Sklep
W najnowszym numerze publikacji przygotowaliśmy praktyczne wskazówki, które z pewnością ułatwią codzienną pracę w dziedzinie bhp. Polecam szczególnie artykuł poświęcony szkoleniu okresowemu pracodawców i osób kierujących pracownikami. Zdaję sobie sprawę, że szkolenie może budzić wiele wątpliwości – jego przygotowanie to w końcu wyzwanie dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w firmie. Dzięki poradom i wskazówkom naszego eksperta przygotowanie tego szkolenia krok po kroku stanie się prostsze i bardziej efektywne.
Nie mniej ważny jest także kalendarz służby bhp, który znajdziesz w tym wydaniu. To nieocenione narzędzie, które pozwala zorganizować pracę i przypomina o kluczowych terminach oraz obowiązkowej dokumentacji. Dzięki niemu łatwiej zaplanować działania i upewnić się, że żadne istotne zadanie nie zostanie pominięte.
Zapraszam do lektury całego numeru. Znajdziesz tu również inne ciekawe artykuły i wskazówki, pomagające w skutecznym realizowaniu obowiązków w obszarze bhp. Mam nadzieję, że treści będą nie tylko inspiracją, ale też realnym wsparciem w codziennej pracy.
Analiza stanu bhp to proces oceny warunków bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujących w miejscu pracy. Polega na diagnozowaniu istniejących zagrożeń dla pracowników oraz identyfikowaniu obszarów, które wymagają poprawy lub zmian. Analiza stanu bhp może obejmować ocenę warunków pracy, przestrzeganie przepisów i norm dotyczących bezpieczeństwa, a także identyfikację potencjalnych zagrożeń zdrowotnych dla pracowników.
Przygotowanie corocznej analizy stanu bhp pozwala na zapobieganie wypadkom, poprawę warunków pracy oraz podniesienie świadomości pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Jakie są obowiązki służby bhp w związku z analizą? O tym między innymi przeczytasz w dalszej części tego numeru. Pamiętaj, że dzięki analizie stanu bhp można skutecznie wdrażać odpowiednie środki zaradcze i zapobiegać potencjalnym zagrożeniom, chroniąc tym samym zdrowie i życie pracowników.
W styczniowym wydaniu publikacji „Praktyczne szkolenia BHP” polecam artykuł dotyczący czynów zabronionych w obszarze bhp. Jak podkreśla w artykule nasz ekspert, przestrzeganie przepisów bhp leży w interesie zarówno pracowników, jak i pracodawców, którzy ponoszą największą odpowiedzialność za bezpieczeństwo i higienę pracy w zakładzie. W artykule omówiono konsekwencje, które mogą wyniknąć z nieprzestrzegania tych przepisów w kontekście wykroczeń, ale też przestępstw.
Materiały szkoleniowe, które przedstawiamy w tym wydaniu, dotyczą szkolenia okresowego pracownika stacji benzynowej. To trudne szkolenie. Pracownicy są narażeni na liczne czynniki szkodliwe i niebezpieczne. Pracują w trudnych warunkach, często w porze nocnej. Bardzo ważne jest odpowiednie przeszkolenie zatrudnionych pracowników i przypominanie im wiedzy dotyczącej zagrożeń występujących w miejscu pracy oraz metod ochrony przed tymi zagrożeniami.
Serdecznie witam na łamach najnowszego wydania publikacji „Praktyczne szkolenia BHP”. W kontekście zbliżających się świąt Bożego Narodzenia zachęcam do lektury artykułu o prawie do spokojnego wypoczynku pracownika służby bhp. Zdarza się czasem, że taki pracownik musi odbierać telefony służbowe poza godzinami pracy czy w czasie urlopu, a nawet w święta. Często prowadzi to niestety do podjęcia kolejnych działań służbowych. Co wtedy? Prawo do wypoczynku jest przecież kluczowym prawem pracowniczym, które ma na celu zapewnienie odpowiednich warunków pracy oraz dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Jest szczególnie istotne w kontekście bezpieczeństwa i higieny pracy. Jak zatem przestrzegać czasu wolnego pracownika? Jakie przepisy są istotne?
Serdecznie witam na łamach najnowszego wydania publikacji „Praktyczne szkolenia BHP”. Tematem numeru jest instruktaż stanowiskowy piekarza. To jedno z najstarszych i najbardziej cenionych rzemiosł, które od wieków dostarcza ludziom podstawowego pożywienia. Piekarz musi posiadać wiedzę z zakresu technologii żywności, chemii oraz biologii, aby zrozumieć procesy zachodzące podczas wyrobu chleba. Wymagana jest również precyzja, dokładność oraz zdolność do pracy w zespole. Często konieczne jest także posiadanie wykształcenia zawodowego oraz ukończenie szkoleń bhp. Zawód piekarza stawia też przed pracownikami sporo wyzwań, w tym konieczność dostosowania do zmieniających się technologii i trendów żywieniowych. Coraz większą rolę odgrywają kwestie ekologiczne oraz zdrowotne, takie jak produkcja chlebów bezglutenowych czy na zakwasie. Zachęcam też do analizy czynników środowiska pracy na stanowisku operatora koparki, koparko-ładowarki. Gotowe zestawienie zagrożeń na terenie budowy przedstawiamy w tym numerze w artykule dotyczącym oceny ryzyka zawodowego.
Serdecznie witam na łamach najnowszego wydania publikacji „Praktyczne szkolenia BHP”. W tym numerze skupiamy się na kluczowych zagadnieniach mających wpływ na bezpieczeństwo i higienę pracy. Jednym z głównych tematów jest omówienie obowiązków pracodawcy w sezonie jesienno-zimowym. To niezwykle ważna kwestia, wziąwszy pod uwagę warunki atmosferyczne, które mogą wpływać na bezpieczeństwo pracowników. W artykule znajdziesz szczegółowe wskazówki, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko wypadków przy pracy.
Kolejnym istotnym tematem, który poruszamy, będą wątpliwości dotyczące wypadku pracownika zdalnego. W dobie rosnącej popularności pracy zdalnej kwestie związane z odpowiedzialnością pracodawcy oraz zabezpieczeniem miejsca pracy pracownika zdalnego stają się coraz bardziej aktualne. W artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące procedury powypadkowej.
Na koniec przygotowaliśmy szczegółowy instruktaż stanowiskowy cukiernika. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas szkolenia takiego pracownika, a także młodocianego przyuczanego do zawodu. Omówimy również specyficzne zagrożenia związane z pracą w cukierni oraz sposoby ich minimalizacji, aby zapewnić najwyższe standardy bhp w tym wymagającym zawodzie.
Witam serdecznie na łamach październikowego wydania publikacji „Praktyczne szkolenia BHP”. W tym numerze skupiamy się na zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, które dotyczą kilku branż i sektorów. Omawiamy między innymi warunki pracy pomocnika budowlanego i zwracamy szczególną uwagę na szkolenia bhp, które są kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa na placu budowy. Ponadto przyglądamy się obowiązkom dyrektora szkoły w sezonie 2024/2025, podkreślając istotną rolę bhp w środowisku edukacyjnym. Nie zabraknie też omówienia zasad kontroli PIP w zakresie prac szczególnie niebezpiecznych. Przypominam, że organizacja tego rodzaju prac jest na bieżąco kontrolowana przez inspektorów PIP zarówno w ramach planowych kontroli, jak również na skutek działań interwencyjnych. Mamy nadzieję, że artykuły zawarte w tym wydaniu będą cennym źródłem informacji oraz inspiracją do podniesienia standardów bezpieczeństwa w miejscu pracy.
Jednym z najważniejszych tematów, które poruszamy w tym numerze, jest nowe rozporządzenie w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym w środowisku pracy. To kolejny krok w walce z zagrożeniami wynikającymi z narażenia na te substancje. Wrzesień to miesiąc, w którym uczniowie i nauczyciele wracają do szkoły. W związku z tym przypominamy też podstawowe zasady organizowania i prowadzenia szkoleń okresowych dla tej grupy zawodowej. Kolejnym tematem, który poruszamy w tym numerze, jest prowadzenie konsultacji z pracownikami w sprawach bhp. Konsultacje są nie tylko obowiązkiem pracodawcy, ale także sposobem na poprawę warunków pracy i zwiększenie zaangażowania pracowników. W tym artykule podpowiadamy między innymi, jak skutecznie prowadzić takie konsultacje.
Przedstawiam sierpniowy numer publikacji „Praktyczne szkolenia BHP”, w którym skupiamy się na kluczowych zagadnieniach mających na celu poprawę warunków pracy i zapewnienie bezpieczeństwa pracowników. W tym wydaniu przygotowaliśmy między innymi artykuł dotyczący procedury zgłoszeń wewnętrznych dokonywanych przez sygnalistów. Przedstawiamy najlepsze praktyki oraz przydatne wskazówki, dzięki którym właściwe przygotowanie procedur stanie się prostsze i bardziej efektywne. Prezentujemy też instruktaż stanowiskowy pielęgniarki, czyli najważniejsze zagadnienia, jakie powinny być uwzględnione w czasie szkolenia. Omawiamy między innymi zasady bezpiecznego wykonywania pracy i zagrożenia na stanowisku pracy.
W imieniu redakcji chciałbym przekazać serdeczne życzenia udanego i relaksującego urlopu. Mamy nadzieję, że okres letniego odpoczynku spełni założone oczekiwania i przyniesie wiele radości oraz niezapomnianych chwil. W lipcowym numerze publikacji „Praktyczne szkolenia BHP” znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Omawiamy między innymi szkolenie okresowe tokarza i frezera – niezwykle istotne z punktu widzenia zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. Kontynuujemy dyskusję na temat zmiany przepisów dotyczących pracy przy monitorach ekranowych. Pomimo wprowadzenia nowych regulacji wciąż budzą one wiele wątpliwości. Dlaczego tak się dzieje? Na te pytania staramy się odpowiedzieć w artykule Dlaczego przepisy o monitorach ekranowych nadal budzą wątpliwość.
Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Już na wstępie życzę zatem niezapomnianych przygód i wyjątkowo relaksujących dni! Nie zapominaj jednak o swoim bezpieczeństwie – tak w pracy, jak i podczas zasłużonego odpoczynku. W tym numerze przeczytasz więc między innymi na temat urlopu… tylko że macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego. Czy można w ich trakcie pracować? Ale to nie koniec! Poruszamy również kwestie szkolenia bhp dla wulkanizatorów w warsztacie samochodowym. Praca ta wymaga szczególnej uwagi i wiedzy. Liczę na to, że informacje i porady, które przedstawiamy, pomogą Ci zapewnić bezpieczne warunki pracy.
Zapraszam do lektury publikacji „Praktyczne szkolenia BHP”. Chciałbym tym razem zwrócić szczególną uwagę na kwestię dotyczącą bezpiecznej pracy w czasie letnich upałów. Pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednie warunki pracy, w tym również odpowiednie nawodnienie dla pracowników. W czasie upałów szczególnie ważne jest zapewnienie dostępu do napojów, które pomogą pracownikom zachować odpowiednie nawodnienie i komfort termiczny. Brak odpowiedniej ilości płynów może prowadzić do odwodnienia, przegrzania organizmu czy nawet udaru cieplnego. Stanowi to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników. Więcej na temat letnich obowiązków pracodawcy przeczytasz w artykule „Pamiętaj o posiłkach i napojach profilaktycznych”.
6 maja obchodzimy Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Dzień ten został ustanowiony przez Komisję Europejską. Jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na kwestie bezpieczeństwa na drogach, w tym zmianę zachowań użytkowników dróg. Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego to część strategii Komisji Europejskiej zmierzającej do zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych. Ten dzień jest też dobrą okazją, aby w czasie szkoleń okresowych informować, edukować i przypominać uczestnikom ruchu drogowego (pracownikom, którzy mają do dyspozycji samochody służbowe), że przestrzeganie przepisów, uprzejmość i cierpliwość, wzajemny szacunek i życzliwość to czynniki, które mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.
Każdy, kto ma psa lub inne zwierzę domowe, na pewno zastanawiał się kiedyś, co zrobić, żeby spędzać z nimi więcej czasu. Pandemia i praca zdalna spowodowały oczywiście, że część tych marzeń mogła się spełnić. Powrót do biura spowodował jednak, że w większości przypadków nasze zwierzęta musiały na nowo przyzwyczaić się do dni spędzanych w samotności. Co ciekawe, według badań przeprowadzonych jeszcze przed pandemią w 2012 roku przez Virginia Commonwealth University, pracownicy, którzy przyprowadzają do pracy swoje psy, mają niższy poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Zostało to zresztą później potwierdzone w kolejnych badaniach naukowych. Czy będzie to zatem wystarczający argument, żeby przychodzić do pracy z psem lub kotem? Co na to przepisy? O tym między innymi w dalszej części numeru.
Fotowoltaika to proces produkcji energii elektrycznej z darmowego i niewyczerpalnego źródła. Słońce stanowi już trzecie co do wielkości źródło energii odnawialnej na świecie (po wodzie i wietrze). Szacuje się, że za kilka lat stanie się drugim największym źródłem OZE. W ostatnich kilku latach obserwujemy bardzo dynamiczny rozwój fotowoltaiki. Z punktu widzenia bhp montaż paneli fotowoltaicznych stanowi nie lada wyzwanie. To nie tylko prace na wysokości czy transportowe (często z użyciem żurawi wieżowych lub samojezdnych, podnośników i rusztowań), ale też prace elektroinstalacyjne stwarzające możliwość wystąpienia zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego. Zapraszam zatem do lektury najnowszego numeru publikacji „Praktyczne szkolenia BHP”, w którym przedstawiamy między innymi kompleksową ocenę ryzyka montera instalacji fotowoltaicznych.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone