Sklep
Milczenie ustawodawcy w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych co do zbiegu prawa do renty rodzinnej wypadkowej z emeryturą (…) nie może być odczytane jako regulacja „zupełna" w takim rozumieniu, że wynika z niego wyjątek od zasady pobierania jednego świadczenia pozwalający na nieograniczone pobieranie dwóch świadczeń – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 27 kwietnia 2004 r., sygn. akt II UK 292/03.
Aneta Mościcka
Renta rodzinna z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje uprawnionym członkom rodziny ubezpieczonego, który zmarł wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jeżeli pracujący nie pozostawał w stosunku pracy i doznał obrażeń w pracy skutkujących śmiercią, wdowie po nim nie przysługuje prawo do renty rodzinnej, ponieważ jego śmierć jej nie nastąpiła wskutek wypadku przy pracy – orzekł Sąd Apelacyjny w Łodzi.
O odpowiedzialności ZUS za nieterminową wypłatą renty rodzinnej nie można mówić, gdy rozstrzygnięcie sprawy w postępowaniu odwoławczym przed sądem było uzasadnione ustaleniami, które nie były i nie mogły być znane Zakładowi z uwagi na ograniczenia dowodowe obowiązujące w postępowaniu przed tym organem – orzekł Sąd Apelacyjny w Łodzi.
Nie każdy wyjazd osoby prowadzącej działalność gospodarczą oznacza jednocześnie wykonywanie zwykłych czynności związanych z jej prowadzeniem. Skoro śmierć ubezpieczonego nie pozostaje w związku czasowym, miejscowym i funkcjonalnym z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, to nie powstaje prawo do rodzinnej renty wypadkowej. Oceny tej nie zmienia fakt, że prowadzenie działalności pozarolniczej w zakresie usług budowlanych ma charakter mobilny i może być ona wykonywana w różnych miejscach i czasie – orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku.
Przywrócenie zapisu, przewidującego prawo do renty rodzinnej z ubezpieczenia wypadkowego wdowie po górniku, który zmarł na skutek wypadku przy pracy - przewiduje złożony w Sejmie poselski projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Aneta Mościckadziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone