Już 4 ofiary śmiertelne wstrząsu w ZG Rudna

30.11.2016AKTUALNE

Już 4 ofiary śmiertelne wstrząsu w ZG Rudna

4 górników kopalni miedzi KGHM Rudna Północ nie żyje, i 4-rech górników jest nadal poszukiwanych po wstrząsie jaki maił miejsce we wtorek (29 listopada 2016 r.) o godzinie 21.09. "Skala zniszczeń jest tak duża, że musiałem zweryfikować swe wieloletnie doświadczenie w tej kwestii. Zapewniam, że ratownicy zrobią wszystko, aby dotrzeć do swoich kolegów." - powiedział Wiceprezes KGHM Piotr Walczak.

W godzinach wieczornych (21.09) 29 listopada 2016 (wtorek) w rejonie Rudna Północ (okolice Polkowic), miał miejsce wstrząs samoistny o energii  1x10 8 J. W wyniku zdarzenia śmierć poniosło trzech pracowników Zakładów Górniczych Rudna, pięć osób nadal jest poszukiwanych.

Od godzin nocnych trwa akcja ratownicza, w której bierze udział 9 zastępów Jednostki Ratownictwa Górniczo – Hutniczego (45 ratowników). W strefie zagrożenia przebywało 30 osób, 9 z nich trafiło do szpitali z urazami głowy, kręgosłupa oraz kończyn i 4-rech nadal przebywa w szpitalu. Jedna osoba zmarła po wywiezieniu na powierzchnię, 3 osoby zostały odnalezione przez ratowników, lekarz stwierdził zgon na miejscu. Dotarcie do górników, którzy znajdują się na głębokości 1100 m., jest utrudnione z uwagi na skalę zniszczeń. Epicentrum wstrząsu znajdowało się na głębokości 1500 metrów, a jego magnituda wynosiła około 3,4 stopnia.

"Skala zniszczeń jest tak duża, że musiałem zweryfikować swe wieloletnie doświadczenie w tej kwestii. Zapewniam, że ratownicy zrobią wszystko, aby dotrzeć do swoich kolegów. Ta akacja trwa i będzie trwać, dopóki nie odnajdziemy wszystkich naszych kolegów" - Wiceprezes KGHM Piotr Walczak

Wyższy Urząd Górniczy powoła specjalną komisje która zbada przyczyny wypadku zbiorowego. Poinformowała rzecznik WUG.
Będziemy zajmować się przyczynami i skutkami tego wstrząsu, będziemy badać czy profilaktyka była odpowiednia. Każda kopalnia przed rozpoczęciem fedrunku przeprowadza prognozy sejsmiczne w danym rejonie. Tu przygotowanie i profilaktyka były prowadzone, a mimo to doszło do wstrząsu o bardzo dużej energii. Musimy w gronie specjalistów sprawdzić, czy rzeczywiście profilaktyka była prawidłowo dobrana do warunków geologicznych, czy rozpoznanie było przeprowadzone w sposób perfekcyjny, czy też po porostu doszło do sytuacji (…) nieprzewidywalnej i zaskakującej. Musimy ustalić co musimy zrobić aby przełamać ten naprawdę niedobre trend wypadkowości śmiertelnej w kopalniach miedzi.” – mówiła Justyna Tomalczyk rzecznik WUG.

Zdaniem Janusza Steinhoffa w wywiadzie dla TVN mówił, że sytuacja bezpieczeństwa w Polskim górnictwie znacznie się poprawiła na przełomie kliku lat. bezpieczeństwie w polskim górnictwie.

„Po mimo pogarszających się warunków górniczo-geologicznych wszystkie wskaźniki obiektywne (wypadkowość śmiertelna) (…) plasują Polskie górnictwo na niezłym poziomie światowym, biorąc pod uwagę trudne warunki, które mają nasze kopalnie”. – mówił w wywiadzie dla TVN były minister gospodarki.

Prezes KGHM Polska Miedź S.A. Radosław Domagalski-Łabędzki ogłosił czterodniową żałobę. Odwołana zostaje część uroczystości barbórkowych.

Jak podaje KGHM, kopalnia Rudna jest największą kopalnią miedzi w Europie i jedną z największych głębinowych kopalni tej rudy na świecie. 

Opr. red.


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.