Sklep
Pracownik na stanowisku przedstawiciela handlowego przewrócił się po wyjściu z domu (przy dojściu do samochodu służbowego). Jak rozpatrywać ten przypadek? Czy jest to wypadek w drodze do pracy czy wypadek w pracy? Proszę również o podanie definicji czasu pracy takiego pracownika, ponieważ pracuje poza siedzibą firmy więc nie ma określonego jednego, stałego miejsca w którym wykonuję pracę?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Wyszłam rano z domu do pracy (szłam do samochodu koleżanki, która po mnie przyjechała) i na schodach zewnętrznych lewa noga wywinęła się i doznałam urazu - zerwałam wiązadła w kolanie. Nałożono gips na 3 tygodnie. Zgłosiłam to w zakładzie pracy. Świadkiem zdarzenia jest koleżanka, z którą dojeżdżałam. Pracownik naszej służby bhp powiedział, że nie jest to wypadek w drodze do pracy. Na razie nie mam uzasadnienia. Jeżeli zdarzenie nie zostanie uznane jako wypadek w drodze do pracy, to gdzie mam się odwołać?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Pracownica udając się do pracy pojechała w przeciwnym kierunku do apteki po leki dla dziecka, następnie zawróciła i udawała się do pracy. Włączając się do ruchu z drogi podporządkowanej nie dostosowała prędkości do panujących warunków atmosferycznych (było ślisko) i wpadła do rowu. Otwierająca się w aucie poduszka powietrzna złamała jej nos. Na miejscu była policja która wręczyła pracownicy mandat i punkty karne za niedostosowanie prędkości i spowodowanie kolizji drogowej. Czy, mimo przerwy w drodze (jazda w przeciwnym kierunku niż droga do pracy) i spowodowania wypadku przez pracownicę, zdarzenie to należy rozpatrywać jako wypadek w drodze do pracy?
Kto płaci za wypadek w drodze do pracy, pracodawca czy ZUS? A także od którego dnia?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Pracownica uległa wypadkowi w drodze z domu do pracy. Została sporządzona karta wypadku w terminie 14 dni a zdarzenie zostało uznane za wypadek w drodze do pracy. Pracownica domaga się jednorazowego odszkodowania. Wiem, że jednorazowe odszkodowanie przysługuje za wypadek przy pracy. Czy mamy dokumentacje przesyłać do ZUS-u?
Proszę o informację, czy za wypadek przy pracy można uznać zdarzenie, które miało miejsce w budynku gdzie mieści się zakład pracy a nie na jego terenie? Konkretnie chodzi o poślizgnięcie się pracownika i złamanie przez niego nogi w holu gdzie mieszczą się windy.
Mariusz Foremniak specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Kobieta przechodziła w niedozwolonym miejscu przed wejściem do zakładu pracy, chciała zdążyć przed opuszczanym już szlabanem, który uderzył ją w głowę. Czy to zdarzenie wypadkowe należy uznać za wypadek w drodze do pracy?
Jan Piórospecjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Nauczycielka przyjechała do pracy samochodem, który zaparkowała na parkingu przy szkole. Wysiadła z samochodu, zamknęła drzwi i udała się w kierunku budynku szkoły. Po przejściu kilku kroków, odwróciła się i spojrzała na swój samochód czy zaparkowała go zgodnie z przepisami. Następnie ponownie skierowała się do szkoły. W tym momencie uderzyła twarzą w słup latarni. W wyniku czego doznała obrażeń twarzy w formie licznych zadrapań. Świadkowie wezwali pogotowie, które udzieliło poszkodowanej pomocy, a lekarz wystawił jej zwolnienie lekarskie na dwa dni. Czy można to zdarzenie zakwalifikować jako wypadek w drodze do pracy?
Jan M. Piór specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Pracownicy firmy są zatrudnieni w firmie w Polsce jednak wykonują zadania poza jej granicami. Raz na 6 tygodni jadą do Polski. Wyjazd jest zwykle w piątek po godzinach pracy, a powrót z poniedziałku na wtorek, W poniedziałek pracownicy mają dzień urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego. Prace rozpoczynają we wtorek. Czy w sytuacji potencjalnego wypadku drogowego w trakcie drogi do Polski i z powrotem, zdarzenie będzie można uznać za wypadek w drodze do pracy /z pracy do domu, biorąc pod uwagę również czas podróży w poniedziałek gdy pracownicy są na urlopie?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Wypadek miał miejsce podczas podróży służbowej. Miejscem pracy poszkodowanego stanowi teren całej polski. Miejsce zamieszkania Kraków. W dniu 10 lipca pracownik wyjechał z domu do Gdańska celem przeprowadzenia inwentaryzacji w sklepie. Po przeprowadzonej inwentaryzacji udał się do Gdyni celem noclegu u rodziny. Następnego dnia miał wracać do miejsca zamieszkania. Podczas załadunku bagaży do samochodu potknął się i uległ wypadkowi.
Jan M. Piórospecjalista w zakresie prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Kto ma wykonać dokumentację wypadku w drodze do pracy? Jaka jest tu rola służby bhp?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Proszę o wyjaśnienie, czy wypadek, który miał miejsce w drodze z szatni na parking zakładowy (ogrodzony teren zakładu) zaraz po zakończeniu pracy można zakwalifikować jako wypadek przy pracy zgodnie z ustawą o wypadkach przy pracy? Jeżeli miałby to być wypadek w drodze z pracy, to definicja tego wypadku określa miejsce zdarzenia od bramy zakładu do drzwi mieszkania pracownika. Przyjmuje się pojęcie "zakończenia pracy" jako ustanie związku z pracą, co ma zdecydowany wpływ na kwalifikację wypadku. Pracodawca zaś ponosi odpowiedzialność za stan dróg i parkingów na jego terenie a pracownik po zakończeniu pracy zmuszony jest do przechodzenia określonymi drogami na zewnątrz terenu zakładu lub na wyznaczony parking. Moim zdaniem istnieje w tej sytuacji nadal związek z pracą, jako czynność niezbędna i konieczna.
W jaki sposób rejestrować i badać zdarzenia bezurazowe?
Jacek Krajewski nadinspektor pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy Państwowej Inspekcji Pracy w Łodzi
Czy wypadek samochodowy w drodze z budowy do stałego miejsca zamieszkania należy traktować jako wypadek przy pracy, czy w drodze do/z pracy.
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Pracownik uległ wypadkowi na prostej drodze, wykrzywiła mu się noga w półbucie (obcas ok. 8-10cm) w wyniku czego doznał urazu kostki. Jak taki wypadek zakwalifikować? Czy uznać za wypadek przy pracy? Nadmieniam, że jest to pracownik biurowy, który przemieszczał się z jednego pomieszczenia do drugiego.
Anna Błażejczykspecjalista w DepartamencieNadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone