Sklep
Pracownik po 1,5 roku przerwy wraca do pracy na umowę o pracę. Czy mamy zakładać nowe akta osobowe czy mogą zostać wyciągnięte te poprzednie z archiwum?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Przez wiele lat do obsługi wózka jezdniowego z napędem silnikowym mógł być dopuszczony pracownik, który uzyskał imienne zezwolenie do obsługi wózka, wystawione przez pracodawcę i ważne na terenie zakładu pracy pracodawcy wystawiającego zezwolenie. Imienne zezwolenia nie tracą automatycznie ważności wraz z wejściem w życie nowego rozporządzenia z 15 grudnia 2017 r. w sprawie bhp przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym. Problemu w zakresie oceny ich ważności nie ma w przypadku kontynuowania współpracy. Co jednak w przypadku, gdy po wystawieniu zezwolenia doszło do zakończenia zatrudnienia, które zostało wznowione po 10 sierpnia 2018 r.?
Pracodawca zatrudnia pracownika bezpośrednio po zakończeniu stażu, na umowę o pracę, na tym samym stanowisku, na którym pracownik odbywał staż. Będąc przyjmowanym do pracy na staż pracownik miał wykonane badania profilaktyczne i odbył szkolenia wstępne z BHP. Czy w związku z tym, że pracownik został zatrudniony na umowę o pracę powinien ponownie zostać skierowany na badania wstępne i odbyć szkolenia wstępne?
Halina Góralska
Pracownik na stanowisku operator maszyn został zwolniony z firmy z dniem 1.12.2010 r. Od dnia 3.01.2011 r. został ponownie zatrudniony na stanowisko kierowca samochodu ciężarowego kat C. Pracownik posiada aktualne prawo jazdy kat.C wydane wg. nowych przepisów, przed otrzymaniem którego zrobił stosowne szkolenie okresowe BHP, psychotesty oraz otrzymał świadectwo kwalifikacji. Czy szkoleniu okresowemu z zakresu bhp powinien być poddany w ciągu 6 miesięcy od zatrudnienia?
Jan Piórospecjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
05 stycznia 2011 r. Sejm przyjął projekt zmian do Kodeksu pracy dotyczący konieczności poddawania badaniom wstępnym osób przyjmowanych ponownie do pracy u danego pracodawcy.
Redakcja Portalu BHP
Pracownik na stanowisku operator maszyn został zwolniony z firmy z dniem 1.12.2010 r. Od dnia 3.01.2011 r. został ponownie zatrudniony na stanowisko kierowca samochodu ciężarowego kat C. Pracownik posiada aktualne prawo jazdy kat. C wydane według nowych przepisów, przed otrzymaniem którego zrobił stosowne szkolenie okresowe BHP, psychotesty oraz otrzymał świadectwo kwalifikacji. Czy pracownika należy wysłać na badania wstępne lekarskie i jeżeli tak, to jaki powinien obejmować go zakres badań?
Anna Błażejczyk specjalista w Departamencie Nadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone