Główny Inspektor Pracy w trosce o bezpieczeństwo dzieci na polskiej wsi

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
14.07.2017AKTUALNE

Główny Inspektor Pracy w trosce o bezpieczeństwo dzieci na polskiej wsi

Po apelu prezesa KRUS przyszedł czas na apel Głównego Inspektora Pracy – Romana Giedrojcia do rodziców o bezpieczeństwo dzieci na polskiej wsi. Niestety pomimo poprawy w zakresie bezpieczeństwa w polskim rolnictwie wiele jeszcze pozostaje do zrobienia. Natomiast o kształtowanie bezpiecznych postaw należy zadbać już od dziecka, a bezpieczeństwa pacy dzieci uczą się od rodziców.

Choć sytuacja w kwestii bezpieczeństwa pracy na wsi uległa w ostatnich latach poprawie to jednak wypadki przy pracach w rolnictwie nadal się zdarzają.

Jak wynika z danych KRUS, w 2016 roku, zgłoszonych zostało prawie 20 tysięcy wypadków w rolnictwie. Kwota wypłaconych odszkodowań sięga 13 tys. zł.

Organizacja bezpiecznej pracy w rolnictwie to trudne zadanie. Gospodarstwo jest bowiem często zarówno miejscem pracy jak i domem. Na terenie gospodarstw są nie tylko pracownicy ale i domownicy, w tym dzieci. Właśnie z uwagi na fakt Głównego Inspektora Pracy – Romana Giedrojć wystosował apel do rodziców-rolników. W apelu tym zwraca uwagę, że dzieci często pomagają rodzicom w codziennych obowiązkach na roli. Jednak koniecznym jest zadbanie aby wykonywały one prace dostosowane do ich wieku i możliwości.

Trzeba robić wszystko, by ta pomoc nie zagrażała ich życiu i bezpieczeństwu.” – zaznacza szef PIP.

Uwaga!

Państwowa Inspekcja Pracy we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego opracowała Wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat.

GIP podkreślił, że to właśnie na rodzicach spoczywa obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom podczas prac rolny, szczególnie zmechanizowanych oraz prac gospodarczych. Trzeba pamiętać, że dzieci uczą się przez obserwację, więc postawa rodziców ich sposób postępowania to pierwsze źródło wiedzy na temat bezpiecznej pracy, rozpoznawania zagrożeń i reagowanie na nie.

To Państwo jesteście odpowiedzialni za bezpieczeństwo dzieci, wskazywanie zagrożeń i kształtowanie postaw. To od Was zależą umiejętności unikania ryzyka, także w ich późniejszym, dorosłym życiu. Dlatego powinniście bardzo rozważnie powierzać im zadania, w których mogą pomagać — koniecznie pod nadzorem osoby dorosłej.” – zwraca się do rodziców rolników w apelu Roman Giedrojć.

Szef PIP w swoim liście kilkakrotnie zwracał uwagę, że godząc się na pomoc dzieci w pracy, trzeba pamiętać, aby dostosowywać zadania do dziecięcych możliwości. Zwracał uwagę że poważnym zagrożeniem są np.: ostre narzędzia, maszyny, środki ochrony roślin, zwierzęta gospodarskie.

Nawet najprostsze czynności mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia, jeśli są wykonywane nieprawidłowo.

Wsparciem dla rodziców-rolników w zapewnieniu bezpieczeństwa dzieciom przy pracach rolnych ma być wykaz czynności, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat. W wykazie tym znalazły się:

  1. Obsługa ciągników oraz maszyn rolniczych, w tym sprzęganie oraz agregowanie, chodzi tu o zakaz powierzania dzieciom:

    • kierowania ciągnikami rolniczymi.

    • obsługiwania maszyn rolniczych - szczególnie kombajnów, kosiarek rolniczych, pras do słomy i siana oraz kopaczek do roślin okopowych.

    • czynności sprzęgania ciągnika z maszyną oraz zakaz ich przebywania pomiędzy ciągnikiem a sprzęganą maszyną.

    • prac związanych z obsługą maszyn stacjonarnych znajdujących się w gospodarstwie, zwłaszcza takich jak: sieczkarnie, śrutowniki, gniotowniki, mieszalniki, rozdrabniacze, dmuchawy, przenośniki ślimakowe i taśmowe.

    • obsługi ładowaczy i podnośników.

  1. Prace związane z pozyskiwaniem i obróbką drewna, chodzi o zakaz uczestnictwa dzieci w: .

    • w przerzynaniu drewna pilarką tarczową, (tzw. krajzegą lub cyrkularką).

    • pracach z użyciem pilarek łańcuchowych.

    • pracach związanych ze ścinaniem drzew, ściąganiem drzew zawieszonych, załadunkiem i rozładunkiem drewna.

    • czynnościach pomocniczych, związanych ze ścinką i rąbaniem drewna.

  1. Obsługa zwierząt gospodarskich.

  2. Spawanie elektryczne i gazowe.

  3. Prace z wykorzystaniem substancji chemicznych, nawozów mineralnych i rozpuszczalników.

  4. Prace grożące ciężkimi poparzeniami i pożarem.

  5. Prace w zamkniętych zbiornikach, chodzi o zakaz:

  • prac w silosach i zamkniętych zbiornikach,

  • opróżniania zbiorników szamb, wywóz gnojówki i gnojowicy.

  1. Prace na wysokości, chodzi o zakaz prac dzieci na pomostach, drabinach, drzewach, dachach.

  2. Prace w wykopach ziemnych.

  3. Prace w szkodliwych warunkach, w tym w hałasie i zapyleniu.

  4. Prace obciążające układ kostno-stawowy, w tym dźwiganie i przenoszenie.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik specjalizujący się w prawie pracy,
w tym zagadnieniach bhp

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.