Bezpieczna eksploatacja maszyn, urządzeń i budynków - polska edycja kampanii

17.05.2010AKTUALNE

12 maja została zainaugurowana polska edycji kampanii informacyjnej Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA). W latach 2010-2011 kampania będzie promować bezpieczną eksploatację, obsługę techniczną  i konserwację maszyn, urządzeń i budynków. Niewłaściwy sposób użytkowania i prowadzenia napraw urządzeń i maszyn okazuje się problemem bardzo istotnym w całej Europie. Jak bowiem pokazują statystyki, w wielu krajach 20 % wszystkich wypadków przy pracy stanowią wypadki związane z nieprawidłową obsługą i konserwacją maszyn.

Czemu zagadnienie bezpiecznej eksploatacji i konserwacji maszyn jest tak istotny? Przede wszystkim dlatego, że prace konserwacyjne nie są wyłącznie domeną monterów i mechaników. Są za nie odpowiedzialni prawie wszyscy pracownicy w każdym sektorze i są one przeprowadzane niemal we wszystkich środowiskach pracy. Każdy pracownik wykonujący zadania związane z konserwacją może być narażony na wyższy poziom ryzyka, w porównaniu do pracownika wykonującego inne prace.

Jakie to zagrożenia?

Są to przede wszystkim:


  • zagrożenia fizyczne - hałas, wibracje, ekstremalne temperatury, promieniowanie, duże obciążenie pracą fizyczną, urazy fizyczne;
  • zagrożenia chemiczne - podczas pracy z azbestem, narażenie na działanie innych substancji niebezpiecznych, szczególnie podczas pracy w zamkniętej przestrzeni;
  • zagrożenia biologiczne - narażenie na kontakt z bakteriami, takimi jak Legionella pneumophila, czy np. z wirusami zapalenia wątroby typu A i B;
  • zagrożenia psychospołeczne - niekorzystne efekty złej organizacji pracy lub długich bądź niesprzyjających życiu prywatnemu godzin pracy.

Co chcemy osiągnąć?

Kampania:


  • zwiększy wiedzę o bezpiecznym eksploatowaniu stanowisk pracy oraz o zagrożeniach związanych z pracami naprawczymi i konserwacyjnymi, pokazując, że zagrożenia te mogą - i muszą - zostać wyeliminowane lub ograniczone;
  • będzie promowała dobre praktyki w zakresie tych prac;
  • będzie wspierała ustawodawstwo, politykę, działania i inicjatywy Unii Europejskiej i państw członkowskich mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa procesów związanych z technicznym utrzymaniem stanowisk pracy.

Kampania zachęci pracodawców do odpowiednio wczesnego planowania i dokonywania oceny ryzyka, zanim wydarzy się coś złego.

Kampania „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy. Bezpieczeństwo eksploatacji maszyn, urządzeń i budynków” będzie koordynowana przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy. Pracodawcy, pracownicy, specjaliści BHP, społeczni inspektorzy pracy, służby prewencyjne, decydenci i inne zainteresowane strony będą zachęcani do wniesienia wkładu w opracowanie i wdrożenie zorganizowanego podejścia do procesu bezpiecznej eksploatacji maszyn, urządzeń i budynków.

5 przykazań” bezpiecznej eksploatacji maszyn

Kampania będzie promowała proste, pięcioetapowe podejście:


  • Planowanie - zebranie informacji, przeprowadzenie oceny ryzyka i podjęcie decyzji co do koniecznych środków eliminacji lub zmniejszania ryzyka, takich jak np. informowanie i szkolenie pracowników.
  • Tworzenie bezpiecznych warunków pracy - uzyskanie odpowiednich zezwoleń na prowadzenie prac, zapewnienie bezpiecznego dostępu do strefy wykonywania prac oraz opuszczania jej, wyłączenie maszyn i urządzeń oraz zapewnienie bezpieczeństwa konserwatorom w strefie pracy.
  • Bezpieczna praca - stosowanie wyłącznie odpowiedniego sprzętu; nie tylko właściwych narzędzi, ale także odzieży ochronnej i sprzętu ochronnego.
  • Praca zgodnie z planem - przestrzeganie ustalonego planu i przyjętego systemu pracy, bez „chodzenia na skróty”.
  • Kontrola - przed zakończeniem zadania upewnienie się, że procedura prac została pomyślnie ukończona i nie stworzyła dodatkowych zagrożeń.

Uwaga!

Warto wiedzieć, że im większy poziom bezpieczeństwa miejsca pracy, w jego aspekcie technicznym, tym niższy jest poziom stresu pracowników.

Mniejsze bezpieczeństwo, większe wydatki!

Czy wiesz, że w 2008 r. łączne koszty rent inwalidzkich i rodzinnych, jednorazowych odszkodowań, zasiłków chorobowych oraz świadczeń rehabilitacyjnych wypłaconych z funduszu wypadkowego ZUS z tytułu chorób zawodowych, wypadków przy pracy oraz w drodze do i z pracy wyniosły ok. 4,72 mld zł.

Liczby nie kłamią, czyli dramatyczne statystyki..

  • Według danych Międzynarodowej Organizacji Pracy, na świecie co roku rejestruje się ok. 125 mln wypadków przy pracy, w tym ok. 10 mln wypadków ciężkich i ok. 220 tys. wypadków śmiertelnych.
  • Średnio, codziennie na świecie wypadkom przy pracy ulega ok. 300 tys. osób, w tym wypadkom ciężkim ok. 30 tys.
  • Każdego dnia około 600 osób ulega wypadkom śmiertelnym przy pracy - to jakby codziennie rozbijał się jeden Boeing 747 z kompletem pasażerów na pokładzie.
  • W 2008 roku odnotowano 104 402 wypadki przy pracy, w tym 523 śmiertelne.
  • Największa liczba wypadków ma miejsce podczas prac związanych z przygotowywaniem, instalowaniem, montowaniem, demontowaniem - 6968 wypadków w 2007 r., prac związanych z konserwacją, naprawami i regulacjami - 4498 wypadków w 2007 r. oraz prac związanych z czyszczeniem i sprzątaniem - 4322 wypadków w 2007 r.

Patronat i kalendarium

Patronatem honorowym kampanię objęli:


  • Minister Pracy i Polityki Społecznej,
  • Minister Gospodarki,
  • Minister Rolnictwa,
  • Urząd Dozoru Technicznego i
  • Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Kalendarium polskiej edycji kampanii, której koordynatorem jest Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy obejmuje: konferencje i seminaria, konkursy, wystawy, imprezy plenerowe oraz inne przedsięwzięcia, które będą prowadzone w całym kraju przy współpracy z przedsiębiorstwami i instytucjami zajmującymi się problematyką bhp.

źródło: http://osha.europa.eu/pl


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.