Sklep
Regały magazynowe to standardowe wyposażenie zakładów produkcyjnych oraz hal magazynowych. Ich popularność oraz powszechność użytkowania, może prowadzić do przekonania, że eksploatacja regałów niesie za sobą niewiele zagrożeń. Nic bardziej mylnego. Nieprawidłowe eksploatowanie regałów prowadzi do sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu użytkownika oraz osób znajdujących się w pobliżu. Właściwe rozwiązania zmniejszające ryzyko wystąpienia sytuacji niebezpiecznej podczas eksploatacji regału, należy planować już na etapie projektu, zanim regał zostanie dostarczony i zainstalowany w zakładzie pracy. W tym artykule znajdziesz opis podstawowych zagadnień, które zawsze bierze się pod uwagę przed montażem standardowego regału paletowego oraz w trakcie jego użytkowania.
Początkowy etap, czyli wybór miejsca montażu regału, może wydawać się oczywisty. Często jest to miejsce w części magazynowej blisko doków magazynowych. Natomiast ten etap nie jest „zero – jedynkowy”. Jest kilka istotnych punktów, które należy wziąć pod uwagę wskazując miejsce zainstalowania regału. Poniżej zostały one opisane.
Kamil Szyszkiewicz
Kto może obliczyć nośność regałów magazynowych własnej produkcji?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W rozporządzeniu odnośnie magazynowania widnieje zapis: "zapewnić, aby masa składowanego ładunku, łącznie z masą urządzeń przeznaczonych do jego składowania i transportu nie przekraczała dopuszczalnego obciążenia podłóg i stropów, na których odbywa się składowanie". W naszej firmie mamy magazyny wysokiego składowania. Skąd mam wziąć informację o dopuszczalnym obciążeniu podłóg? Czy w tym przypadku jest to konieczne?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W jaki sposób można określić nośność regałów wykonanych z drewna? Dodam że są to regały wykonane ok 20 lat temu i służą na zapleczu kuchni do przechowywania rożnych przedmiotów np. garnków, sprzętu kuchennego i itp. Wykonane zostały samodzielnie przez ówczesnych pracowników gospodarczych i nie posiadają żadnych oznaczeń.
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy istnieją przepisy prawne mówiące wprost o konieczności dokonywania przeglądów wizualnych regałów wysokiego składowania?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone