Planowane zniesienie stanu epidemii w Polsce. Co dalej z zawieszonymi szkoleniami okresowymi bhp?

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
06.05.2022AKTUALNE

Planowane zniesienie stanu epidemii w Polsce. Co dalej z zawieszonymi szkoleniami okresowymi bhp?

W najbliższym czasie planowane jest zniesienie stanu epidemii w Polsce. Co zatem będzie z zaległymi szkoleniami okresowymi bhp? Czy od momentu zniesienia stanu epidemii, czyli 16 maja 2022 r., mamy 60 dni na przeprowadzenie zaległych szkoleń okresowych? Czy zniesienie stanu epidemii w Polsce jest równoznaczne z końcem pandemii?

Korzyści 

Dzięki informacjom zawartym w tym artykule:

  • Przygotujesz się na nadchodzące zmiany odnośnie zniesienia stanu epidemii
  • Dowiesz się, czy zniesienie stanu epidemii może się coś zmienić w przypadku szkoleń bhp
  • Poznasz przewidywane następstwa zniesienia epidemii w odniesieniu do szkoleń bhp  

 Czytaj także: Co z profilaktycznymi badaniami lekarskimi pracowników i szkoleniami bhp, jeżeli zniosą stan epidemii?>>>

Ewentualne odwołanie stanu epidemii z całą pewnością nie oznacza końca pandemii - która odnosi się do rozprzestrzenienia się choroby na wielu kontynentach w tym samym czasie. Istnieje duża szansa, że po odwołaniu stan epidemii zostanie ogłoszony stan zagrożenia epidemicznego. Tym samym wydaje się, że ogłoszenie tego stanu w dalszym ciągu będzie wiązało się z dalszym zawieszeniem obowiązku realizacji szkoleń okresowych.

Stan epidemii

Według definicji stan epidemii jest sytuacją prawną wprowadzoną na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii (ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi). Natomiast epidemią jest wystąpienie na danym obszarze zakażeń lub zachorowań na chorobę zakaźną w liczbie wyraźnie większej niż we wcześniejszym okresie albo wystąpienie zakażeń lub chorób zakaźnych dotychczas niewystępujących.

Zniesienie stanu epidemii

Od 20 marca 2020 r. do najprawdopodobniej 16 maja 2022 r. na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej obowiązuje stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Z informacji przekazaną przez ministra zdrowia, za sprawą jego decyzja, 16 maja zostać odwołany stanu epidemii i zastąpi go stan zagrożenia epidemicznego.

Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań zapobiegawczych.

Odwołanie stanu epidemii w żadnym razie nie oznacza końca pandemii. Trudno bowiem przyjąć, że odwołanie stanu epidemii na terenie RP spowoduje koniec rozprzestrzeniania się choroby COVID-19 na innych kontynentach – spowodowanej przez dany wariant koronawirusa.

Odwołanie stanu epidemii a szkolenia okresowe

W okresie stanu epidemii, w zakresie szkoleń bhp, obowiązują przepisy określone w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Z przepisów szczególnych wynika, że gdy termin przeprowadzenie szkolenia okresowego bhp lub bezpieczeństwa i higieny służby przypada w okresie:

  • obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub
  • 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii

– termin ten wydłuża się do 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii.

Uwzględniając powyższe, nawet przyjmując scenariusz, że stan epidemii zostanie na dniach odwołany i zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego, obowiązujące będą zasady wynikające z przepisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, dotyczące szkoleń okresowych.

Ważne

Oznacza to utrzymanie w mocy zawieszenia obowiązku przeprowadzenia szkoleń okresowych, również w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego.

Oczywiście nie można kategorycznie wykluczyć, że zniesienie stanu epidemii spowoduje modyfikację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. To zaś może wiązać się z możliwym przywróceniem obowiązku zapewnienia zaległych szkoleń okresowych bhp.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.