Filtruj »

Zmiany w prawie dotyczące bhp

Każdy specjalista z dziedziny bhp, pracownik służby bhp czy pracodawca musi być na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami prawa. Jak wiemy nieznajomość prawa szkodzi. W dziale Zmiany w prawie znajdziesz informacje o wszystkich zmieniających się aktach prawnych dotyczących bhp. Z tego działu dowiesz się kiedy i jakie zmiany w prawie, dotyczące bhp, wchodzą w życie. Tu powiemy Ci jakie przepisy przestają obowiązywać, jakim aktem prawnym zostały zastąpione, a także wskażemy przyczyny i przewidywane skutki zmian w przepisach bhp.

21 sty

Od 21 stycznia 2021 r. obowiązują zmiany do rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy ze źródłami promieniowania jonizującego. Wprowadzone zmiany dotyczą przeprowadzania kontroli źródeł promieniowania jonizującego oraz wprowadzenia nowego wzoru karty ewidencyjnej źródła wysokoaktywnego.

10
28 gru

29 grudnia 2020 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki. Wprowadza ona nowy czynnik biologiczny jakim jest koronawirus zespołu ostrej niewydolności oddechowej SARS-CoV-2. Nowelizacja rozporządzenia wprowadza zmiany, które będą oddziaływać na pracodawców zatrudniających pracowników w warunkach narażenia na działanie czynników biologicznych.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

10
16 gru

Właśnie ukazała się nowa ustawa zmieniająca przepisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Wydłuża ona m.in. czas na wykonanie profilaktycznych badaniach lekarskich pracowników po zakończeniu epidemii. Pojawiają się również przepisy umożliwiające zatrudnianie pracowników, w okresie trwania epidemii, bez konieczności kierowania ich na wstępne badania lekarskie, pod pewnymi warunkami. Poznaj więcej szczegółów na ten temat.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Prawnik

10
14 gru

W związku z pilną potrzebą racjonalizacji przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników, od 16 grudnia 2020 r. wprowadzone zostają zmiany w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. Zmiany w głównej mierze dotyczą metodyki przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników.

Autor: 

Marzena Pytlarz

10
02 gru

2 grudnia 2020 r. weszło w życie nowe, kolejne, rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Według nowego rozporządzenia przepis mówiący o obowiązku zakrywania ust i nosa również na terenie zakładów pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba nie jest już tak arbitralny. Teraz oddaje on decyzję o tym obowiązku w ręce pracodawcy.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

10
30 lis

Nie jeden pracodawca zastanawiał się czy dopuszczalna jest praca zdalna podczas kwarantanny. Eksperci Portalu BHP wielokrotnie odpowiadali na to pytanie, starając się interpretować obowiązujące przepisy i obecne realia stanu epidemii. Wszelkie te wątpliwości rozwiewają nowe przepisy zmieniające zapisy w tarczy antykryzysowej. Wśród wprowadzonych od 29 listopada 2020 r. zmian znalazł się bowiem przepis dający możliwość pracy zdalnej podczas kwarantanny.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

10
26 paź

Wreszcie 26 października 2020 r.  weszły w życie przepisy nowego rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1830). Wprowadziły one wiele istotnych zmian zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i pracownika.

26 marca 2020 r., miały wejść w życie przepisy nowego rozporządzenia Ministra Energii z 28 sierpnia 2019 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych. Jednak w związku z zamieszaniem jakie wywoła epidemia kornanwirusa, wejście w życie tych przepisów uległo prolongacie - przesunięciu. Na mocy Rozporządzenia Ministra Klimatu z 25 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych, vacatio legis nowych przepisów zostało wydłużone z 6-ciu do 12-tu miesięcy. Nowa planowana data wejścia w życie, początku obowiązywania, przepisów nowego rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1830) wskazywała na 26 września 2020 r. Jednak tuż przed wejściem w życie pojawiło się nowe rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1830) wydłużając vacatio legi o kolejny miesiąc i podając nową datę - to 26 październik 2020 r.

Więcej na temat wprowadzanych nowych przepisów w rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1830) przeczytasz w artykule:

10
26 wrz

Z 26 września na 26 październik 2020 r. zostało przesuniętewejście w życie nowego rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1830).

Autor: 

mgr inż. Tomasz Karwat

absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, rzeczoznawca IR SEP, ekspert Naczelnej Organizacji Technicznej, wykładowca Akademii Umiejętności Inżynierskich

10

Zostań użytkownikiem Portalu BHP!
Już teraz zamów pełny dostęp do Portalu BHP i korzystaj z:

  • 4000 aktualnych porad
  • 8000 udzielonych odpowiedzi na pytania
  • 30 profesjonalnych ekspertów
  • bazy aktów prawnych, wzorów dokumentów, instrukcji BHP, list kontrolnych, aktualności i zmian w przepisach

Kup dostęp do portalu »

Posiadam już konto - zaloguj się »

Kalendarz więcej »