Niestandardowe wyposażenie ułatwiające pracę na wysokościach

26.08.2014AKTUALNE

Bezpieczny dostęp do wyżej położonych stanowisk pracy mogą umożliwić indywidualnie zaprojektowane konstrukcje z metali lekkich dla specyficznych rozwiązań branżowych, schody, podesty z metali lekkich oraz rusztowania i systemy drabin specjalnych. Realizację każdego zadania w zakresie prac na wysokości warto zlecić profesjonalnemu zespołowi konstruktorów i inżynierów.

W zakładach produkcyjnych, halach montażowych czy magazynowych, gdzie szczególne znaczenie ma bezpieczeństwo pracy na wysokościach, wymagane jest specjalne przystosowanie otoczenia, które gwarantuje komfort wykonywanych zadań. Na pracodawcy spoczywa odpowiedzialność zapewnienia odpowiedniego wyposażenia i dostępu do miejsca pracy tak, aby każdy pracownik mógł bezpiecznie poruszać się na odpowiedniej wysokości.

Zlecenie realizacji każdego zadania w zakresie prac na wysokości profesjonalnemu zespołowi konstruktorów i inżynierów zagwarantuje optymalne doradztwo i opiekę nad każdym etapem procesu. Wszystko po to, aby dobrze dopasować rozwiązanie do potrzeb danego przedsiębiorcy.

W przypadku wyboru takiego rozwiązania każdy projekt traktowany jest indywidualnie i składa się z kilku etapów:

  • Etap I – przeprowadza się analizę wymagań oraz uwarunkowań otoczenia. Każdorazowo tworzony jest zespół projektowy, który odpowiedzialny jest za właściwy przebieg współpracy z klientem.

  • Etap II – podporządkowany jest opracowaniu koncepcji i fachowemu doradztwu ze strony konstruktorów. Jest to też czas na dopracowanie wszelkich szczegółów konstrukcji specjalnej, z uwzględnieniem wszystkich potrzeb danej realizacji. Zapadają także wszelkie decyzje odnośnie do terminów wykonania konstrukcji w zakładzie produkcyjnym oraz prac na miejscu montażu. Wszystkie przyjęte ustalenia potwierdza szczegółowa oferta, która przedstawiana jest do akceptacji klienta.

  • Etap III – przeznaczony jest na produkcję poszczególnych elementów całej konstrukcji, dostawę oraz ewentualny montaż. Po złożeniu wszystkich komponentów na miejscu użytkowania odbywa się odbiór całej konstrukcji. Firmy zewnętrzne oferują również swoim klientom serwis posprzedażowy – warto pamiętać, aby mieć zagwarantowaną tę usługę.

Decydując o wyborze konstrukcji do pracy na wysokościach, trzeba zwrócić uwagę, czy są one produkowane na podstawie obowiązujących norm i przepisów bezpieczeństwa pracy. Co więcej, powinny być funkcjonalne i łatwe w obsłudze, a przez to bezpieczne dla pracowników.

Ważne

Podstawową gwarancją jakości konstrukcji są atesty materiałowe oraz certyfikaty TUV uzyskiwane dla wszystkich elementów konstrukcji.

Ważną funkcją konstrukcji specjalnych w zakładach produkcyjnych, przedsiębiorstwach budowlanych czy firmach związanych z transportem i logistyką jest zagwarantowanie pracownikom bezpieczeństwa pracy na wysokościach.

Magdalena Moczurad - koordynator sprzedaży w obszarze Professional w firmie KRAUSE

Słowa kluczowe:
prace na wysokości


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.