

10
28 cze

29 czerwca 2019 r. wchodzi w życie rozporządzenie zmieniające przepisy w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy. Oprócz nowego wzoru statystycznej karty wypadku przy pracy planowano zaktualizowanie i dostosowanie treści objaśnień, klasyfikacji i oznaczeń kodowych do wypełnienia statystycznej karty wypadku. Zobacz czy plany te zostały zrealizowane.

10
24 cze

Już 28 czerwca 2019 r., wchodzą w życie zmiany do rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Wprowadzają one m.in. nowy wzór karty szkolenia wstępnego oraz zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bhp. Jednak to nie wszystko co ulegnie zmianie w przepisach. Dowiedz się zatem, jakie jeszcze zmiany zostaną wprowadzone w rozporządzeniu w sprawie szkoleń bhp.

10
17 cze

25 czerwca 2019 r., wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 24 maja 2019 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz.U. z 2019 r. , poz. 1071). Wprowadza ono w nowy wzór protokołu powypadkowego.

10

Zostań użytkownikiem Portalu BHP!
Już teraz zamów pełny dostęp do Portalu BHP i korzystaj z:

  • 4000 aktualnych porad
  • 8000 udzielonych odpowiedzi na pytania
  • 30 profesjonalnych ekspertów
  • bazy aktów prawnych, wzorów dokumentów, instrukcji BHP, list kontrolnych, aktualności i zmian w przepisach

Kup dostęp do portalu »

Posiadam już konto - zaloguj się »

Kalendarz więcej »

Narzędzia