Albo są przeciwwskazania do wykonywania pracy albo ich nie ma

28.05.2014AKTUALNE

Orzeczenie lekarskie wydane po zakończeniu badania profilaktycznego nie może określać warunkowej przydatności do pracy. Powinno stwierdzać albo brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na danym stanowisku pracy, albo istnienie takich przeciwwskazań.

Jednym z podstawowych wymagań nakładanych przez przepisy na pracodawcę jest zakaz dopuszczenia do pracy pracownika nie posiadającego aktualnego orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Orzeczenie takie wydaje lekarz po przeprowadzeniu badań lekarskich – odpowiednio wstępnych, okresowych lub kontrolnych.

Należy pamiętać, że aktualne orzeczenie lekarskie stwierdza stan zdrowia pracownika w dacie, w której ma być dopuszczony do pracy i obowiązuje w okresie w nim wymienionym. Jeżeli jednak wystąpią w tym okresie zdarzenia mogące wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika automatycznie orzeczenie staje się nieaktualne. Stwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku 18 grudnia 2002 r. (sygn. akt I PK 44/02, OSNP 2004/12/209).

Wstępne badania lekarskie, w zależności od okoliczności, mogą trwać nawet kilka dni. Trzeba tu mieć na uwadze, że orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do zatrudnienia na określonym stanowisku pracy powinno być doręczone pracodawcy nie później niż w dniu podpisania umowy o pracę, a najlepiej przed tym dniem.

Autor: 

Jan M. Pióro - specjalista w zakresie prawa pracy


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.