Badania psychologiczne strażników Straży Marszałkowskiej

17.04.2014AKTUALNE

1 maja 2014 r. zmieniają się przepisy ustawy o Biurze Ochrony Rządu. Zgodnie z nowelizacją strażnicy Straży Marszałkowskiej będą przechodzić obowiązkowe badania psychologiczne. Do uzgodnień międzyresortowych trafił projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie badań psychologicznych strażników Straży Marszałkowskiej oraz kandydatów na strażników, który określa zakres i tryb przeprowadzania badań oraz podmioty uprawnione do ich przeprowadzania.

Zgodnie z zapisami projektu z 9 kwietnia 2014 r. podmiotami uprawnionymi do przeprowadzania badań psychologicznych są psycholodzy upoważnieni do przeprowadzania badań psychologicznych na podstawie ustawy z 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 576 ze zm.).

Zakres badania psychologicznego

Projekt rozporządzenia przewiduje, że badanie psychologiczne obejmuje:

  1. określenie sprawności intelektualnej,

  2. ocenę osobowości, z uwzględnieniem funkcjonowania psychologicznego w trudnych sytuacjach;

  3. określenie dojrzałości społecznej i emocjonalnej

z zastrzeżeniem, że psycholog przeprowadzający badanie może poszerzyć jego zakres o dodatkowe elementy badawcze, jeśli uzna to za niezbędne dla prawidłowej oceny funkcjonowania psychologicznego osoby badanej.

Potrzebne skierowanie

Badanie psychologiczne przeprowadzane jest na podstawie skierowania wydanego przez Szefa Kancelarii Sejmu po sprawdzeniu tożsamości osoby badanej. Wzór takiego skierowania określają przepisy rozporządzenie ministra zdrowia z 14 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów dokumentacji badań i orzeczeń psychologicznych, sposobu jej prowadzenia, przechowywania i udostępniania oraz wzorów stosowanych dokumentów (Dz.U. nr 131, poz. 888).

Po badaniu orzeczenie

Na podstawie wyników badań psycholog upoważniony wydaje orzeczenie psychologiczne, w którym stwierdza istnienie lub brak przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania czynności strażnika Straży Marszałkowskiej. Orzeczenie wydaje się osobie badanej, a drugi egzemplarz dołącza się do dokumentacji psychologicznej osoby badanej. Jeżeli zostało wydane negatywne orzeczenie psychologiczne, to trzeci egzemplarz tego orzeczenia przekazuje się Szefowi Kancelarii Sejmu.

Od orzeczenia psychologicznego przysługuje osobie badanej oraz Szefowi Kancelarii Sejmu odwołanie wnoszone na piśmie (wraz z uzasadnieniem), w terminie 30 dni od dnia doręczenia orzeczenia.

Słowa kluczowe:
badania psychologiczne


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.