Filtruj »

Zmiany w prawie dotyczące bhp

Każdy specjalista z dziedziny bhp, pracownik służby bhp czy pracodawca musi być na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami prawa. Jak wiemy nieznajomość prawa szkodzi. W dziale Zmiany w prawie znajdziesz informacje o wszystkich zmieniających się aktach prawnych dotyczących bhp. Z tego działu dowiesz się kiedy i jakie zmiany w prawie, dotyczące bhp, wchodzą w życie. Tu powiemy Ci jakie przepisy przestają obowiązywać, jakim aktem prawnym zostały zastąpione, a także wskażemy przyczyny i przewidywane skutki zmian w przepisach bhp.

30 lis

28 listopada 2020 r. weszło w życie nowe, kolejne, rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Znalazł się w nim przepis mówiący o obowiązku zakrywania ust i nosa również na terenie zakładów pracy. Jednocześnie przepisy nic nie zmieniają w zakresie obowiązków ogółu pracodawców dotyczących wyposażania pracowników w środki ochrony indywidualnej i zapewniania dystansu między stanowiskami pracy. Sprawdź, kiedy trzeba będzie zakrywać nos i usta w zakładzie pracy.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Prawnik

10
30 lis

Nie jeden pracodawca zastanawiał się czy dopuszczalna jest praca zdalna podczas kwarantanny. Ekspercie Portalu BHP wielokrotnie odpowiadali na to pytanie, starając się interpretować obowiązujące przepisy i obecne realia stanu epidemii. Wszelkie te wątpliwości rozwijają nowe przepisy zmieniające zapisy w tarczy antykryzysowej. Wśród wprowadzonych od 29 listopada 2020 r. zmian znalazł się bowiem przepis dający możliwość pracy zdalnej podczas kwarantanny.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

10
26 paź

Wreszcie 26 października 2020 r.  weszły w życie przepisy nowego rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1830). Wprowadziły one wiele istotnych zmian zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i pracownika.

26 marca 2020 r., miały wejść w życie przepisy nowego rozporządzenia Ministra Energii z 28 sierpnia 2019 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych. Jednak w związku z zamieszaniem jakie wywoła epidemia kornanwirusa, wejście w życie tych przepisów uległo prolongacie - przesunięciu. Na mocy Rozporządzenia Ministra Klimatu z 25 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych, vacatio legis nowych przepisów zostało wydłużone z 6-ciu do 12-tu miesięcy. Nowa planowana data wejścia w życie, początku obowiązywania, przepisów nowego rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1830) wskazywała na 26 września 2020 r. Jednak tuż przed wejściem w życie pojawiło się nowe rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1830) wydłużając vacatio legi o kolejny miesiąc i podając nową datę - to 26 październik 2020 r.

Więcej na temat wprowadzanych nowych przepisów w rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1830) przeczytasz w artykule:

10
26 wrz

Z 26 września na 26 październik 2020 r. zostało przesuniętewejście w życie nowego rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1830).

Autor: 

mgr inż. Tomasz Karwat

absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, rzeczoznawca IR SEP, ekspert Naczelnej Organizacji Technicznej, wykładowca Akademii Umiejętności Inżynierskich

10
31 lip

Z końcem lipca 2020 r. pojawił się nowy ujednolicony tekst ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. Został on opublikowany 30 lipca 2020 r. w Dz.U. poz. 1320.

Autor: 

Opr. red.

10
24 cze
Zmiany w przepisach o pracy zdalnej

Najnowsza tarcza antykryzysowa 4.0. od 24 czerwca 2020 r. zmienia zasady wykonywania pracy zdalnej. W myśl zmienionych przepisów pracodawca nie zawsze będzie mógł wydać pracownikowi polecenie pracy zdalnej. Natomiast jego obowiązkiem będzie zapewnienie narzędzi i materiałów oraz obsługi logistycznej do wykonywania pracy zdalnej. Pojawia się również nowy obowiązek dla pracownika. Zobacz, co w praktyce oznaczają wprowadzane zmiany i poznaj nowe zasady związane z poleceniem pracy zdalnej.

Autor: 

Michał Culepa

10
20 kwi
Szkolenia wstępne ogólne bhp mogą się obywać on-line, a szkolenia okresowe bhp zawiesza się na czas epidemii koronawirusa.

Nowe przepisy tarczy antykryzysowej 2.0., obowiązujące już od 18 kwietnia 2020 r., odniosły się m.in. do kwestii szkoleń bhp. Ustawodawcy nie do końca przyjęli takie same rozwiązania, jak GIP. Skorzystano z opcji szkoleń on-line, jednak nie wobec wszystkich rodzajów szkoleń. Zobacz, jak uregulowana została kwestia przeprowadzania szkoleń bhp w dobie epidemii i jak należy teraz postępować od 18 kwietnia 2020 r.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

10

Zostań użytkownikiem Portalu BHP!
Już teraz zamów pełny dostęp do Portalu BHP i korzystaj z:

  • 4000 aktualnych porad
  • 8000 udzielonych odpowiedzi na pytania
  • 30 profesjonalnych ekspertów
  • bazy aktów prawnych, wzorów dokumentów, instrukcji BHP, list kontrolnych, aktualności i zmian w przepisach

Kup dostęp do portalu »

Posiadam już konto - zaloguj się »

Kalendarz więcej »