Nowoczesne opatrunki przyspieszają gojenie ran

21.08.2014AKTUALNE

Nowoczesne opatrunki – aktywne – umożliwiają gojenie rany w środowisku wilgotnym, co skraca proces gojenia. Są to m.in. opatrunki hydrożelowe stymulujące rozpad tkanek martwiczych, hydrokoloidowe – wspomagające utrzymanie wilgotności w ranie, piankowe – pochłaniające nawet obfity wysięk z rany. Jednocześnie zabezpieczają przed maceracją skóry i przywieraniem do rany.

Do opatrywania ran obecnie stosowane są opatrunki tradycyjne i aktywne. Te pierwsze służą do pochłaniania wysięku i nanoszenia na ranę substancji leczniczych. Niestety, wymagają bardzo częstych zmian, nawet kilka razy dziennie. To opatrunki gazowe i włókninowe. Leczenie ran w ten sposób bywa żmudne i długotrwałe. Zmiany trwają dłużej i są często traumatyczne dla pacjenta.

Koszt leczenia obejmuje nie tylko dość tani materiał opatrunkowy, lecz również środki do nasączania opatrunków, płyny do lawaseptyki i dezynfekcji ran, a także środki ochrony i czas personelu wykonującego zmiany opatrunków.

Nowoczesne opatrunki zawierają substancje o działaniu bakteriobójczym, umożliwiające terapię ran zakażonych, np. najbardziej znane i popularne jony srebra.

Gąbka i rękawice

Dobrym przykładem nowoczesnego opatrunku jest zastosowanie do opatrywania ran gąbki otrzymanej z alkoholu poliwinylowego, nasączonej błękitem metylenowym i fioletem gencjany. Są to substancje, które od wielu lat były i są wykorzystywane w medycynie. Umożliwia ona terapię różnego rodzaju ran przewlekłych, w tym stopy cukrzycowej. Dlatego opatrunek tego typu dedykowany jest do terapii ran głównie zakażonych. Dzięki swojej strukturze także doskonale stymuluje usuwanie z ran tkanek martwiczych oraz tworzenie ziarniny. Może być stosowany w każdej fazie rozwoju rany. Dzięki temu nie ma potrzeby stosowania wielu opatrunków w trakcie leczenia.

Kolejnym ciekawym przykładem wykorzystania nowoczesnych, a zarazem bardzo prostych rozwiązań są dobrze znane lateksowe rękawice diagnostyczne. W wielu placówkach użytkownicy tych rękawic cierpią na rozmaite alergie i uczulenia, w większości wywołane używanym na rękawicach pudrem lub z powodu samego surowca – lateksu. Bardzo dobrą alternatywą są powszechnie używane na Zachodzie (a także na szczęście coraz częściej w Polsce) rękawice wykonane z nitrylu. Ten produkt, który cenowo plasuje się na podobnym poziomie jak rękawice lateksowe, już na początku eliminuje problem uczuleń i alergii, gdyż występuje w wersji bezpudrowej, a ponadto sam materiał, z którego jest wykonany, nie jest tak uczulający jak lateks. Istotne są także właściwości użytkowe rękawic nitrylowych, które są znacznie bardziej wytrzymałe na różnorodne substancje chemiczne używane na co dzień, zwłaszcza w medycynie.

Zastosowanie rękawic wykonanych z nitrylu eliminuje problem uczuleń i alergii, gdyż nie zawierają pudru.

A przy tym może być taniej

Co można zrobić, aby wyżej wymienione sposoby przysłużyły się większym oszczędnościom? Kluczowa jest edukacja osób odpowiedzialnych z jednej strony za same zamówienia (tam, gdzie są stosowane), a z drugiej za prawidłową higienę. Przy większej znajomości rynku, a także umiejętności poruszania się po meandrach prawa zamówień publicznych możliwe będzie uzyskanie „kompromisu” w zakresie opisów przedmiotu zamówienia, które będą dopuszczały do postępowań większą liczbę wykonawców, a zarazem zapewniały, że zaoferowany sprzęt będzie wysokiej jakości i nie wpłynie w negatywny sposób na wykonywane procedury.

Paweł Ossowski - ekspert rynku wyrobów medycznych Business Development Manager w G.C.Z.M. ZARYS sp. z o.o.

Słowa kluczowe:
środki opatrunkowe


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.