Sklep
Pojazdy elektryczne, coraz bardziej popularne. Wielu pracodawców wykorzystuje również w zakładach pracy pojazdy z napędem elektrycznym. Dlatego też na terenie zakładów pracy pojawiają się stacje ładowania takich pojazdów elektrycznych. Warto pamiętać, że otoczenie stacji ładowania wykorzystywane przez pracujących (np. kierujących pojazdami samochodowymi o napędzie elektrycznym, osoby serwisujące stacje) należy traktować jako przestrzeń pracy. Dlatego też konieczne jest wyposażenie takich miejsc w instrukcję BHP. Wzór takiej instrukcji BHP i zasad BHP eksploatacji urządzeń i instalacji elektrycznych, w tym stacji ładowania samochodów elektrycznych znajdziesz na Portalu BHP.
Instalator systemów fotowoltaicznych PV wykonuje zawód o podwyższonym stopniu ryzyka. Wynika to z faktu stałej styczności z urządzeniami elektrycznymi będącymi pod napięciem, a także z zagrożeniami powodowanymi przez wykonywanie pracy na wysokości oraz związanych z przemieszczaniem ładunków o różnych gabarytach i różnej masie. Dlatego przed rozpoczęciem pracy powinien być zapoznany z m.in. z instrukcją BHP. Pobierz wzór instrukcji BHP montażysty systemów fotowoltaicznych, przygotowaną przez eksperta Portalu BHP.
W myśl art. 6731 § 5 Kodeksu pracy w przypadku wprowadzenia w pracy zdalnej, pracodawca musi przekazać pracownikowi zdalnemu informację, w której określa przepisy i zasad w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. W informacja powinna zawierać:
Taka informacja, to swoista instrukcji BHP określającej zasady bezpieczeństwa wykonywania pracy zdalnej. Przykład takiej instrukcji BHP podczas wykonywania pracy zdalnej możesz opracował ekspert Portalu BHP. Pobierz edytowalny wzór instrukcji bhp przy pracy zdalnej.
Czy pracodawca ma obowiązek opracować instrukcję stosowania środków ochrony indywidualnej? Czy też może przekazać pracownikowi instrukcję producenta, a kwestię udostępniania instrukcji pracownikom uregulować w procedurze?
Natalia Sidor
Starszy Specjalista ds. BHP
W sytuacji epidemicznej i szybkim szerzeniu się zakażeń SARS-CoV-2, procedurę dezynfekcji pomieszczeń ozonem uważa za akceptowalną, jednak wyłącznie w warunkach rygorystycznej kontroli i nadzorowania tego procesu. Dlatego istotne jest sporządzenie instrukcji bhp przy ozonowaniu pomieszczeń, określającej czynności dozwolone i zabronione. Wychodząc naprzeciw takiej potrzebie, kiedy to coraz więcej pracodawców inwestuje w taki sposób oczyszczania środowiska pracy i zakupuje ozonatory, ekspert Portalu BHP opracował przykładową instrukcję bhp przy obsłudze ozonatora.
Instrukcja bhp konkretnej maszyny powinna się odnosić do tej maszyny oraz spełniać wymogi przewidziane przepisami prawa. Ponadto inspektorom PIP należy przedkładać obowiązujący tekst instrukcji bhp. Takie wnioski wynikają z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zobacz, co to może oznaczać w praktyce dla pracodawcy.
Korzyści:
Informacje zawarte w tym tekście podpowiedzą Ci:
Mamy w firmie nową maszynę. Kierownik produkcji nie czuje się osobą kompetentną, żeby pisać instrukcję bhp do tej maszyny. Czy zamiast instrukcji bhp możemy pracowników zapoznać tylko z DTR maszyny i ją umieścić na stanowisku pracy?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W celu zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa, zarówno wobec pracujących, jak i przebywających na terenie przedsiębiorstwa osób konieczne jest opracowanie instrukcji poruszania się po terenie zakładu. Jednak przygotowanie takiej instrukcji może przysporzyć trudności. Mając to na uwadze ekspert Portalu BHP, stworzył przykładowy dokument instrukcji poruszania się po terenie oczyszczalni ścieków. Wykorzystując opracowany materiał, możesz tworzyć własną instrukcję poruszania się po terenie zakładu, dostosowaną do warunków panujących w Twojej firmie.
Organizując prace w przestrzeni zamkniętej należy pamiętać o zapoznaniu pracowników m.in. z instrukcją bhp. Przykładową instrukcję bezpiecznej i higienicznej pracy w przestrzeniach zamkniętych opracował ekspert Portalu BHP. Korzystając z przygotowanego materiału możecie w szybki i łatwy sposób opracować własną instrukcję dostosowaną do faktycznych warunków panujących w miejscu pracy.
Czy absolutnie do każdej maszyny i urządzenia trzeba mieć dokumentację – dawniej DTR? Czy są jednak urządzenia, do których nie trzeba? Np. małe gilotynki stołowe, obcinaki itp.
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Stworzenie prawidłowej Instrukcji bezpiecznej pracy (Instrukcji BHP) to niełatwe zadanie. Trzeba pamiętać, że aby była ona skuteczna i pomocna mus być w miarę zwięzła, ale i precyzyjna. Zawarte w niej informacje muszą być jasne i zrozumiałe dla pracowników. Napisanie takiej instrukcji wymaga odpowiedniego przygotowania. Z całą pewnością pomoże Ci w tym lista kontrolna opracowana przez eksperta Portalu BHP. Dzięki niej szybko i łatwo stworzysz instrukcję bhp.
Jedna z przyczyn wypadku przy pracy to „brak instrukcji posługiwania się czynnikiem materialnym”. A co w sytuacji, gdy tym czynnikiem materialnym jest wyrób lub część wyrobu (np. korpus blaszanej szafy)? Jeśli zdarzają się wypadki spowodowane rozcięciem części ciała (rąk, nóg, głowy), które wynikają z niewłaściwego obchodzenia się z materiałem (złe chwytanie, obracanie w dłoniach, wyślizgnięcie, transport ręczny), to czy powinniśmy stworzyć instrukcję „obchodzenia się” z materiałem – blachą?
Jakie instrukcje powinny znajdować się na magazynie wysokiego składowania?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy pracownik ma obowiązek potwierdzić na piśmie zapoznanie się z instrukcją BHP?
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone