Wypadek pracownika wykonującego pracę zdalną – jakie musi spełniać przesłanki

Pracownikowi został oddelegowany do pracy zdalnej w swoim domu. Mieszka w bloku. Pracę powinien świadczyć w godzinach 8.00 – 16.00. Około godziny 8.30 wyszedł z mieszkania i udał się do swojego samochodu stojącego na parkingu przed blokiem po cenniki produktów. Dochodząc do samochodu poślizgnął się i upadł. Skutkiem było złamanie kości uda. Nie było świadków zdarzenia. Czy taki wypadek pracownika wykonującego pracę zdalną ma znamiona wypadku przy pracy?
Opisana sytuacja bezsprzecznie spełnia trzy z czterech warunków koniecznych do uznania zdarzenia jako wypadek przy pracy. Jest to:
-
zdarzenie nagłe,
-
przyczyna zewnętrzna,
-
uraz.
Przy analizowaniu opisanego zdarzenia kluczowe jest ustalenie, czy miał on związek z pracą. Na podstawie dostarczonych informacji można uznać, że zdarzenie nosi znamiona wypadku przy pracy. Natomiast wymaga ono jeszcze indywidualnej analizy, przede wszystkim pod kątem oceny specyfiki pracy.
Zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych wypadkiem przy pracy jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć które nastąpiło w związku z pracą. Określone zdarzenie może być zakwalifikowane, jako wypadek przy pracy jedynie wówczas, gdy spełnia równocześnie wszystkie cztery warunki podane w definicji.
Na podstawie przedstawionego opisu można stwierdzić, że trzy pierwsze przesłanki zostały spełnione, tj.:
-
zdarzenie nagłe – sytuacja wydarzyła się nieoczekiwanie i w ciągu jednego dnia pracy;
-
przyczyna zewnętrzna – czyli ta pochodząca spoza organizmu poszkodowanego, w tym przypadku jest to prawdopodobnie śliska nawierzchnia;
-
uraz – złamanie kości uda.
W związku z powyższym przy analizowaniu opisanego zdarzenia kluczowym jest przede wszystkim ustalenie czy miało ono związek z pracą. Zgodnie ze wspomnianym wcześniej aktem prawnym wypadek przy pracy może nastąpić:
-
podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
-
podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
-
w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
We wskazanym przypadku zespół powypadkowy przede wszystkim powinien ocenić specyfikę pracy. Ustalić czy cenniki produktów są pracownikowi potrzebne do wykonywania pracy zdalnej lub były potrzebne w dniu wypadku. Jeśli tak, na podstawie dostarczonych informacji można założyć, że pójście do samochodu po cenniki produktów było związane z pracą i prawdopodobnie niezbędne do wypełnienia obowiązków pracownika podczas pracy zdalnej. Poszkodowany poszedł do samochodu działając na rzecz pracodawcy i mając na celu wypełnienie swoich obowiązków względem niego.
Komentarz eksperta:
Sytuacja byłaby inna, gdyby pracownik poszedł do samochodu po cenniki produktów ze względów prywatnych. Nie opisano branży i jej specyfiki. Takim powodem mogłoby być np. sprawdzenie cennika produktów w celu udostępnienia go członkowi rodziny lub chęć porównania cen danych produktów w różnych firmach, w tym w tej dla której pracuje poszkodowany dla własnych potrzeb itp. Wtedy mimo świadczenia pracy w godzinach 8:00-16:00 takie zdarzenie nie ma związku z pracą i nie może być uznane za wypadek przy pracy.
W związku z powyższym i na podstawie dostarczonych informacji można stwierdzić, że zdarzenie może mieć znamiona wypadku przy pracy. Natomiast sytuacja wymaga jeszcze indywidualnej analizy, przede wszystkim pod kątem oceny specyfiki pracy.
Polecamy: Wskazówki, jak przeprowadzić postępowanie powypadkowe w razie wypadku pracownika zdalnego>>>
Natalia Sidor
Starszy Specjalista ds. BHP

Absolwentka poznańskich uczelni wyższych: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Wyższej Szkoły Logistyki. Magister ochrony środowiska, ukończyła również studia podyplomowe z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Od ponad 5 lat zdobywa doświadczenie w służbie bhp w firmach produkcyjnych o wysokich standardach bhp i kulturze bezpieczeństwa (m.in. branża motoryzacyjna). Miała okazję skutecznie wdrożyć systemy zarządzania: ISO 14001:2015 (dot. ochrony środowiska) oraz ISO 45001:2018 (dot. bezpieczeństwa i higieny pracy) w firmach międzynarodowych.
Inne artykuły w kategorii Wypadki i choroby
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Ręczne prace transportowe – zasady bhp »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.