O czym pamiętać przy składowaniu cieczy wysokiego ryzyka

20.08.2014AKTUALNE

Niewłaściwe przechowywanie substancji niebezpiecznych może się wiązać z odmową wypłaty odszkodowania, jeśli wydarzy się wypadek. Wybierając sposoby składowania cieczy wysokiego ryzyka, za priorytet należy brać konieczność zapewnienia pracownikom bezpiecznych warunków pracy.

Przedsiębiorcy magazynujący materiały niebezpieczne zobowiązani są do przestrzegania przepisów krajowych oraz dyrektyw unijnych, w tym przede wszystkim RoHS, REACH oraz GHS wskazujących, które substancje muszą być przechowywane w sposób bezpieczny. Nie poruszają jednak kwestii dotyczących samych sposobów ich przechowywania.

Dyrektywy unijne nakładają na przedsiębiorcę posiadającego magazyn substancji niebezpiecznych określone cele i obowiązki, niemniej wytyczne, w jaki sposób ma je realizować, pozostawiają prawu krajowemu – mówi Marcin Hankiewicz, ekspert sklepu Magazynuj.pl.

Jak więc postąpić w sytuacji, gdy wybór odpowiedniego rozwiązania może w znaczący sposób wpłynąć na zakres odpowiedzialności oraz wysokość odszkodowania w sytuacji nieoczekiwanych incydentów, np. wypadku w magazynie?

W sytuacji, gdy nie określono sposobów składowania cieczy wysokiego ryzyka, warto, by przedsiębiorca myślał koncepcyjnie, miał wiedzę na temat sposobów składowania substancji niebezpiecznych oraz dostępnych na rynku zabezpieczeń.

Najprostsze rozwiązanie – wanny ociekowe

Oprócz konieczności zapewnienia pracownikom bezpiecznych warunków pracy, kolejnym aspektem jest ochrona środowiska przed ryzykiem wycieku szkodliwych substancji, które przechowujemy. Chronimy także własne mienie, korzystając z rozwiązań ograniczających ryzyko strat materialnych.

Najprostszymi elementami systemów służących do składowania beczek oraz wszelkich pojemników z substancjami niebezpiecznymi są wanny ociekowe wykonane z tworzywa PEHD – trwałego i odpornego na chemikalia oraz substancje żrące. Doskonale nadadzą się do magazynowania oraz przewożenia jednej lub wielu beczek z kwasami czy cieczami technologicznie niebezpiecznymi dla środowiska. Co ważne, takie palety ociekowe wytrzymują intensywną eksploatację właściwą dla środowisk przemysłowych.

Beczki z substancjami niebezpiecznymi, olejami, materiałami zapalnymi czy brudzącymi można składować także w wannach ociekowych wykonanych z blachy stalowej lub skorzystać z wanienek wychwytowych (z kratownicą lub bez) stosowanych do wychwytywania wycieków lub jako miejsce dozowania płynów z pojemników.

Ważne

Do składowania substancji niebezpiecznych warto zastosować wanny ociekowe, trwałe i odporne na chemikalia oraz substancje żrące.


Rampy podjazdowe

Budując system składowania materiałów niebezpiecznych, warto zwrócić dodatkową uwagę na rampy podjazdowe wykonane z polietylenu pozyskiwanego z surowców wtórnych. Element mocuje się do modułów za pomocą zaczepów o małym kącie nachylenia, dzięki czemu zdejmowanie beczek za pomocą wózków jest wyjątkowo łatwe. Bezpieczny transport pojemników zapewnia antypoślizgowe żebrowanie.

Najważniejsza jest świadomość pracodawcy

Kompleksowe podejście przedsiębiorcy do kwestii magazynowania substancji niebezpiecznych to mniejsze ryzyko wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń. Świadomość właściciela takiego magazynu co do zagrożeń oraz ciążącej na nim odpowiedzialności powinna dodatkowo mobilizować do stosowania właściwych zabezpieczeń, chroniących zarówno życie i zdrowie pracowników, jak i środowisko oraz własne mienie.


Ważne

Przy składowaniu cieczy wysokiego ryzyka należy pamiętać o:

  • Zapewnieniu bezpiecznych warunków pracy pracownikom.

  • Ochronie środowiska przed ryzykiem wycieku szkodliwych substancji, które są przechowywane.

  • Ochronie mienia przy wykorzystaniu rozwiązań ograniczających ryzyko strat materialnych.


Autor: 

Zuzanna Szymańska