Sklep
Pracownikowi został oddelegowany do pracy zdalnej w swoim domu. Mieszka w bloku. Pracę powinien świadczyć w godzinach 8.00 – 16.00. Około godziny 8.30 wyszedł z mieszkania i udał się do swojego samochodu stojącego na parkingu przed blokiem po cenniki produktów. Dochodząc do samochodu poślizgnął się i upadł. Skutkiem było złamanie kości uda. Nie było świadków zdarzenia. Czy taki wypadek pracownika wykonującego pracę zdalną ma znamiona wypadku przy pracy?
Natalia Sidor
Starszy Specjalista ds. BHP
Związek wypadku z pracą należy rozpatrywać w kategoriach jedności miejsca i czasu wykonywania pracy, obowiązków wynikających lub związanych z zawartym stosunkiem obligacyjnym oraz zaistniałego zdarzenia wypadkowego. W celu stwierdzenia istnienia lub zerwania związku z pracą decydujące znaczenie ma zachowanie się pracownika, który uległ wypadkowi orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 11 sierpnia 1994 r. sygn. akt II PRN 1/94.
O uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy decyduje związek z pracą, który należy ujmować szeroko. Nie można twierdzić, że nastąpiło zerwanie związku z pracą zdarzeń nagłych wywołanych przyczyną zewnętrzną, którym pracownik ulega w związku z udziałem w strajku. Za wypadek przy pracy należy uznać nagłą, wywołaną przyczyną zewnętrzną samobójczą śmierć pracownika pozostającą w związku z pracą – orzekł Sąd Okręgowy w Białymstoku.
Aneta Mościckadziennikarz, prawnik,specjalista w zakresie prawa pracy
Pracownik po zakończeniu pracy wyszedł z budynku zakładu pracy tylnym wyjściem (na ogrodzony plac zakładowy) i udał się do swojego prywatnego samochodu, który był zaparkowany na tym placu. Ponieważ w ciągu dnia padał śnieg, pracownik przed wyjazdem musiał odśnieżyć samochód. W trakcie wykonywania tej czynności pracownik poślizgną się i upadł doznając urazu. Proszę mi podpowiedzieć: Czy to zdarzenie należy kwalifikować jako wypadek przy pracy, czy jako wypadek w drodze z pracy?
Jan Pióro
specjalista w dziedzinie
bezpieczeństwa i higieny pracy
Jeżeli pracownik-kierowca podczas podróży służbowej powierzył prowadzenie pojazdu osobie trzeciej, która z nim podróżowała i ta osoba postronna spowodowała wypadek samochodowy, nie można uznać tego zdarzenia za wypadek przy pracy. Pracownik zerwał związek z pracą, przy czym nie wystąpiły sytuacje usprawiedliwiające nieświadczenie pracy, takie jak przestój lub przerwa w pracy. W konsekwencji pracownik nie ma prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu, przyznawanego w razie wypadku przy pracy – orzekł Sąd Najwyższy.
Aneta Mościcka
Pracownik podczas meczu piłki nożnej doznał złamania obojczyka. Mecz był treningiem przed międzyzakładowymi zawodami, w których poszkodowany miał reprezentować pracodawcę i był zorganizowany przez pracodawcę. Pracownik na ten mecz przyszedł dobrowolnie, bez żadnego skierowania i poza godzinami pracy. Czy istnieje w tej sytuacji związek z pracą?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone