Sklep
Coraz więcej firm decyduje się na zakup defibrylatora. Pracownicy służby BHP, dbający o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, zachęcają swoich pracodawców do kupna przenośnych defibrylatorów - AED. Jednak zanim do takiego zakupu dojdzie często rodzą się pytania, pracowników hr, księgowości, pracodawców:
czy to urządzenie jest nam potrzebne?
czy to jest drogie urządzenie?
czy ktoś to będzie umiał użyć poprawnie?
czym się kierować przy ich wyborze?
Odpowiedzi na ten pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Mariusz Foremniak
Gł. specjalista ds. bhp, ratownik KPP
Niebawem ma ukazać się rozporządzenie ministra zdrowia regulujące kwestie szczegółowego wykazu czynności zawodowych osób wykonujących niektóre zawody medyczne. Wśród zadań zawodowych znajdzie się m.in. udzielanie pierwszej pomocy w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego. Prawidłowa reakcja na stan zagrożenia życia nie będzie już więc tylko obowiązkiem moralnym, ale również zawodowym. Zasadniczego znaczenia nabiera rola szkoleń z udzielania pierwszej pomocy.
Jak szybko ocenić stan poszkodowanego?
Adam M. Pietrzak specjalista z zakresu anestezjologii i medycyny ratunkowej, członek Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Polskiego Towarzystwa Medycyny
Jak ratować osobę, u której wystąpił wstrząs uczuleniowy?
Adam M. Pietrzak lekarz anestezjolog, członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej
Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie środków niezbędnych do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach oraz zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników. Wiąże się to z koniecznością wyznaczenia pracowników bezpośrednio odpowiedzialnych za te zadania. Zastanówmy się, czy dopuszczalne jest aby jedna osoba wykonywała zarówno zadania z zakresu udzielania pierwszej pomocy, jak również ewakuacji?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Z roku na rok rośnie świadomość dotycząca konieczności dostępu do defibrylatorów w miejscach publicznych, również w miejscu pracy. Jak wynika z badań w 34 % organizacji, które zainstalowały u siebie takie urządzenia, co najmniej raz skorzystano z nich w celu ratowania życia. Podkreślmy, że prawdopodobieństwo uratowania życia przy wykorzystaniu defibrylatora wyraźnie wzrasta – aż do 70 % poszkodowanych. Czy w Twojej firmie jest defibrylatora AED?
Pracownicy szkoły podlegają przeszkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Tak brzmi całokształt obecnej regulacji zawartej w rozporządzeniu w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Niewiele z tego wynika – co daje szerokie pole do popisu w kwestiach interpretacji wspomnianego przepisu, jak i jego praktycznego stosowania.
Jeśli w zakładzie pracy jest wyznaczony pracownik do udzielania pierwszej pomocy, ale ktoś inny jest świadkiem wypadku, to jaka jest procedura udzielania pierwszej pomocy? Czy w pełni udziela jej świadek? Czy wzywa on osobę wyznaczoną i w tym czasie udziela doraźnej pomocy?
Prawnik, ekspert prawa pracy
Bank Zachodni WBK SA od wielu lat prowadzi świadomą politykę bhp. Podejmowane działania nie ograniczają się tylko do spełniania minimalnych wymagań określonych w przepisach. Bank uruchomił w wewnętrznej sieci portal dla pracowników o tematyce szeroko pojętego bezpieczeństwa. Prowadzi również warsztaty z pierwszej pomocy dla wszystkich pracowników. Poznaj szczegóły projektu.
Marek Wiradyrektor ds. bezpieczeństwa i higieny pracy w BZ WBK SA
Czy w przychodni NZOZ, jako osoby wyznaczone do udzielania pierwszej pomocy mogą być wyznaczone pielęgniarki oraz lekarze zatrudnieni na podstawie umowy o pracę? Czy obowiązkowo muszą przejść szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej?
Anna M. Błażejczykprawnik, specjalista zakresu ochrony zdrowia oraz prawa medycznego,były ekspert Ministerstwa Zdrowia
Kto może przeprowadzić szkolenie wyznaczonych pracowników z zakresu udzielania pierwszej pomocy w zakładzie pracy? Czy ukończenie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy, oraz uzyskanie tytułu ratownika uprawnia osobę do prowadzenia takiego szkolenia?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Czy w centrum rehabilitacyjnym, gdzie pracują lekarze i pielęgniarki musi być przenośna apteczka pierwszej pomocy?
Kinga Grodzicka-Lisek
Zgodnie z przepisami w jednostce macierzystej Firmy -A wyznaczono osoby do udzielania pierwszej pomocy. Natomiast Firma -A w ramach zawartych umów świadczy usługi u klientów zewnętrznych w rożnych zakładach. Kto ma zapewnić osobę do udzielania pierwszej pomocy wobec tych pracowników którzy wykonują pracę w zakładach zewnętrznych? Czy ma to zrobić Firma -A, z osób świadczących te usługi, czy też winien to zrobić klient zewnętrzny, zakład, w którym pracownicy firmy A wykonują pracę?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone