O potrzebie nowej instytucji Rzecznika Praw Pracowniczych

02.02.2015AKTUALNE

O potrzebie nowej instytucji Rzecznika Praw Pracowniczych

31 stycznia 2015 roku odbyła się w Warszawie konferencja dotycząca inicjatywy legislacyjnej powołania instytucji Rzecznika Praw Pracowniczych. Inicjatorem projektu jest Polska Partia Socjalistyczna i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. 

Polska Partia Socjalistyczna zainicjowała utworzenie projektu obywatelskiego ustawy dotyczącej powołania instytucji Rzecznika Praw Pracowniczych (RPP). Dotychczas partia przeprowadziła indywidualne konsultacje eksperckie na temat tego, jak instytucja RPP powinna funkcjonować. Jak postuluje PPS jest to szczególnie istotne teraz, kiedy prawa pracownicze są z roku na rok ograniczane, ale i coraz więcej ludzi pracy jest pozbawionych tych praw, gdyż jest „wyjętych spod kodeksu pracy.

Natomiast Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący prezydium OPZZ podczas swojego wystąpienia na konferencji – którego tematem było „Sytuacja prawna polskich pracowników − pułapki i zagrożenia”, − stwierdził, że „zdecydowanie zmorą polskiego prawa pracy jest ogromna skala jego łamania i przyzwolenie na jego łamanie".

Na Konferencji Ewa Miszczuk, wiceprzewodnicząca RN PPS przedstawiła „Raport z wywiadów o Rzeczniku Praw Pracowniczych”. Raport ten przedstawiał m. in. główne założenia i uzasadnienie ustawy o RPP jak również uwagi, wnioski i rekomendacje do ustawy o RPP.

Podczas konferencji mówiono również o nieskuteczność obecnego systemu ochrony praw pracowniczych. Poruszony został także problem nagminnego łamania Prawa pracy oraz brak właściwej reakcji organów państwa, na ten proceder. Podkreślono bierność systemu prawnego w tym zakresie.