Będzie nowy wzór książki operatora maszyn roboczych.

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
01.08.2019AKTUALNE

Będzie nowy wzór książki operatora maszyn roboczych.

W celu ukrócenia fałszowania książki operatora maszyn roboczych i przy okazji zmiany dotychczasowej nazwy Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie, resort przedsiębiorczości i technologii przygotował nowy wzór tego dokumentu. Już tylko z nazwy będzie to książeczka gdyż faktycznie dokument ten przybierze formę plastikowej karty, której nowy wzór będzie ściśle określony. Już dziś możesz zobaczyć, jak będzie wyglądać nowa „książka operatora”.

Właśnie do opiniowania trafił projekt rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. Jego celem jest:

  1. dostosowaniem treści przepisów rozporządzenia do obowiązującej od 1 kwietnia 2019 r. ustawy z 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz (Dz. U. poz. 534) oraz

  2. określenie nowego wzoru książki operatora, o której mowa w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

Maszyny i inne urządzenia techniczne do robót ziemnych, budowlanych i drogowych, mogą być obsługiwane wyłącznie przez osoby, które ukończyły i uzyskały pozytywny wynik ze sprawdzianu przeprowadzonego przez komisję powołana przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Osoba, która uzyskała pozytywny wynik ze sprawdzianu otrzymuje świadectwo oraz uzyskuje wpis do książki operatora. Wzór książki operatora określa załącznik nr 2 do rozporządzenia. Obecnie książka operatora jest w formie składanej papierowej książki o określonych w opisie (znajdującym się we wzorze dotychczasowego załącznika) wymiarach i kolorystyce poszczególnych stron.

Jak się okazuje proceder fałszownia wpisów uprawnień do książki operatora, a także fałszowania całych książek operatora jest zjawiskiem coraz częstszym. Zdarzają się zarówno przypadki dopisania uprawnień, jak i podrabiania pieczęci suchej, fałszowania pieczęci i podpisów przewodniczących komisji egzaminacyjnych.

Od początku 2015 r. do ok. połowy 2019 r. Instytut Mechanizacji, Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie (IMBiGS) poinformował o 69 przypadkach wszczęcia postępowania o sfałszowanie książek operatorów.

Fałszerstwa wychodzą na jaw najczęściej podczas weryfikacji uprawnień przez służby bezpieczeństwa pracy lub przy weryfikacji uprawnień osób przystępujących do kolejnych egzaminów na uprawnienia operatora.

Od 2015r. do połowy 2017 r. Główny Inspektorat Pracy ujawnił 18 przypadków sfałszowania książek operatorów.

W związku z tym, resort przedsiębiorczości i technologii postanowił wprowadzić nowy wzór książki operatora, który przybierze formę plastikowej karty. Zdaniem resortu taka forma na utrudnić podrabianie dokumentu. Jednocześnie forma karty pozwoli na łatwiejsze posługiwanie się nią przez operatorów maszyn i urządzeń. Ponadto karta będzie bardziej odporna na zniszczenie niż dotychczasowa papierowa książeczka.

Nowy wzór karty operatora:

Awers:

Rewers:

Powyższa karta, po przeprowadzonym sprawdzianie przed komisją powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, będzie przekazywana osobom, które uzyskały pozytywny wynik ze sprawdzianu.

Osoby, które przystąpią do sprawdzianu przed dniem wejścia w życie zmian dotyczących nowej karty operatora, ale nie otrzymają jeszcze wpisu do książki operatora, uzyskają już wpis do nowej książki operatora, która będzie miała formę plastikowej karty.

W przypadku ukończenia ponownego szkolenia i uzyskania przez osobę pozytywnego wyniku ze sprawdzianu, na inną niż dotychczas maszynę, wydawana będzie nowa książka operatora, ale już w formie karty plastikowej. Będzie ona obejmowała posiadane dotychczas uprawnienie oraz zdobyte nowe.

Uwaga!

Dotychczas uzyskane książki operatora zachowują ważność i nie będzie obowiązku wymiany ich na nowe w postaci karty plastikowej. Zatem osoby, które nie rozszerzające swoich uprawnień, dalej będą mogły posługiwać się dotychczasową formą książki operatora.

Warto zaznaczyć, że w nowym wzorze książki operatora nie będzie już wymogu stawiania pieczęci. Takie rozwiązanie wiąże się z realizacją wymogu deregulacji „obowiązku pieczątkowego”, określonego w przyjętym przez Radę Ministrów w 28 czerwca 2018 r. dokumencie rządowym pt. „Informacja dotycząca deregulacji obowiązku stosowania pieczęci/pieczątek przez obywateli i przedsiębiorców”. Dotychczasowy załącznik nr 2 zawiera bowiem obowiązek opatrywania książki operatora pieczęcią.

Zmieni się też pełna nazwa Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego

Ponadto, w związku z wejściem w życie 1 kwietnia 2019 r. ustawy z 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz (Dz.U. poz. 534), zmiany wymaga brzmienie dotychczasowej nazwy Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Teraz nowi on nazwę „Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego”. Dlatego też projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie bhp podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych przewiduje wprowadzenie nowej nazwy Instytutu zgodnie z ustawą o Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Projektowane rozporządzenie przewiduje, że zmiany wejdą w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło: www.rcl.gov.pl

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik specjalizujący się w prawie pracy 
w tym w zagadnieniach związanych z bhp

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.