Sklep
W pierwszej pomocy nagłe dolegliwości związane z sercem są określane jako bóle w klatce piersiowej. Na poziomie pierwszej pomocy nie ma potrzeby rozróżniania zachorowań typu zawał lub inne jednostki chorobowe związane z nieprawidłową pracą serca ze względu na to, że postępowanie we wszystkich przypadkach będzie takie samo.
Czy jest zapis w przepisach prawa polskiego o czasie ważności szkolenia z udzielania pierwszej pomocy? Jak często trzeba powtarzać takie szkolenie? Czy taki zapis jest tylko w dyrektywach unijnych - 2 lata?
Mariusz Foremniak specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Czy osoba w zakładzie pracy wyznaczona do udzielenia pierwszej pomocy może być jednocześnie osobą wyznaczoną do przeprowadzania ewakuacji podczas pożaru?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy lekarz lub pielęgniarka mogą prowadzić szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej dla osób wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy w zakładzie pracy?
W zakładzie pracy, w którym pełnię obowiązki służby bhp muszę wyznaczyć osobę odpowiedzialną za udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Jeden z pracowników posiada uprawnienia ratownika drogowego wydane w 2002 r. przez szkołę policyjną. Czy taka osoba ze wskazanymi uprawnieniami może zostać wyznaczona jako odpowiedzialna za udzielanie pierwszej pomocy, czy też musi odbyć jeszcze dodatkowe szkolenie z zakresu pierwszej pomocy?
Anna Błażejczyk Specjalista w Ministerstwie Zdrowia
Czy pracownika służby bhp można wyznaczyć do udzielania pierwszej pomocy; jaki jest zakres obowiązków pracownika wyznaczonego do udzielania pierwszej pomocy i jak te obowiązki mają się do obowiązku pracodawcy zapewnienia pierwszej pomocy pracownikom w nagłych wypadkach?
W szpitalu jest zatrudnionych 234 pracowników. Ilu z nich i na jakich stanowiskach powinno być przeszkolonych do udzielania pierwszej pomocy?
Anna BłażejczykSpecjalista w Ministerstwie Zdrowia
W firmie, w której pracuję został zakupiony defibrylator. Sprzęt został przekazany przez przedstawiciela firmy, który również przeprowadził 3 godzinne szkolenie z eksploatacji i obsługi tego sprzętu. W szkoleniu uczestniczyli pracownicy, którzy ukończyli dodatkowo 12-godzinne szkolenie z pierwszej pomocy. Czy pracownicy są upoważnieni do użytkowania tego sprzętu, czy muszą przejść dodatkowe szkolenie może pod okiem lekarza?
Anna Błażejczykspecjalista w DepartamencieNadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone