Sklep
Jedną z form dokumentującą przeprowadzenie kontroli PIP jest protokół pokontrolny. Dokument ten sporządza inspektor PIP jeżeli w czasie kontroli wykryje nieprawidłowości. Z protokołem tym warto się szczegółowo zapoznać, bowiem nie do końca możemy mieć taki sam pogląd na sytuację jak inspektor i warto czasem zaznaczyć nasze zastrzeżenia. Jednak, jak w prawidłowy sposób wnieść zastrzeżenia do protokołu?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy
Z tego tekstu dowiesz się:
Kontrola PIP w zakładzie pracy zawsze wiąże się ze stresem. Najczęściej obawiamy się wykrycia nieprawidłowości oraz konsekwencji z tego powodu. Jednak zwykle boimy się tego czego nie znamy. Sprawdźmy zatem, z jakich etapów składa się kontrola PIP w zakładzie pracy. Dowiedźmy się również, w jaki sposób inspektor powinien przedstawić nam wyniki swojej pracy. Zobaczmy więc, co składa się na dokumentację pokontrolną sporządzaną przez inspektora PIP.
Ten tekst:
Państwowa Inspekcja Pracy kontrolowała firmę pod kątem bhp, gdzie sprawuję funkcję behapowca. Po podpisaniu protokołu pokontrolnego nie zostałam z nim zapoznana, a wiem, że w protokole były informacje dotyczące bhp. Czy mogę zdecydowanie domagać się protokołu pokontrolnego? Zaznaczam, że był nakaz dotyczący przygotowania zasad pracy operatorów wózków widłowych w magazynie.
Na terenie naszego zakładu prowadzona jest inwestycja. Teren budowy został przekazany firmie X, która posiada podwykonawców. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrolę firmy X, jak i ich podwykonawców. Czy jako właściciel terenu, inwestor mogę zażądać od firmy X, otrzymania protokółu z kontroli PIP?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone