13 substancji rakotwórczych wobec których zaostrzą się normy NDS

Magdalena Pokrzycka-Walczak
Magdalena Pokrzycka-Walczak
23.05.2016AKTUALNE

13 substancji rakotwórczych wobec których zaostrzą się normy NDS

Komisja Europejska przedłożyła właśnie propozycje zmian w dyrektywie dotyczącej czynników rakotwórczych i mutagenów. Dzięki bardziej rygorystycznym niż dotąd, przepisom będzie możliwe ograniczenie narażenia pracowników na 13 substancji rakotwórczych. Zobacz o jakie substancje chodzi i do jakich branż odnoszą się proponowane zmiany.

Główną przyczyną zgonów pracowników w Unii Europejskiej są nowotwory – stanowią 53 proc. wszystkich przypadków. Dlatego są one największym ryzykiem dla zdrowia osób pracujących we wszystkich krajach UE.

Komisja Europejska określiła ryzyko związane z 13 substancjami rakotwórczymi, uwzględniając nowe substancje lub dostosowując dotychczasowe wartości dopuszczalnych stężeń w dyrektywie dotyczącej czynników rakotwórczych i mutagenów. Propozycje ujęte we wniosku KE poprzedziły badania naukowe i szeroka dyskusja ze środowiskiem naukowców, pracodawców, pracowników, przedstawicieli państw członkowskich oraz inspektorów pracy.

Przykładem rakotwórczego czynnika chemicznego, który jest brany pod uwagę w nowych przepisach jest krzemionka krystaliczna w formie pyłu respirabilnego. Komisja proponuje ująć ją w dyrektywie jako substancję powstałą – jako pył – w wyniku tzw. procesów górniczych, wydobywania węgla lub drążenia tuneli. Pył to również efekt cięcia, kruszenia i rozdrabiania materiałów zawierających krzem, takich jak beton, cegły czy skały.

Zdaniem Marianne Thyssen (unijna komisarz odpowiedzialna za zatrudnienie, sprawy społeczne, umiejętności i mobilność pracowników) – Przedłożony wniosek legislacyjny pozwoli nam ocalić życie 100 tys. osób w ciągu najbliższych 50 lat. Ochrona pracowników leży u podstaw zaangażowania Komisji na rzecz silnego europejskiego modelu społecznego. – mówi M. Thyssen.

Warto wprowadzić regulacje wewnętrzne i współpracować z pracownikami

Są europejskie firmy, które dokładnie kontrolują stężenie tej substancji chemicznej w powietrzu. Osiągnęły to dzięki podpisaniu specjalnych porozumień między partnerami społecznymi, w tym związkami zawodowymi.

Ważne

Pył krzemionkowy jest główną przyczyną chorób płuc, przede wszystkim krzemicy i raka płuc.

Wniosek KE umożliwi zapewnienie ochrony pracowników na terenie całej Unii, przede wszystkim w sektorze budowlanym. Warto podkreślić, że w sektorze tym pracuje niemal 70 proc. wszystkich osób, narażonych na działanie krzemionki krystalicznej.

Dzięki wprowadzeniu dopuszczalnych wartości KE chce zmniejszyć liczbę przypadków nowotworowych chorób zawodowych. Ma to osiągnąć dzięki określeniu takich samych warunków prowadzenia działalności oraz wskazanie wspólnego celu dla

  • pracodawców,
  • pracowników,
  • organów krajowych ale także
  • partnerów społecznych.

Doprowadzi to do spójności ogólnounijnych przepisów i zasad w zakresie bhp.

Wniosek legislacyjny KE to szansa na osiągnięcie bardziej skutecznego systemu ochrony zdrowia pracowników oraz zapewnienie sprawiedliwych warunków pracy i bezpieczeństwa na jednolitym rynku UE. 

Rygorystyczne zasady bhp w zakresie warunków szkodliwych to szansa i konieczność

Niestety choroby nowotworowe są drugą najczęstszą przyczyną zgonów w większości krajów rozwiniętych.W państwach UE znajdują się jednak na niechlubnym, pierwszym miejscu, wśród przyczyn śmiertelności, wywołanych czynnikami, związanymi z pracą zawodową. Kolejne dwa miejsca zajmują choroby układu krążenia (28 proc.) oraz układu oddechowego (6 proc.).

Jak alarmują lekarze już samo narażenie na działanie niektórych środków chemicznych w miejscu pracy, np. w laboratorium lub szpitalu, może być przyczyną powstawania nowotworu. Jednak – jak wskazują specjaliści – trudno jest jednoznacznie wykazać bezpośredni związek szkodliwych warunków w pracy i wykrycia konkretnej jednostki chorobowej, ze względu na złożoną naturę chorób nowotworowych. Nie ma natomiast wątpliwości, że można i trzeba tworzyć warunki, które zmniejszą lub wyeliminują zagrożenia dla zdrowia pracowników.

Warto już dziś – a dotyczy to głównie firm budowlanych i produkcyjnych – zidentyfikować stan zagrożenia pracowników ze względu na potencjalne czynniki chorobotwórcze. Trzeba też wprowadzić rygorystyczne zasady bhp, dotyczące nie tylko środowiska pracy, ale także samych pracowników. Można je realizować np. poprzez wprowadzenie dodatkowych metod ochrony i częstych badań lekarskich, co pozwoli na szybsze wykryć pierwsze symptomy chorób i jak wdrożenie leczenia.

Ważne

Inwestycja w nowoczesne zabezpieczenia i instrumenty kontroli stanu zagrożenia to istotny element strategii rozwoju firmy. Ale może także stać się – przy aplikowaniu o fundusze unijne na rozwój – argumentem wyróżniającym i decydującym, o przyznaniu dofinansowania.

Już w 2004 roku UE przyjęła dyrektywę w sprawie czynników rakotwórczych i mutagenów. Określa ona działania, jakie należy podejmować w celu wyeliminowania lub zmniejszenia narażenia na rakotwórcze czynniki chemiczne. Chodzi także o wsparcie w zapobieganiu chorobom nowotworowym spowodowanym pracą zawodową i innym schorzeniom przewlekłym.

W celu określenia wartości dopuszczalnych dla substancji rakotwórczych wskazanych w dyrektywie, niezbędna była ocena naukowa i gospodarcza ponad 20 istotnych substancji chemicznych.

Ważne

Na wspólnym rynku UE około 20 mln pracowników narażonych jest na występowanie i możliwe negatywne skutki wchłaniania przez organizm przynajmniej jednej z tych substancji.

Komisja Europejska wybrała 13 spośród 20 substancji rakotwórczych, takich jak wspomniana krzemionka krystaliczna, związki chromu, pyły drewna twardego czy hydrazyna. Liczba narażonych na działanie tych substancji pracowników jest bardzo wysoka.

Autor: 

Magdalena Pokrzycka-Walczak

Autor
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Ekonomistka, dziennikarka, absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół zagadnień psychologicznych w zakresie bhp, głównie w obszarach ochrony zdrowia i transportu.