Badanie Satysfakcji, Rekomendacji i Poleceń naszych klientów

Chwalimy się! Większość naszych klientów to Ambasadorzy Portalu Oświatowego

Przedstawiamy wyniki Badania Satysfakcji, Rekomendacji i Poleceń klientów Wiedzy i Praktyki oraz Portalu Oświatowego, przeprowadzonego przez firmę Marketing Relacji.

Badanie SRP© zostało przeprowadzone w kwietniu i maju 2018 r. przez Marketing Relacji Sp. z o.o. wśród Klientów czterech portali internetowych Wiedzy i Praktyki: www.portalfk.pl, www.portalkadrowy.pl, www.portalbhp.pl oraz www.portaloswiatowy.pl.

Ankieterzy zapytali losowo dobranych 1000 Klientów Wiedzy i Praktyki, na ile są zadowoleni z portalu, co według nich jest jego największą zaletą i czy jest coś, co należałoby poprawić. Klientów, którzy ocenili dany portal w skali od 4 do 6, zapytaliśmy także, czy byliby skłonni polecić go swojemu znajomemu.

Wskaźnik satysfakcji Klientów WIP

wyniósł aż +56. Jest to wyjątkowo wysoki wynik w stosunku do średniej statystycznej wynoszącej -27.

Kluczowe zalety Portalu BHP wskazane przez ankietowanych:

43%
Najbardziej docenia aktualność treści
27%
Najbardziej docenia merytoryczność treści
16%
Najbardziej docenia możliwość indywidulanej konsultacji z ekspertem
55%
Klientów nie wskazuje jakichkolwiek obszarów do poprawy
9%
Klientów proponuje poprawę w zakresie merytoryki treści
68%
Klientów potwierdziło, że byliby skłonni do polecenia swoim znajomym portalu

Inne wskazywane zalety to:

  • Szkolenia i konferencje online
  • Obsługa klienta
  • Wzory dokumentów

Takie wyniki zobowiązują!

Jesteśmy wdzięczni za tak pozytywną ocenę Portalu BHP. Jednocześnie nie spoczywamy na laurach – zależy nam na dalszym rozwoju i na udoskonaleniu obszarów, które – według naszych Klientów – wymagają jeszcze poprawy. Dlatego zapraszamy do wypełnienia ankiety.

Powiedz nam proszę, jakich tematów, materiałów lub nowych funkcjonalności oczekujesz od Portalu BHP. W podziękowaniu za wypełnienie ankiety przygotowaliśmy drobne upominki.

Aby przejść do ankiety, kliknij tutaj

Redakcja Portalu BHP

Poleć znajomemu

Dyrektorem generalnym Międzynarodowej Organizacji Pracy pozostanie Guy Ryder

Dyrektorem generalnym Międzynarodowej Organizacji Pracy pozostanie Guy Ryder

Dyrektorem Generalnym Międzynarodowej Organizacji Pracy przez kolejne 5 lat będzie Guy Ryder. 7 listopada 2016 r. prawie jednogłośnie został wybrany przez członków Rady Administracyjnej MBP na II kadencję. „Zaprzeczenie sprawiedliwości społecznej na niepokojącą skalę stanowi realne zagrożenie dla stabilności i ostatecznie dla pokoju w naszych społeczeństwach" – ostrzega Ryder.

Guy Ryder, dotychczasowy Dyrektor Generalny Międzynarodowej Organizacji Pracy, jako jedyny kandydat w wyborach na to stanowisko, otrzymał 54 głosy (spośród 56) od członków Rady Administracyjnej Międzynarodowego Biura Pracy, w skład której wchodzą przedstawiciele rządów, pracodawców i pracowników. Zatem od stycznia 2017 r. rozpocznie swoją II kadencję na stanowisku Dyrektora Generalnego Międzynarodowej Organizacji Pracy.

„Dziękuję członkom Rady Administracyjnej za okazane mi zaufanie. Moja druga kadencja rozpocznie się w czasie kiedy świat pracy doświadcza zmian i transformacji na niespotykaną skalę. Jednym z atutów, który posiadamy do pracy nad tymi zmianami jest nasza unikalna trójstronna struktura: przedstawiciele rządów, pracodawców i pracowników będą odgrywać kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości pracy, wzmacniając sprawiedliwość społeczną jako wiodący czynnik w kształtowaniu polityki międzynarodowej" – powiedział Ryder po ogłoszeniu wyników wyborów.

Guy Ryder, rozpoczął swoją karierę w Dziale Zagranicznym brytyjskich związków zawodowych TUC. Od 1993 do 1998 r. był dyrektorem genewskiego biura Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych (MKWZZ). Natomiast od 1999 r. do 2002 r. był dyrektorem biura Dyrektora Generalnego MBP Juana Somavii. W 2002 r. Guy Ryder został wybrany na funkcję Sekretarza Generalnego MKWZZ w Brukseli. Przewodził międzynarodowym delegacjom związkowym na rozmowy wysokiego szczebla z Narodami Zjednoczonymi, Międzynarodowym Funduszem Walutowym, Bankiem Światowym, Światową Organizacją Handlu, a także na Szczyty Przywódców G20.

Od 2010 do 2012 r. zajmował stanowisko Dyrektora Wykonawczego MBP odpowiedzialnego za Międzynarodowe Standardy Pracy oraz podstawowe zasady i prawa w pracy. 28 maja 2012 zostaje wybrany na stanowisko Dyrektora Generalnego MOP. Jest pierwszym związkowcem na tym stanowisku.