Sklep
Funkcjonariusze służby więziennej reanimowali bez rezultatów osadzonego, który popełnił samobójstwo. Funkcjonariusze w związku z tym zdarzeniem zostali odsunięci od dalszej służby. Jeden z nich udał się do lekarza psychiatry i przebywał na zwolnieniu lekarskim. Drugi z funkcjonariuszy przebywał na zwolnieniu lekarskim od lekarza pierwszego kontaktu. Obaj funkcjonariusze skierowali wnioski o ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku w związku z pełnieniem służby. Czy słusznie? Obaj funkcjonariusze domagają się aby zdarzenie potraktować jako wypadek w pracy.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy
1 lipca 2014 r. weszły w życie nowe regulacje prawne dotyczące świadczeń odszkodowawczych przysługujących w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą. Poniżej zinterpretowane zostały oraz wyszczególnione zmiany, które wprowadziła nowa ustawa.
Mariusz Foremniak
Od 1 lipca 2014 r. obowiązuje nowy wykaz chorób pozostających w związku z pełnieniem służby w Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biurze Ochrony Rządu obejmujący 29 pozycji.
1 lipca 2014 r. wchodzą w życie nowe regulacje prawne dotyczące świadczeń odszkodowawczych przysługujących w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą.
Podczas 65. posiedzenia Sejmu RP, zakończonego 4 kwietnia, ustalony został tekst ustawy o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą. Ustawa systemowo reguluje kwestię odszkodowań w przypadku funkcjonariuszy m.in. Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu.
Jak już informowaliśmy, 23 lipca na posiedzeniu Sejmu 23 lipca w dyskusji został zgłoszony wniosek o odrzucenie rządowego projektu ustawy o świadczeniu odszkodowawczym przysługującym w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą. Wniosek został rozpatrzony, a projekt skierowany do dalszych prac w Komisji Spraw Wewnętrznych.
23 lipca Sejm rozpatrzył w pierwszym czytaniu rządowy projekt ustawy o świadczeniu odszkodowawczym przysługującym w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą. Zgłoszony w dyskusji wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu trafi do bloku głosowań.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone