Nowe przepisy bhp przy używaniu ostrych narzędzi już czekają

Aneta Mościcka
Aneta Mościcka
31.10.2012AKTUALNE

Nowe przepisy bhp przy używaniu ostrych narzędzi już czekają


Warunki bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażaniem na zranienie ostrymi narzędziami przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych - określa przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt rozporządzenia. Projekt ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy i wskazuje obowiązki pracodawców oraz pracowników związane z bhp przy używaniu ostrych narzędzi.


Projekt rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych (dalej: projekt) przewiduje, że ostrymi narzędziami są używane przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych wyroby medyczne służące do cięcia, kłucia i mogące spowodować zranienie lub zakażenie biologicznym czynnikiem chorobotwórczym.


Omawiane rozporządzenie odnosi się nie tylko do pracowników, ale także do osób wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, studentów i uczniów niebędących pracownikami oraz wolontariuszy, a także osób prowadzących pod nadzorem pracodawcy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą.


Zgodnie z projektem pracodawca ma obowiązek dokonywać oceny ryzyka zranienia ostrymi narzędziami, uwzględniając m.in.:

  • środowisko pracy, sposób organizacji pracy, poziom kwalifikacji personelu
  • wytyczne, nakazy i zakazy organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowej Inspekcji Pracy oraz jednostek służby medycyny pracy.

Pracodawca ma też obowiązek organizowania szkoleń z zakresu zranień ostrymi narzędziami, które odbywać się mają w trybie określonym w przepisach w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz informować o ryzyku związanym z używaniem ostrych narzędzi.


Rozporządzenia nakłada na pracowników obowiązek informowania pracodawcy, osobie wykonującej w zakładzie pracy zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz lekarzowi sprawującemu specjalistyczną opiekę zdrowotna nad pracownikami o każdym przypadku zranienia ostrym narzędziem. Każdy przypadek zranienia ostrym narzędziem będzie musiał być także odnotowany w wykazie zranień. Informacje zawarte w wykazie, zawierające szczegółowy opis każdego wypadku zranienia ostrym narzędziem będą musiały być przechowywane przez okres nie krótszy niż 40 lat.


Zgodnie z projektem pracodawca ma obowiązek wdrożyć procedury umożliwiające natychmiastowe udzielenie pomocy pracownikowi, który uległ zranieniu ostrym narzędziem, jak i przeprowadzenie odpowiednich badań lekarskich.


Zgodnie z założeniami omawiane rozporządzenie ma wejść w życie 11 maja 2013 r. Omawiane rozporządzenie ma na celu wdrożenie przepisów Dyrektywy Rady nr 2010/32/WE z 10 maja 2010 r. w sprawie wykonania umowy ramowej dotyczącej zapobiegania zranieniom ostrymi narzędziami w sektorze szpitali i opieki zdrowotnej (Dz. Urz. UE L 134 z 1.06.2010, s. 66).

Autor: 


Aneta Mościcka
dziennikarz, prawnik,
specjalista w zakresie prawa pracy

Autor
Aneta Mościcka
Prawnik z odbytą aplikacją sądową, od 2000 roku dziennikarka. Specjalizuje się w prawie: pracy, cywilnym, gospodarczym oraz prawie, związanym z nieruchomościami.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.